adplus-dvertising

Polonya’nın Oder Nehri’nde ekolojik felaket

Polonya’nın Oder Nehri’ne dökülen kimyasal atık sebebiyle 10 ton balık telef oldu. Hükümet ekolojik felakete yönelik soruşturma başlatırken, nehir ekosisteminin iyileşmesinin seneler alacağı ifade edildi.
Takip et
Polonya’nın Oder Nehri’nde ekolojik felaket
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Polonya’nın Almanya sınırındaki Oder Nehri’nde “ekolojik bir felaket” meydana geliyor. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki yaptığı açıklamada, Oder Nehri’ne kasıtlı olarak “büyük miktarda kimyasal atık” döküldüğünü ve bu vaziyetin çevre felaketine yol açtığını ifade etti. Nehir ekosisteminin iyileşmesinin seneler alacağını söyleyen Başbakan Morawiecki, sorumlulardan hesap soracağına dair halka söz verdi. Morawiecki, “Büyük miktarda kimyasal atık, kasıtlı olarak Oder Nehri’ne döküldü. Bu konunun peşini bırakmayacağız. Suçlular ağır bir biçimde cezalandırılana kadar dinlenmeyeceğiz” diyerek konuştu. Ulusal Su Yönetimi İdaresi Başkanı Przemyslaw Daca ise yaptığı açıklamada, nehirden 10 ton ölü balığın çıkarıldığını duyurdu. Daca, “Bu, devasa ve korkunç bir ekolojik felaketle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor” şeklinde konuştu.

Polonya’nın Oder Nehri’nde ekolojik felaket

Ülkede büyük tepkiye yol açan ekolojik felaketin sonrasında Oder Nehri’nin temizlenmesi için askerler görevlendirildi. Ülkenin batısındaki Zielona Gora şehrindeki bir balıkçı derneği de kirlilik sebebiyle balıkçılık faaliyetlerinin durdurulduğunu aktardı.

Polonya’nın Oder Nehri’nde ekolojik felaket

Almanya: “Kirlilik hakkında bilgilendirilmedik”

Alman medyası ise kimyasal atığın “cıva” olduğunu belirtirken, resmi makamlardan kimyasal atığın içeriğine dair açıklama yapılmadı. Alman yetkililer, Polonya yönetiminin nehirdeki kirlilik hakkında kendilerini bilgilendirmeyerek uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade etti. Bir tekne kaptanının ise Alman makamlarını ölü balıklar hakkında ilk olarak 9 Ağustos’ta uyardığı öğrenildi.

Polonya’nın Oder Nehri’nde ekolojik felaket

Almanya Federal Çevre Bakanlığı Sözcüsü Christopher Stolzenberg basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Alman makamlarının vaziyet hakkında daha çok bilgi almak ve talep edilen her türlü yardımı temin etmek için Polonyalı mevkidaşlarıyla temasa geçtiğini belirtti.

Polonya’nın Oder Nehri’nde ekolojik felaket

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.