Pompeo’dan Kıbrıs Rum Kesimine sürpriz ziyaret

Doğu Akdeniz’de Yunanistan kaynaklı krizde Almanya’nın ardından ABD’de de devreye girdi. Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yarın krizin bir parçası durumundaki Kıbrıs Rum Yönetimine program dışı sürpriz bir ziyarette bulunma kararı aldı.

Afganistan Hükümeti ve Taliban arasında görüşmelerin başladığı Katar’ın başkenti Doha’da bulunan Amerikan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, temaslarının ardından Kıbrıs Rum Yönetimi’ne gidecek.

Amerikalı yetkililere göre, sürpriz ziyaret Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Doğu Akdeniz’deki kriz dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis arasında yaptığı telefon diplomasinin bir devamı niteliğinde. Rum hükümeti, Pompeo’nun Rum lider Nikos Anastasiadis ve Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri görüşeceğini açıkladı.

Doğu Akdeniz’deki krizde Kıbrıs Rum Yönetimi, Türkiye ile doğrudan müzakere masasına oturmak ve KKTC’yi devre dışı bırakmak istiyor. Türkiye ise, Kıbrıslı Türklerin haklarını korumakta kararlı. Muhtemel diyalog sürecinde, Rumların ve Kıbrıslı Türklerin nasıl yer alacağı önemli sorunlardan biri. Pompeo’nun bu konuyu da ele alması bekleniyor.

Pompeo ziyaretinde Doğu Akdeniz krizinin yanısıra Rumların Rusya ile ilişkileri de gündeme gelecek.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov salı günü Rum yönetimini ziyaret etmiş, bölgedeki gerginlikten ABD’yi sorunlu tutmuş ve ABD’nin Rumlar’dan talep ettiği “Rus donanmasına Rum limanlarının kapatılması” talebini eleştirmişti.

Rum lider Nikos Anastasiadis, ABD’nin talebine rağmen limanların Rus donanmasına açık kalmaya devam edeceği karşılığını vermişti.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı