adplus-dvertising

Powell konuştu, piyasalar hareketlendi

Brookings Enstitüsü’nde konuşan Fed Başkanı Jerome Powell’ın “Faiz artırım hızını yavaşlatabiliriz” açıklamasıyla dolar küresel para birimleri karşısında değer kaybederken bu durumdan destek bulan altın fiyatları da fırladı! Aralık ayı başlarında sıkılaştırma hızında bir yavaşlama sinyali vermesiyle hisse senetleri genel olarak yükseldi. Tahvil faizleri dolarla birlikte düştü.
Takip et
Powell konuştu, piyasalar hareketlendi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Brookings Enstitüsü’ndeki konuşmasında “Enflasyonu düşürmeye yetecek kısıtlama düzeyine yaklaşırken, faiz artış hızımızı yumuşatmak mantıklı” diyen Powell, faiz artırımında yavaşlamanın Aralık ayında başlayabileceğini açıkladı.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması piyasalarda doping etkisi yarattı. S&P 500 iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve Ağustos 2021’den bu yana en uzun aylık kazanç serisini kaydetti. Gösterge ayrıca 200 günlük hareketli ortalamayı da aştı: bazı analistler tarafından daha fazla kazancın habercisi olarak görülen bir eşik. Nasdaq 100 yaklaşık yüzde 4,5 yükseldi ve Dow Jones Sanayi Ortalaması, Eylül ayının en düşük seviyesinden yüzde 20 yükseldi.

Tahvil tacirleri, takas piyasalarının kilit gecelik faizin yüzde 5’in altına düşebileceğini öne sürmesiyle, Fed’in kıstasını ne kadar yükseltmesi gerektiğine dair beklentilerini geri çevirdi.

Powell’ın yorumları, Fed’in art arda 75 baz puanlık dört hamlesinin ardından Aralık ayında 50 baz puan artırması yönündeki beklentileri güçlendiriyor. Bununla birlikte, oranların yetkililerin Eylül ayında tahmin ettiğinden “biraz daha yüksek” bir seviyeye ulaşmasının muhtemel olduğunu da belirtti.

Konuşmanın ardından dolar küresel para birimleri karşısında değer kaybederken risk eğilimi arttı. Hisse senedi piyasaları coştu.

Altın fiyatları da bu çoşkudan payını aldı. Gram altın yüzde 1,48 yükselişle 1.066 TL’ye kadar çıktı.

Çeyrek altın 1.748 TL

Cumhuriyet altını 6.968 TL

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.