Polygon (MATIC) coin nedir? Polygon coin gelecek beklentileri ve yorumlar

Polygon (MATIC), Ethereum için çok zincirli bir ölçeklendirme çözümü olan Polygon Network’e güç veren bir Ethereum tabanlı token’dır. Polygon, Ethereum ana zinciriyle birlikte çalışan blok zincirleri olan Layer 2 yan zincirlerini kullanarak Ethereum üzerinde daha hızlı ve daha ucuz işlemler sağlamayı hedefliyor. Peki, Polygon coin nedir?
Takip et
Polygon (MATIC) coin nedir? Polygon coin gelecek beklentileri ve yorumlar
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kripto para borsasında göstermiş olduğu artış sebebiyle gündem olan Polygon coin nedir sorusuyla gündemde. Kullanıcılar, bir Polygon köprüsü akıllı sözleşmesine Ethereum token’ları yatırabilir, Polygon yan zinciri içinde onlarla etkileşime girebilir ve daha sonra gerekirse Ethereum ana zincirine geri çekebilir. MATIC token’ı, işlem ücretlerini ödemek ve proof of stake konsensüsüne katılmak için kullanılır. Peki, Polygon coin nedir?

NOT: Aşağıdaki bilgiler derleme ve bilgi amaçlıdır. Yatırımlarınızı dikkatli adımlarla yapınız ve unutmayınız kripto paralarda risk her zaman vardır.

Polygon coin nedir?

Eski ismiyle Matic olarak bilinen Polygon, birbiriyle bağlantılı blockchain çözümleri sunan firmadır.

Polygon (MATIC) coin nedir? Polygon coin gelecek beklentileri ve yorumlar

Projenin amacı, Ethereum’daki (ETH) büyük sorunları yan zincir çözüm aracıyla çözmeyi amaçlar. Eski çözümü olan Matic’in aksine, Polygon platformu başka ağlarla etkileşim kurmak amacıyla da tasarlanmıştır.

Polygon (MATIC), geçtiğimiz günlerde %35 oranında değer kazanarak, günün en çok kazandıran kripto para birimi oldu. MATIC, son 7 günde %30, son 1 saatte ise %5 oranında artış gösterdi. MATIC, bu kazancıyla beraber 1 dolarlık seviyeyi de aşmayı başardı. Analistler 1 dolar seviyesinin önemli olduğunu dile getiriyordu. Yerli analistlerden Kripto Baykuş, MATIC’le ilgili olarak yaptığı analizinde, kaçıranların retest seviyesini bekleyebileceğini söyledi.

Polygon (önceden Matic Network), Ethereum ölçeklendirme ve altyapı geliştirme için ilk iyi yapılandırılmış, kullanımı kolay platformdur. Temel bileşeni, birden çok uygulama türü oluşturmayı destekleyen modüler, esnek bir çerçeve olan Polygon SDK’dır. Polygon kullanılarak, iyimser toparlama zincirleri, ZK toplama zincirleri, bağımsız zincirler veya geliştiricinin ihtiyaç duyduğu başka herhangi bir türden infra oluşturulabilir. Polygon, Ethereum’u etkili bir şekilde tam teşekküllü birçok zincirli sisteme (aka Blockchainlerin İnterneti) dönüştürür. Bu çok zincirli sistem, Ethereum’un güvenliği, canlı ekosistemi ve açıklığı avantajları ile Polkadot, Cosmos, Avalanche vb. Gibi diğer sistemlere benzer.

MATIC Token Nedir?

Polygon Matic ağı dışına genişlemiş olsa da, MATIC olarak bilinen fayda token’ı kullanır. MATIC token’ı, kullanıcıların ağda etkileşimde bulunmalarını sağlayarak Polygon Geliştirme Önerileri (PIP) aracılığıyla stake ettirip güvenliği artırarak gaz ücretlerini öderler.

Polygon (MATIC) coin ne kadar?

Polygon bugünkü fiyatı ₺14,12 TRY, 24 saatlik işlem hacmi ₺32.434.110.562 TRY. Polygon son 24 saatte yüzde düştü. Anlık sıralaması #19, piyasa değeri ₺86.531.926.307 TRY. Dolaşımdaki arz 6.129.590.937 MATIC coin ve maksimum seviyede. 10.000.000.000 MATIC coin.

Polygon (MATIC) coin nedir? Polygon coin gelecek beklentileri ve yorumlar

Polygon (MATIC) coin Grafiği

Polygon (MATIC) coin nedir? Polygon coin gelecek beklentileri ve yorumlar

Polygon (MATIC) Nasıl Alınır?

Polygon, Binance, Huobi Global, Binance US, Coinbase Pro, FTX, Poloniex, Bittrex, CoinTiger, Uniswap ve diğer borsalarda hesabınız olması durumunda kolayca alabilirsiniz. İşlem çiftleri için MATIC/BTC, MATIC/USDT, MATIC/TRX, MATIC/USD, MATIC/EUR ve MATIC/BNB olmak üzere birçok işlem çiftinden faydalanabilirsiniz.

Polygon Nasıl Çalışır?

Polygon, Ethereum katmanı, güvenlik katmanı, Polygon ağ katmanı ve çalıştırma katmanı olarak dört katmandan oluşur.

Ethereum katmanı, Ethereum tabanlı akıllı kontratların oluşturulması için kullanılır. Akıllı kontratlar işlemleri finalize etme, staking ve Ethereum ile Polygon ağları arasındaki işlemleri yürütür. Güvenlik katmanı ise Ethereum katmanıyla beraber çalışıp doğrulama hizmeti rolü sayesinde ek bir güvenlik katmanı oluşturur. Katmanların ikisi de yazılımcıların isteklerine bağlıdır.

