adplus-dvertising

Prof. Dr. Alper Çelik Anlatıyor Diyabette Cinsel Sağlığın Önemi

Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik’e göre 2030 yılında her yedi kişiden birinin diyabetli olabileceğini öngören Çelik, diyabet hastalığının görülme sıklığının da obezite’nin artışına paralel olarak ilerleyeceğini söylemektedir.
Takip et
Prof. Dr. Alper Çelik Anlatıyor Diyabette Cinsel Sağlığın Önemi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dilimize şeker hastalığı olarak yerleşen diyabet cinsellikte olmak üzere hastayı birçok açıdan olumsuz şekilde etkilemektedir. Diyabet cinsellik konusunda ciddi sorunlara yol açtığı görülmektedir.

Diyabetin 2 farklı çeşidi bulunmaktadır.Tip1 ve Tip 2 olarak ayrılan diyabet iki türde de hastalarda aynı sorunlar yaşandığı görülmektedir. Diyabetik erkeklerde cinsel sorunlar %45-90 oranında görülürken bu oran diyabetik kadınlarda %40-60 şeklindedir.

Şeker hastalığının cinsellik üzerinde olumsuz birçok etkisi vardır. Bunların en başında da erkeklerde sertleşme sorunu gelmektedir. Bunun sebebi diyabetin iki ana sistemi etkilemesi sonucunda sertleşme sorununa yol açmasıdır. Penise kan taşıyan ve sertleşmeyi sağlayan damarları etkilerken ek olarakta sertleşme işlevini gören sinirler hasar almaktadır. Bu nedenden dolayı da erkeklerin %45-90’ı sertleşme sorununa yatkın hale geldiği görülmektedir.

Şeker hastalığı, testosteron hormonunu da düşürmektedir. Bu da kişide cinsel isteksizliğe neden olmaktadır. Bu olumsuz etkilerin yanında ayrıca orgazm hissinde azalma, haz alamama, mesaneye doğru geri boşalma veya gecikmiş boşalma problemleri de yanında gelmektedir.

Metabolik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Çelik’e göre diyabetin hangi cinsel sorunlara yol açtığının anlaşılmasının tedavide ilk adımı oluşturduğunu belirtirken diyabetin sadece erkeklerde cinsel sorunlara yol açmadığını kadınların da etkilendiğinin altını çizmektedir.

Diyabet hastası olan kadınlar için cinsel uyarılmada zorlanma veya gecikme görülürken Prof. Dr. Çelik’in açıklamasına göre Tip 2 diyabet hastası olan kadınların cinsel yaşamında en yaygın görülen sorun vajinal kuruluk olduğunu açıklamıştır.

Bu durumda mutlaka bir uzmana başvurulmasını önerilmektedir. Diyabet hastalarının kilo kontrolü, kan şekeri dengesi, düzenli egzersiz gibi hayat tarzı düzenlemeleri yapılması büyük önem taşımaktadır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.