Polonya'da protestocular sokaklara döküldü yasaklar delindi!

Polonya'da kendilerini 'Girişimciler' olarak tanımlayan bir grubun yasağa rağmen düzenlemek istediği protesto gösterisine polisin müdahale ettiği ve 380 kişinin gözaltına alındığı bildirildi
Takip et
Polonya'da protestocular sokaklara döküldü yasaklar delindi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Polonya'nın başkenti Varşova'da dün akşam üzeri kendilerini "Polonyalı Girişimciler" olarak tanımlayan grubun düzenlemek istediği protesto gösterisine polis müdahale etti.

İHA'nın haberine göre, koronavirüs tedbirleri dolayısıyla her türlü toplantı ve gösterinin yasak olduğu ülkede söz konusu protestoya izin verilmezken, organizatörler şehrin tarihi meydanlarından Plac Zamkowy'den Polonya parlamentosuna yürümek istedi. Protesto gösterisinin kanun dışı olduğu uyarılarına karşın ellerinde dövizlerle Wiejska sokağında bulunan parlamento binasına yürümeye başlayan göstericilere karşı polis göz yaşartıcı gaz kullandı. Çok sayıda kişi gazdan etkilenirken, fenalaşan bazı protestoculara ise olay yerinde bulunan sağlık ekipleri müdahale etti.

Polisin müdahalesi sırasında protestoculardan kimileri polis kordonunu aşmayı başarıp bu defa iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi'nin (PiS) Nowogrodzka sokağında bulunan binasına yürümek istedi. Muhalefetteki Vatandaş Koalisyonu (Koalicja Obywatelska) üyesi bazı milletvekili ve senatörlerin de destek verdiği protestocuların yürüyüşü sokağa birkaç yüz metre kala gene polis tarafından dağıtıldı.

Varşova Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Sylwester Marczak yaptığı açıklamada, gösterinin yaşa dışı olması sebebiyle biber gazı kullanmak mecburiyetinde kaldıklarını belirtti. Marczak, polisin müdahalesi ve ardından meydana gelen olaylar sonucunda 380 kişinin gözaltına alındığını belirtirken, 150 kişiye de ceza kesildiğini aktardı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.