Bunların dışındaki katmanların kullanımı gereklidir. İlki Polygon ağ katmanı olan üçüncü katman, Polygon üzerinde inşa edilen uygulamaları çalıştırır. Uygulamaların kendisine ait toplulukları var ve hepsinin sorumlulukları kendi içlerindeki mutabakatı sağlayıp blok üretiminden ibarettir. İkinci katman ise Polygon’un Ethereum Sanal Makinesine (EVM) bağlandığı çalıştırma katmanıdır.

Polygon tabanlı uygulamalar hem Ethereum ana ağıyla hem de Polygon’un sisteminde etkileşimde bulunabilirler.Bu özellik, farklı uygulamalar için çalışma alanları oluşturur.

Polygon Ethereum İçin Neden Çok Önemli?

Polygon, Ethereum için ölçeklenebilirlik özelliği sunarak büyük rakiplerine karşı kaybettiği kanı yavaşlatmayı başardı. Eğer Polygon Ethereum ağında ölçeklenebilirlik çözümü sunmasaydı büyük ihtimalle bugünkü seviyesinden bahsedemezdik.

Polygon (MATIC) coin nedir? Polygon coin gelecek beklentileri ve yorumlar

Polygon coin yorumları

Kısa süre içerisinde kripto para dünyasında yeni bir heyecan uyandırmıştır. Özellikle ETH kapsamında hareket etmesi nedeniyle önünün açık olacağı düşünülmektedir. Kripto para analistlerine göre coinmarketcup borsasında kısa süre içerisinde ilk 10 coin içerisinde yer alması beklenmektedir. Ayrıca son zamanlarda merkezi olmayan uygulama kullanıcıları için erişimi kolaylaştırmayı sağlayan bir proje kapsamında 100 milyon dolarlık bir fon başlatmıştır. Bunun yanında büyük oyuncuların 1 milyar dolara kadar likidite çekmesi de projedeki güveni artırmıştır. Dolayısıyla Polygon coin yorumları genel anlamda olumlu seyretmektedir. Her şeyin ötesinde Polygon coin grafik artışı son günlerde inanılmaz düzeylerde yaşanmaktadır. Bu sebeple de birçok coin yatırımcısının şu an için göz bebeği konumundadır.

Bir Binance Launchpad projesi olan MATIC Coin’in 2021 senesinin ilk yarısı kapanırken değer kaybedebileceği açıklanıyor. Analistler onun için fiyat artışının sene sonunda oluşabileceğini ifade ediyorlar. Geniş bir ekosistemde ödeme aracı olan MATIC Coin işlem hacmi geniş borsalarda listelenmiş durumda. Pasif gelir elde etmek için tercih edilen MATIC Coin’in 2021 sene sonunda kendini daha iyi fark ettirebileceği tahmin ediliyor.
MATIC Coin hakkında analist ve yatırımcı yorumlarına bakıldığında yüksek ölçeklendirilebilirlikten söz edildiği görülüyor. Analist ve yatırımcılar MATIC Coin’in Ethereum ağındaki tıkanmalara benzer problemleri gündeme taşımadığını belirtiyorlar. Hızlı işlem onaylarını almak için onu tercih ettiklerini belirtmişler.

Polygon Coin Geleceği Ne Olur?

Analistler MATIC Coin’in yakın geleceğinde değer kaybı oluşabileceğini açıklıyorlar. 2021 senesinin ilk periyodu kapanırken MATIC Coin fiyatının 0.50 dolar ile 0.65 dolar bandında kadar gerileyebileceğini düşünüyorlar. MATIC Coin’in 2021 sene sonunda bir değer kazanımı yapabileceğini ifade ediyorlar. 2021 yıl sonunda ise MATIC Coin fiyatının 0.85 dolar ile 0.90 dolar bandı arasında şekillenebileceğini ifade ettiler.

Avantajları Neler?

Polygon (MATIC) Coin avantajları:

Pasif Getiri: MATIC Coin kripto para cüzdanında kilitlendiğinde, belirli vade sonunda ek coin kazancı alabilmeyi sağlar. Piyasa volatilitesinden korunarak coin kazanma şansı sunar.

Dijital Ürün Alma: MATIC Coin ile Polygon ekosistemindeki platformlardan oyun veya oyun için dijital öğe satın alma imkanı elde edilir.

İşlem Hızı: MATIC Coin, cüzdanlar arası transfer edilirken sınır ötesine dakikalar içinde gönderimi yapılır. Alım-satım emirlerinde ise bekleme süresi ölçeklendirilebilirdik niteliğine bağlı olarak düşüktür.

Yüksek Erişilirlik: MATIC Coin güvenilir ve işlem hacmi geniş borsaların listelerinde yer alır. Hemen hemen her adres üzerinden onunla işlem yapmak mümkündür.

Düşük Masraf: MATIC Coin, cüzdanlar arası transfer edilirken sınır ötesine işlem yapılsa dahi düşük masraf ödemesi yapılır.

Dezavantajları Ne?

Polygon (MATIC) Coin dezavantajları:

İstikrarsız Fiyat: Analistlerin araştırmalarına göre MATIC Coin’in tarihsel fiyat gelişiminde diğer altcoinlere göre daha düşük bir performans ölçülüyor. Fiyat istikrarsızlığında önde olan MATIC Coin, geniş hacimli fiyat değerlerine ulaşmak için süreye ihtiyaç duyan bir altcoin olarak tanımlanıyor.
Saldırı Riski: MATIC Coin sanal cüzdanlarda saklanırken ağda gündeme gelebilecek saldırı riskleri ile karşılaşabilir. Bu yüzden çevrimdışı cüzdanlarda saklanması tercih edilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.