adplus-dvertising

Prof. Dr. Alper Şener: ‘Pandemi bitti demek için henüz erken’

Hastanelerin korona servisleri ve yoğun bakım ünitelerinde yatan hasta sayısının neredeyse sıfıra indiğini belirten Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu mensubu Prof. Dr. Alper Şener, “Önümüzdeki dönemde dünyanın hiçbir yerinde artık kısıtlama ve kapanma olmayacaktı ancak ‘Pandemi bitti’ demek için henüz erken, sonbaharda bu vaziyetin netleşeceğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.
Takip et
Prof. Dr. Alper Şener: ‘Pandemi bitti demek için henüz erken’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İlk olarak Çin’in Wuhan şehrinde görülen ve iki buçuk senesi aşkın süredir bütün dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgını ile alakalı pek çok uzman, pandeminin çok yakında endemik hale geleceğini söylüyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 virüsünün HIV, sıtma, tüberküloz gibi endemik olabileceği fakat virüsün ne kadar süre daha dolaşımda kalacağını tahmin etmenin hala zor olduğu ifade ediliyor. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Mensubu Prof. Dr. Alper Şener, konuyla alakalı yaptığı açıklamada pandeminin bitişinden bahsetmek için henüz erken olduğunu söyleyerek, salgınının tamamen sona erdiğini anlayabilmek için önümüzdeki ekim ayını işaret etti.

Prof. Dr. Alper Şener: ‘Pandemi bitti demek için henüz erken’

Korona virüsü servisleri ve yoğun bakım yatış oranında sayının oldukça düştüğünü kaydeden Prof. Dr. Şener, önümüzdeki dönemde dünyanın hiçbir yerinde korona virüsü tedbirleri çerçevesinde kısıtlama ya da kapanma beklemediklerini belirtti.

Maymun çiçeği virüsü hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Şener, maymun çiçeğinin korona virüs gibi dünya genelinde olağanüstü bir kriz oluşturmayacağını söyledi.

“Hastanelerde maske mecburiyeti sürmeli”

Pandemi ile alakalı dünya genelindeki olağanüstü vaziyetin hala ortadan kalkmadığını belirten Prof. Dr. Alper Şener, bu yüzden hastane gibi riskli alanlarda hala maske zorunluluğunun sürdüğünü ifade etti. Şener, “Korona virüsü servislerimiz artık neredeyse boş diyebiliriz. Yoğun bakımlarda da Covid tanılı hasta sayımız neredeyse sıfıra indi. Pandeminin ilk başladığı dönem bir yana, 6-7 ay öncesini kıyas aldığımızda bile çok iyi vaziyetteyiz fakat hastane gibi riskli alanlarda hala maske ile dolaşma zorunluluğumuz devam ediyor. Çünkü pandemi süreci ile alakalı dünya genelinde de olağanüstü vaziyet ortadan kalkmış değil. Bugün hala İngiltere, Almanya, ABD ve bize yakın ülkelerde de Omicron varyantının alt tipleri pençesi altındalar. Ülkemiz için olağanüstü bir vaziyet yok ama hastanelerde teyakkuz hali devam ediyor. Bu vaziyetin da bir müddet daha devam etmesi gerekiyor” diyerek konuştu.

Prof. Dr. Alper Şener: ‘Pandemi bitti demek için henüz erken’

“Pandemi bitti demek için henüz erken”

Pandeminin bitişi için ekim ayı ve kış mevsimini işaret eden Prof. Dr. Şener, “Kış dönemi gribal enfeksiyonların yaygın olma dönemi zamanında tekrardan bir Covid-19 enfeksiyonunda kıpırdanma görülecek olursa, ona yönelik teyakkuzumuz sürüyor. Hala daha servislerimiz kapatılmış değil ve tüm personel önlemler çerçevesinde çalışmaya devam ediyor. Yaz döneminde de bu kışa yönelik tatbikat ve antrenman yapıyoruz diyebiliriz. Kış döneminde de özellikle eylül, ekim ayından itibaren ülkemize gelecek olan yeni varyantların da tırmanış seyrine bakacağız. Henüz pandemi bitti diyemiyoruz. Diyebilmemiz için virüsün endemik hale gelmesi gerekir, yani Covid-19 virüsünün öbür solunum yolu virüsleriyle aynı seyirde olması gerekir. Şu an Covid-19 virüsü öbür solunum yolu virüslerine göre daha düşük seviyede ama eylül-ekim ayını görmeden bir şey söylemek çok zor. Bu yüzden de pandemi bitti, endemiye dönüş gerçekleşti demek için henüz erken” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Alper Şener: ‘Pandemi bitti demek için henüz erken’

“Toplu ulaşımda maske takmakta yarar var”

Toplu ulaşımda maske takma zorunluluğunun kaldırılmasının vatandaşları rehavete sokmaması, özellikle yandaş hastalığı bulunan ve riskli grupta bulunan vatandaşların maske takmayı sürdürmesini tavsiye eden Şener, “Toplu ulaşımda maske takmakta yarar var. Özellikle 65 yaş üzeri ve yandaş hastalığı bulunan vatandaşlarımızın bütün kalabalık alanlarda maske takmalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde görülen Omicron varyantının alt tipleri, daha önce gördüğümüz Omicron varyantlarından biraz daha farklı. Avrupa ülkelerinde hastaneye yatışlar ve yoğun bakım servislerinde kıpırdanmalar başladı. Türkiye için bu şekilde bir vaziyet söz konusu değil ama hazırlıklı da olmak gerekir” şeklinde konuştu.

“Maymun çiçeği virüsü, Covid-19 gibi küresel bir kriz oluşturmayacaktır”

Prof. Dr. Alper Şener: ‘Pandemi bitti demek için henüz erken’

Korona virüs gibi dünya genelinde olağanüstü bir kriz oluşturmayacağını belirttiği maymun çiçeği virüsü hakkında da konuşan Prof. Dr. Alper Şener, “Maymun çiçeği virüsünün Covid-19 gibi aeresol ve solunum yoluyla bulaşma olasılığı düşük olasılık gibi görünüyor. Bu virüs endemik olarak Afrika ve Avrupa kıtasında görülmeye başlandı. Bu vaziyetle alakalı de küçük tedbirler almak gerekir fakat korona virüste olduğu gibi dünya genelinde bir kriz yaratacak gibi görünmüyor. Öte yandan maymun çiçeği virüsü yakın temasla bulaşıyor. Daha çok cansız temas ve farkına varmadan bulaş gibi kavramlara dikkat etmek gerekir. Bazı riskli bölgeler var; saunalar, spor tesisleri gibi. Bunlar bizim dikkat etmemiz gereken konular. Ülkemizdeki şüpheli olgulardan da pozitif vaka çıkmadı. Maymun çiçeği virüsünün Covid-19 gibi yahut benzeri bir kriz oluşturmayacağı kanaatindeyim” açıklamasında bulundu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.