adplus-dvertising

Prof. Dr. İbrahim Öztek: ‘9. dan derecesi Türkiye için onur kaynağı’

Türkiye’de birçok branşta 15 sene federasyon başkanlığı yapmış olan ve şu anda da Türkiye Aba Güreşi Federasyonu başkanlığını yürüten Prof. Dr. İbrahim Öztek, judoda 9. dan derecesini aldı. 77 yaşındaki Öztek, bu derecenin ilk ve tek sahibi olmasının kendisi ve ülkesi için onur kaynağı olduğunu belirtti.
Takip et
Prof. Dr. İbrahim Öztek: ‘9. dan derecesi Türkiye için onur kaynağı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Aba Güreşi Federasyonu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek, judoda 9. dan derecesini aldı. Judo, karate, kuraş, aikido, vuşu-kung fu gibi branşlarda 15 sene federasyon başkanlığı yapan Öztek, Türkiye’de 9. danı elde eden ilk ve tek kişi. Bunun onur ve gurur kaynağı olduğunu aktaran Başkan Öztek, “Her şeyden önce benim için çok mühim. Öğrencilik yıllarımdan itibaren ömrümü sporla geçirdim. Başta judo sporu; bu sporda da 1. danı, 1968 yılında Japon hocaların yaptığı sınavlarla aldık. Daha sonra Türkiye’de 2. danı aldım. 3’ü, 4’ü, 5’i en son 2000 senesinde 8. danı aldım. Tabii bunu bekliyorduk. Dünyada birkaç kişiye verilen ödül. Türkiye’de 9. danın olması, ilk ve tek olması bizim için ve Türkiye için onur kaynağı” dedi.

Minderden, başkanlığa uzanan yolculuk

Bu dereceye yükselmiş az sayıda kişiden biri olduğunu söyleyen Öztek, “Judo sporunda çok mühim bir derece. Judoda yayınlar yapmış, kitaplar yazmış, kendi ülkesinde, Avrupa’da ve kıtalararası çalışmalara imza atmış kişilere veriliyor. Biz de Balkan teşvik şampiyonalarında, Avrupa’daki ilk girdiğimiz turnuvalarda dereceler yaptık. Sportif olarak Türkiye’de hem üniversitelerarası hem silahlı güçler hem genel olarak 20’den fazla şampiyonluğum oldu. Benim sportif bilgilerimi ve kariyerimi daha sonra hem teknik direktör olarak, hem hakem olarak hem de öbür konularda geliştirme olanağı buldum. 15 sene federasyon başkanlıkları yaptım. Judo sporunda çok büyük dereceler aldık. Milli Olimpiyat Komitesi’nin altın rozetli bir üyesiyim. 3 dönem Türkiye Olimpiyat Derneği başkanlığı yaptım. Kuraş sporunu Türkiye’de kurdum. Kuraşın Avrupa Konfederasyonu başkanlığını yaptım” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. İbrahim Öztek: ‘9. dan derecesi Türkiye için onur kaynağı’

“Aba güreşi judonun atasıdır”

Geçtiğimiz günlerde Hatay’da gerçekleştirilen Türkiye Aba Güreşi Şampiyonası’na katılan sporcuların çok güzel ağırlandığını, yurt dışından gelenlerin kültürel faaliyetlerde bulunduğu ve organizasyonun kentin tanıtımında mühim rol oynadığına dikkat çeken İbrahim Öztek, sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Şu anda Türklerin 5 bin senelik mazisi olan aba güreşi sporuyla ilgileniyorum. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile beraber aba sporunu Türkiye’ye ve dünyaya tanıttık. Bunun yanında 60 adet federasyon kurduk. 3-4 Eylül’de, 11. Dünya Şampiyonası var. Oraya da 45-50 ülke katılacak. Ben 1969 senesinde yazmış olduğum ‘Beyazdan Siyaha Judo’ kitabımda, orada şu şekilde diyorum; “Aba güreşi judonun atasıdır”. Nitekim ben bunu tüm dünyaya ispat ettim. Aba güreşini şekillendirdik, ona özel kurallar koyduk, uluslararası kurallar koyarak tüm dünyaya öğrettik. Türk devletlerinden, şampiyonalara gelenler kardeşlik duyguları altında, onlar bunun idrakı içerisindeler. Bu sebeple ayrı yakınlaşmalar doğuyor. Bu biçimde de ülkemizde tarihi yerleri gezme fırsatı buluyorlar.”

Prof. Dr. İbrahim Öztek: ‘9. dan derecesi Türkiye için onur kaynağı’

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.