adplus-dvertising

Polonya’da sarayın altına gizlenmiş 10 ton Nazi altını için kazı başlıyor!

Sürekli olarak definecilerin gündeminde olan Nazi altınları için Polonya'da kollar sığandı. Bir sarayın altında olduğu iddia edilen 10 tonluk altın için kazı çalışmaları başlatılacak. Kazı çalışmaları eski bir askerin günlüğünde ve çizdiği haritalarda yer alan bilgiler doğrultusunda yapılacak.
Takip et
Polonya’da sarayın altına gizlenmiş 10 ton Nazi altını için kazı başlıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Alman diktatör Hitler’in Nazi ordusu 1 Eylül 1939’da Polonya‘yı işgal ederek II. Dünya Savaşı’nı başlatmıştı. İddiaya göre, söz konusu altınlar Polonya’nın güneyindeki Minkowskie kasabasında, işgal esnasında Naziler tarafından genelev olarak kullanılan sarayın altında bulunuyor. Milliyet’te yer verilen habere göre, hazine avcıları, önümüzdeki hafta başlaması beklenen kazının sonunda, 48 kasa içinde toplam 10 ton altına ulaşmayı hedefliyor.

YENİ BİR DEVLET KURMA PLANI

Altınların, Nazi örgütü SS’nin lideri Heinrich Himmler’in talimatıyla, İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda, ileride yeni bir Nazi devleti kurma planıyla gömüldüğü ifade ediliyor. Sarayın altındaki kasalarda, meşhur ‘Breslau altınları’nın da yer aldığı öne sürülüyor.

ASKERİN GÜNLÜĞÜ HER ŞEYİ ORTAYA ÇIKARDI

Polonya’da İkinci Dünya Savaşı’nda kaybolduğu iddia edilen altın, mücevher ve silah dolu Nazi treninde yer verilen bütün kıymetli eşyaların da bu sarayın altında olduğu söyleniyor. Zırhlı trenin, 1945’te Sovyet kuvvetleri yaklaşırken, bugünkü Wroclaw şehri yakınlarında kaybolduğuna inanılıyor. Olay ‘Nazi altın treni’ ya da ‘Breslau altınları’ olarak anılıyor. Sarayın altındaki hazinede, yaklaşan Kızıl Ordu’ya mallarını kaptırmak istemeyen dönemin zengin Almanları tarafından SS askerlerine teslim edilen eşyaların da yer aldığı tahmin ediliyor. Harabe haldeki sarayın konumu, bir SS askerinin günlüğü ve çizdiği haritanın gün yüzüne çıkması sayesinde keşfedildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.