Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan ‘süper bulaştırıcı’ açıklaması

Türkiye'nin koronavirüs raporunu değerlendiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 'süper bulaştırıcılar' ile ilgili de önemli değerlendirmelerde bulundu. "200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var. Bu insanların içinde de sayısını bilmiyoruz ama süper bulaştırıcılar var. Bir sınıfa girdiğinde, sınıfın yarısından fazlasını enfekte edebilecek çocuklar da var." diyen Ceyhan, okulların açılabilmesi için vaka sayısının 1000'in altına düşmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof Dr. Mehmet Ceyhan, CNN TÜRK canlı yayınında koronavirüse ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı.

“SÜPER BULAŞTIRICININ YAŞI YOK”

Ceyhan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Süper bulaştırıcının yaşı yok, her yaşta olabilir. Eğer belirti göstermeyen bir kişiyse o zaman bulaştırma riski daha yüksek. Çünkü bilmiyoruz, tedbir alamıyoruz. Bunlar halk arasında sanıldığı kadar çok sayıda da değiller. Ama neden bu şekilde bulaştırdıklarıyla alakalı kesin bilgilerimiz yok. Yalnızca tahmin edebiliyoruz. Bir anda daha çok damlacık çıkartabiliyorlar, öksürük ve hapşurukla virüsü daha uzağa gönderebiliyorlar.

Vakaların çoğunun genç yaş grubunda olması biraz da bizim daha büyük yaş grubunu uzun süre korumamız, dışarıya çıkarmamamız, daha önceki tarihteki dağılımı bilmememize karşın tahmin ediyorum ki Haziran’ın başından itibaren 65 yaşın üstündeki vaka oranlarında artış var. Bu bizim yatan hasta sayısındaki, solunum cihazına bağlanan hasta sayısındaki artışı izah eden bir gelişme.

Bu konuda da son günlerde değişik yayınlar var. Görülen o ki bir insandaki riski tespit eden asıl faktör yaş değil; düşkünlük vaziyeti diyerek tarif edebiliriz. Yani örneğin yaşlı bir insan dinç hissediyorsa; rahat yerinden kalkıp dolaşabiliyorsa o insanda hastalık daha hafif seyrediyor. Fakat 65 yaşın altında olup, değişik sebeplerle kendini yorgun hissediyor, yerinden kalkarken zorlanıyorsa onlarda hastalık daha ağır seyrediyor. Deniliyor ki, burada ağır hissetme nedenini tespit eden yaş değil, kişinin düşkünlük vaziyeti. Bunu ölçmek çok kolay değil, test yapmanız gerekir.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı