adplus-dvertising

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

Dünyanın hemen her yerinden insanlar, farklı köpekleri sahiplenerek ya da satın alarak, bu özel canlıları hayatına katıyor. Pomeranian köpekler de tüm dünyanın ilgisini çeken birçok özel hayvandan bir tanesidir.
Takip et
Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı
 • Yazdir
 • Arttir - Azalt
 • Yorum 0

Çoğu insanın kalbini ele geçiren, küçük siyah beyaz bir köpek olan bu cins, çok tatlı ve arkadaş canlısı olmalarıyla bilinir. Bu özellikleri onları, çocuklu aileler için, ideal bir evcil hayvan yapıyor.

Bu oldukça sevimli köpek ırkının özelliklerini bilmek ve benzersiz özellikleriyle tanımak önemlidir.

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

Pomeranian Boo Tarih

Geçmişleri 1700’lü yıllara kadar uzanan Pomeranian Boo köpek ırkı, aslen Kuzey Almanya ve Polonya’da bulunan bir bölge olan Pomeranya’da geliştirildi. Kızak köpeği ve çoban köpeği olarak kullanıldılar.

İngiltere Kraliçesi Victoria, 1800’lü yılların başlarında bu türe hayran oldu ve İngiltere’ye birkaç Poms ithal etti. Cinsin popülaritesi yayıldı ve kısa sürede Avrupa ve Kuzey Amerika’da popüler bir evcil hayvan haline geldi.

Spitz tipi bir köpek olan bu cins, 1900’lü yılların başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde giderek popülerliğini artırdı ve bugün ülkedeki en popüler köpek ırklarından biri olarak, birçok evin bir bireyi olarak yaşıyor.

Pomeranian Kişilik & Karakter Özellikleri

Hayvan severlerin hemen birçoğu benzersiz özellikleri ve sevimlilikleriyle tercih ettikleri bu ırkı, görünümleri ve kişilik özellikleriyle de birçok kişinin başını döndürüyor.

Bu ırka sahip olmak isteyenler Pomeranian Boo özellikleri ve kişiliği konusunda bilgili olmalıdır.

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

Görünüşleri;

Yumuşak tüyleri ve mutlu yüz ifadesiyle köpek ırkları içinde en sevimlisi olan bu ırk, oyuncak köpek görünümüyle oldukça sevimlidir.

En yaygın renkleri siyah, beyaz ve kahverengidir. Samur, iki renkli, üç renkli, brindle gibi desenlere sahiptir.Çift katlı kürkleri vardır.Sivri burunları yüzüne sevimli bir karakter katar.Dik kulakları, sevimliliğini daha da artırır.Göz çevresinde ve ağız bölgesinde siyah lekeler olabilir.

Pomeryanlar; ayırt edici özellikleri ve kişiliği ile tanınan bir köpek cinsidir. Küçük yapılarından dolayı, oyuncak köpek olarak tanınırlar.

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

Kişilik özellikleri;

 • Zeki ve sadık köpeklerdir. Arkadaş canlısı olmaları, onları daha çekici yapar.
 • Mükemmel bekçi köpekleri olabilirler. Aktif aileler için, harika arkadaşlardır.
 • Oyuncu ve enerjik yapıları, onları daha da sevimli hale getirir.
 • Yeni numaralar öğrenmekten büyük zevk alırlar.

Dışa dönük, hayat dolu köpeklerdir. Akıllı ve uyanıktırlar. Aktif halleri dolayısıyla, yeterli miktarda egzersize ihtiyaçları vardır. Kestirmek için bir kucakta kıvrılmaktan memnun olabilirler.

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

Bağımsız ve istekli olabildikleri gibi, aynı zamanda sevgi dolu ve sadık arkadaşlar olmasından dolayı, aileler için mükemmel bir evcil hayvandır.

Pomeranian Fiziksel Nitelikler

Küçük boyutları, yoğun kürkleri ve karakteristik Pomeranian yüz şekilleri ile karakterize edilirler. Genellikle dünyanın en popüler oyuncak köpek ırklarından biri olarak kabul edilirler.

 • Bu köpek ırkının ortalama boyu 15 cm ile 27 cm arasında değişir.
 • Pomların ataları 15 kg ile 20 kg arasında olduğu söylense de günümüzde pomlar 1 kg ile 3 kg arasında bir kiloya sahiptir.
 • Sağlıklı bir pom, ortalama 12 yıl ile 16 yıl arasında yaşar.
 • Düşük miktarda salya salar.

Kilo alma potansiyeli yüksek hayvanlardır. Bunun yanında apartman dairesine kolaylıkla uyum sağlarlar. Uzun süre yalnız kalmaya gelemezler. Soğuk havalarda yaşasalar da sıcak havalarla arası iyi değildir.

Pomeranian Bakımı

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

Pomeranyalılar, bir oyuncak ırkı olarak kabul edilirler ve bu nedenle sağlıklı bir yaşam sürmeleri için, iyi bir bakımı da hak ediyorlar.

Bu yüzden Pomeranian Boo bakımı özen gösterilmesi gereken bazı ipuçlarına sahiptir.

Tüy bakımı;

Saçları hızla uzadığından ve düzenli olarak fırçalanmadığında keçeleşebileceğinden, sık sık taranmalıdır.Tüylerinin rengini kaybetmemesi ve daha canlı görünmesini sağlamak için, haftada iki kere tımar edilmelidir.Tüy, ince taraklar ya da sert fırçalar tarafından kolayca zarar görecektir. Bu yüzden geniş dişli tarak idealdir.Ayaklarının çevresinde de ara sıra düzeltilme yapılması gerekir.

Tırnak bakımı;

Tırnaklarının sağlığını ve güzelliğini korumak için, düzenli tırnak bakımı sağlamak önemlidir. Bu, köpeklere özel bir tırnak makası kullanarak, tırnakları düzenli olarak keserek gerçekleştirilebilir.

Tırnakları temiz, kir ve kalıntılardan arındırmak önemlidir. Tırnakları kısa kesmek, ağrı ve kanamaya neden olacağından, her bir tırnağın, sadece uçlarından kesilmelidir. Eğer en uç kısımdan kesilirse; kan damarları ve sinirlere denk gelebilir.

Böyle bir durumda, kanamayı durdurmak için, stiptik kalem ya da mısır nişastası ile tırnağa baskı uygulanabilir.

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

Pomeranian Boo Egzersiz ve Aktivite

Yüksek aktivite seviyesi ve egzersiz ihtiyacı ile bilinen pomeryanların, sağlıklı ve mutlu kalabilmeleri için, düzenli olarak yürüyüşe çıkmaları gerekir. Bu, onlarla oynamanız gerektiği anlamına gelir.

 • Sahipleriyle kısa günlük yürüyüşlere çıkabilirler.
 • Bahçede koşmak, en çok sevdikleri şeydir ve çok mutlu olurlar.
 • Zinde ve aktif tutulmaları durumunda, uzun yürüyüşlere de müsaittirler.
 • En önem verdikleri şey, sahipleriyle sosyal iletişime geçmektir.
 • Sıkılmalarını ve aşırı gürültülü olmalarını önlemek adına, etkileşimli oyunları tercih edebilirsiniz.

Yeterli egzersiz yapılmadığı takdirde, huzursuz ve yıkıcı hale gelebilirler. Oyunbaz doğalarında ve sahipleriyle birlikte koşmaya ve oynamaya olan isteklilikleri vardır.

Tüm köpeklerin egzersize ihtiyacı olsa da pomeryanların sağlıklı ve esenlikli olması için, yüksek seviyede egzersize ihtiyaçları vardır.

Pomeranian Boo Özellikleri ve Bakımı

Pomeranian Boo Beslenme

Yüksek düzeyde enerjisi ve oyuncu kişiliğiyle tanınan köpek türü olan Pomeranian, ayrıca çok aktif köpeklerdir. Bu da çok fazla egzersize ve doğru beslenmeye ihtiyaçları olduğu anlamına gelir.

Pomların uzun ve sağlıklı kalmasını sağlamak için, onlara iyi bir beslenme diyeti sunulmalıdır.

 • Protein açısından zengin, temel vitamin ve minerallerle dengelenmiş bir diyet sağlanmalıdır.
 • Bol miktarda temiz su, koşmaları ve oynamaları için verdiğinizden emin olmalısınız.
 • Obeziteye yatkın olduklarından dolayı, yiyecek alınmalarını izlemek ve yeterince egzersiz yaptıklarından emin olmak önemlidir.
 • Yağ açısından orta düzeyde bir diyete sahip olmalı ve mümkün olduğunca karbonhidrattan kaçınılmalıdır.

Oyuncak köpeklerin hızlı metabolizmalarının olmasından ve midelerinin küçük olmasından dolayı, az ve sık yemeleri gerekir. Küçük ağızları olduğundan, yiyecekleri küçük olmalıdır.

Pomeranian Boo Sağlık

Pomeryanların sağlıklı olmasını sağlamak için dengeli bir diyet ve bol miktarda egzersiz sağlamak önemlidir. Kilosuna dikkat edilmeli ve aşırı kilo almadıklarından emin olmalısınız.

Tüm köpek ırklarında çeşitli sağlık sorunları bulunur ve bazı ırkların belirli koşullara diğerlerinden daha yatkın olduğunu belirtmek gerekir. Pomeryanlar da böyle bir köpek ırkıdır.

Pomeryanlarda olabilecek sağlık sorunları;

 • Diş hastalığı: Pomeryanlarda dikkat edilmezse görülebilecek hastalıklardandır. Dişlerde tartar oluşabilir ve diş etleri rahatsızlanabilir. Bunun için düzenli olarak diş temizliği yapılmalı ve fırçalanmalıdır.
 • Enfeksiyonlar: Kuduz ve distemper gibi, köpek ırklarını etkileyen rahatsızlıktan mustarip olabilir. Bunun için aşılama önerilir.
 • Obezite: Pomeryanlarda önemli sağlık sorunlarındandır. Bu yüzden veterinerinizin tavsiye ettiği diyet sunulmalıdır.
 • Kalp hastalığı: Aşırı zayıflama ve yavaş şekil değiştirme ile görülebilir. Bunun için EKG testi önerilir.
 • Göz problemleri: Yaşlı pomlarda katarakt, en yaygın körlük sebebidir. Entropion, göz küresinin iç kaplama ve korneasında oluşan rahatsızlıktır. Körlüğe neden olabilir.

Tüm bu sağlık sorunlarının yanında; kemik ve eklem sorunları, omurilik yaralanmaları, trakea çöküşü, alopesi, tiroid, diz kapaklarında lüks patella gibi hastalıklar da oluşabilir.

Pomeranian Eğitimi

Küçük boyutu ve arkadaş canlısı mizacıyla pomeryanlar, genellikle eğitilmesi kolay hayvanlardır. Çeşitli komutları öğrenebilirler.

Sahipler, pomeryan yavrularını, ödül ve övgü gibi olumlu pekiştirme teknikleri kullanarak, erkenden eğitmeye başlamalıdır.

 • Otur, kal, gel, aşağı, hayır gibi temel komutları öğretebilirsiniz.
 • Tuvalet eğitimi sabır ve tutarlılık gerektiren bir süreçtir.
 • Eğitime mümkün olan en kısa sürede başlanılmalıdır. Ortalama 6 ila 8 haftalık olduklarında eğitime başlanmalıdır.

Tuvalet eğitimi verilirken;

Tuvalete gitme eylemini, dışarı çıkarılma ya da belirli bir kelime ya da cümleyi duyma gibi belirli işaretle ilişkilendirilerek öğretilir.

Tuvalet eğitimi aldığında, evde kaza yapma olasılıkları, olmayanlara göre daha az olacaktır.

Yavru pomeryanlar; uygun bir yerde idrar yapmalarını ve dışkılamalarını sağlamak için, genellikle sık sık dışarı çıkarılır.

Yavru kendini rahatlatmak için, başarılı şekilde eğitildiğinde, köpeğinizi dışarı çıkarmaya ya da belirlenmiş bir lazımlık alanına yerleştirmeye devam etmeniz gerekir.

Pomeryanlar, rutine ve tutarlılığa iyi yanıt verir. Bu yüzden kurallar oluşturmak ve bunlara bağlı kalmak önemlidir. Terapi köpekleri olarak da bilinen pomeryanlar, temel itaat komutlarını çabucak öğrenir.

Pomeranian Boo Fiyatları

Neşeli, zeki, arkadaş canlısı Pomeranian Boo fiyatları, bazı faktörlere bağlı olarak değişir.

 • Köpeğin soyu;
 • Kısır olup olmadığı;
 • Sağlık durumu;Aşılarının olup olmadığı;
 • Eğitim alıp almadığı;
 • Yetiştiricisinin yeri;
 • Köpeğin yaşı gibi nedenlere bağlı olarak değişir.

Pomeryanların 2022 yılında ortalama fiyatları 6500 TL ile 25.000 TL arasında değişebilir. Ailenize, yaşantınıza uygun en özel pomeryanlara www.patibul.com üzerinden inceleyeceğiniz ilanlar üzerinden ulaşabilirsiniz.

Pomeranian Boo Sahiplenme

Genellikle kucak köpeği olarak kabul edilen, küçük ve oyuncak boyutunda köpek ırkı olan pomeryanlar, arkadaş canlısı mizaçlarıyla da genellikle evcil hayvan olarak birçok köpek sever tarafından tercih ediliyor.

Cinsin çok aktif ve eğlenceli olması ve her yaştan insan için iyi bir arkadaş olması da bu cinsin daha fazla tercih edilmesine olanak tanıyor.

Küçük çocuklu evler için tavsiye edilmese de onlarla oynamaya çok zaman ayıranlar için, harika köpekler olan pomeryanlar, özellikle sahiplenilmek için de iyi bir seçenektir.

Pomeryanlar, arkadaş canlısı ve eğlenceli kişiliği nedeniyle, evlat edinilmek üzere seçilen, küçük köpeklerdir.

Bu cins, akıllı ve eğitilmesi kolay olarak bilinir. Bu da onu ilk kez köpek sahipleri için mükemmel bir seçim haline getiriyor.

Köpek sahiplenmek ciddi bir iştir. Bu yüzden bir köpek sahipleneceğiniz zaman; onunla iyi ilişkiler kurmayı, eğitimine ve sağlığına dikkat edeceğinizi önceden kabul etmiş sayılırsınız.

Yaşam standartlarınıza uygun, size arkadaş olacak bu şirin canlıları www.patibul.com üzerinden inceleyebilir, sahiplenme ilanları üzerinden, kendinize uygun olanları seçerek, iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Pomeranian cinsinin ortalama boyutu nedir?

Bir Pomeranian Boo köpek ırkının ortalama boyutu 18 cm ila 30 cm arasındadır.

Ortalama fiyat aralığı nedir?

Bir Pomeranian Boo köpek ırkı ortalama fiyatı; yaşına, sağlığına, eğitimine, yetiştiricisine, soyuna bağlı olarak değişir. Ancak ortalama olarak 6500 TL ile 25bin TL arasında değişir.

Pomeranian köpekleri ne kadar yaşar?

Pomeranian Boo köpekleri, sağlıklarına dikkat edildiğinde, ortalama olarak 12 yıl ile 16 yıl arasında yaşar.

Pomeranian Boo nasıl bir türdür?

Pomeranian Boo, Spitz cinsiyle yakından ilişkili, oyuncak köpek türüdür. Kucak köpeği olarak da adlandırılırlar.

Sonuç

Evcil hayvan olarak besleyecek bir köpek arıyorsanız, birçok insan pomeryanları tercih ediyor. Bununla birlikte pomeryanların bu amaç için en iyi köpek türü olarak seçilmesinin birkaç nedeni bulunuyor.

 • Ponpon köpekler oldukça küçüktürler. Bu, özellikle genç yaşlardan itibaren uygun şekilde eğitilmedikleri takdirde, bakımlarını ve idare edilmelerini zorlaştırır.
 • Pomların çok aktif ve eğlenceli oldukları bilinir ve yalnız bırakıldıklarında meşgul olmaları zor olabilir.
 • Pomeryanlar, oyuncu ve sevecen hayvanlardır. Her yaştan insan için, harika arkadaş olabilirler.

Bazı insanlar, benzersiz nitelikleri nedeniyle, bir evcil hayvan için en iyi seçenek olarak pomeryan ırkının seçilmesi gerektiğine inanıyor.

Doğal olarak hipoalerjenik olmaları, birçok insanda alerjik reaksiyon oluşturmadıkları anlamına geliyor. Pomeryanlar, dünyadaki en popüler köpek ırklarından biridir. Çeşitli renk ve boyutlarda gelirler.

Ancak onları bu kadar harika yapan şey, sadakatleri ve eğlenceli yapılarıdır. Bu özellikleri, onları harika aile hayvanlara yapar.

Eğer evcil bir aile hayvanı arıyorsanız ve pomeryanların benzersiz özelliklerine ayak uydurabileceğinizi düşünüyorsanız, www.patibul.com üzerinden ilanlara bakarak, kendiniz ve aileniz için, en uygun pomeryanı bulabilirsiniz.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.