Portekiz, DEAŞ’a karşı Mozambik’e asker gönderiyor!

DEAŞ terör örgütü tarafından ele geçirilen Mozambik’in Palma kasabası için harekete geçeceğini söyleyen Portekiz, bölgeye 60 kişiden oluşan bir askeri birlik göndermeye hazırlanıyor.
Takip et
Portekiz, DEAŞ’a karşı Mozambik’e asker gönderiyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

DEAŞ terör örgütü militanları tarafından çarşamba gününden bu yana kuşatma altında olan Mozambik’in Palma bölgesinde çatışmalar günlerdir devam ediyordu. AFP’de yer alan habere göre; çatışmaların sonrasında DEAŞ, kasaba halkının bölgeyi boşaltmasının ve ordunun bölgeyi bugün akşam saatlerinde terk etmesinin sonrasında Palma kasabasını ele geçirdiğini duyurdu.

Mozambik Savunma Bakanlığı Sözcüsü Omar Saranga, ordu ile terör örgütü arasındaki çatışmalara ilişkin yaptığı açıklamalarda, militanların kuşattığı bir otelde mahsur kalan yedi kişinin kaçmaya çalışırken öldürüldüğünü duyurmuştu.

Portekiz, DEAŞ’a karşı Mozambik’e asker gönderiyor!

Palma kasabasında kıyı şeridindeki onlarca teknenin saldırıdan kaçan sivilleri kurtarmak için deniz seferleri düzenlediği söylenirken, yüzlerce kişinin ormanlara ve çevredeki kasabalara kaçtığı öğrenildi.

PORTEKİZ BİRLİK GÖNDERİYOR

Bölgede meydana gelen gelişmelerin sonrasında Portekiz bugün yaptığı açıklamada eski sömürgesi olan ‘işgal altındaki’ Mozambik’e 60 tane birlik yollayacağını duyurdu.

Açıklamayı yapan Portekiz Dışişleri Bakanı Augusto Santos Silva “Portekiz askerlerinden oluşan 60 kişilik bir birlik önümüzdeki haftalarda Mozambik’e gitmek için hazırlanıyor. Askerlerimiz Mozambik ordusuna özel birlikler yetiştirmeleri için yardım edecek.” şeklinde konuştu.

Portekiz, DEAŞ’a karşı Mozambik’e asker gönderiyor!

SALDIRILAR 2017’DEN BERİ DEVAM EDİYOR

DEAŞ terör örgütünün 2017’den bu yana saldırılar düzenlediği ve orduya çatıştığı bölgede, bugüne kadar 2.500’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği, 700 binden fazla kişinin de evlerini terk etmek mecburiyetinde kaldığı söylendi.

İngiliz basınında yer verilen haberlere göre DEAŞ saldırısında bölgede yaşayan 55 yabancı çalışan katledildi. The Sun’da yer verilen iddiaya göre DEAŞ’ın elinde halen İngiliz, Fransız ve Güney Afrika vatandaşı 40 kişi var ve bu kişilerden haber alınamıyor.

Mozambik’te, terör örgütü DEAŞ’ın, 24 Mart’tan bu yana saldırılar düzenlediği Palma şehrinde, sivilleri kurtarma operasyonunun sürdüğü bildirildi.

Mozambik hükümetinin örgütle mücadelede destek aldığı Güney Afrikalı özel güvenlik şirketi Dyck’ın Yönetim Kurulu Başkanı Lionel Dyck, Palma şehri sokaklarının cesetlerle dolu olduğunu ve vaziyetin ciddiyetini koruduğunu kaydetti.

Güney Afrika devlet televizyonu SABC’ye konuşan Dyck, şuana kadar yüzden fazla kişiyi helikopterle kurtardıklarını kaydederek, geniş kapsamlı tahliye için daha büyük helikopterlere ihtiyaç duyduklarını dile getirdi.

Portekiz, DEAŞ’a karşı Mozambik’e asker gönderiyor!

DEAŞ AÇIKLAMA YAPTI

DEAŞ teröristleri Palma kasabasının haricinde Mozambik’in kuzeyinde düzenlediği saldırıyla alakalı yaptığı duyuruda, Palma kasabasında yabancı işçilerin de dahil olduğu düzinelerce insanın öldürüldüğünü açıkladı.

DEAŞ teröristleri günler süren çatışmaların sonrasında Amaq haber ajansına yaptığı açıklamada, kasabanın kontrollerine geçtiğini ve askerler de dahil olmak üzere en az 55 kişiyi öldürdüklerini belirtti.

İngiltere’de yayın yapan Times gazetesi bir terör örgütünün gerçekleştirdiği saldırıda bir İngiliz vatandaşının yaşamını yitirdiğini bildirdi.

HEDEF ENERJİ KAYNAKLARI

DEAŞ’ın bölgede sıvılaştırılmış doğal gaz çıkaran firmanın tesislerini hedef aldığını ve saldırıların günlerdir aralıklarla devam ettiğini kaydeden yetkililer, “Bölgede güvenliğin mümkün olan en kısa zamanda sağlanması için çalışıyoruz.” açıklamasını yaptılar.

Portekiz, DEAŞ’a karşı Mozambik’e asker gönderiyor!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.