adplus-dvertising

Prof. Dr. Oktay: ‘(Sırbistan-Kosova) Bu problemi ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Putin çözebilir’

Kafkasya Stratejik Incelemeler Merkezi (KAFKASSAM) Başkanı Prof. Dr. Hasan Oktay, Sırbistan-Kosova sınırında meydana gelen gerilime ilişkin, “Önümüzdeki günlerde Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşecek olması. Kosova krizini gündeme getirme sürecini hızlandıracak. Çünkü bu sorunu fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Putin çözebilir” şeklinde konuştu.
Takip et
Prof. Dr. Oktay: ‘(Sırbistan-Kosova) Bu problemi ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Putin çözebilir’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Prof. Dr. Oktay, Sırbistan – Kosova sınırında meydana gelen gelişmeleri değerlendirdi. Ukrayna krizinin sonrasında balkanlarda yeni bir kıvılcım beklendiğini bildiren Oktay, “Birinci Dünya Savaşı da bir Sırp öğrencinin cinayet işlemesiyle başlamıştı. Yeni bir dünya savaşının tetiğini Sırplar çekecek mi sorusu dikkatleri üstüne çekmiş vaziyette. Kosova, Sırbistan’dan en son ayrılan devlet olarak Sırbistan tarafından tanınmadığı için Sırbistan ile Kosova arasında birçok kriz söz konusu. Bunlardan bir tanesi de Kosova’nın kuzey batısında Mitroviça Sırp nüfus kendisini Kosova’ya değil hala Sırbistan’a ait hissediyor” açıklamasında bulundu.

Kosova’nın Sırbistan’dan giriş yapan tüm araçların geçici Kosova plakası kullanması gerektiğiyle alakalı bir karar çıkardığını hatırlatan Oktay, “Kosova’daki sarp kökenli insanların Kosova’yı devlet olarak benimsemesi için yapılan bu düzenlemeye tepki olarak bölgede gerginlik oluştu. Bunun temelinde yatan Kosova’nın Sırbistan’dan ayrılması ve Sırbistan’ın Kosova’yı tanımaması. Kosova’da Müslüman ve Arnavut nüfusun fazla olması ve ABD’nin NATO üssünün bölgede olması” ifadelerini kullandı.

“Bu sorunu fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Putin çözebilir”

Prof. Dr. Oktay, Türkiye’nin burada üstüne düşen mühim görevleri olduğuna dikkati çekerek şu şekilde devam etti:

“Önümüzdeki günlerde Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşecek olması. Kosova krizini gündeme getirme sürecini hızlandıracak. Çünkü bu sorunu fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Putin çözebilir. Kosova’daki bu gerginliğin Bosna Hersek’e sıçraması söz konusu. Şu anda Bosna Hersek’in Sırp Cumhurbaşkanı Milorad Dodik’in, kendi dönem başkanlığında Bosna Sırplarını Sırbistan’a bağlamak için Kosova krizini tırmandıracaklar. Kosova krizinde ortaya çıkacak olan neticelerden hareketle belki önümüzdeki günlerde Bosna Hersek’in bölünmesiyle karşı karşıya kalacağız.”

Türkiye’nin Müslüman azınlıklarını ve Türk unsularının bölgede sağlıklı bir biçimde yaşayabilme ismine barışı tesis etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Oktay, “Tekrar Türkçe’yi balkanlarda konuşur hale getirmeli. Eğer Türkçe’yi orada tekrar konuşur hale getiremezsek Balkanlardaki Müslümanlar bu gerginlikte kendilerine yeni sığınacak limanlar bulacak” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.