adplus-dvertising

Polonya Başbakanı Morawiecki: “Ukrayna’ya tank teslimi tamamlandı”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Ukrayna’ya askeri alanda yardımlarımız devam ediyor. Bugün tankların teslimatını tamamladık” şeklinde konuştu.
Takip et
Polonya Başbakanı Morawiecki: “Ukrayna’ya tank teslimi tamamlandı”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Polonya Ukrayna’ya tank teslimatı yaptığını açıkladı. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, “Ukrayna’ya askeri alanda yardımlarımız devam ediyor. Bugün tankların teslimatını tamamladık. Ancak Ukraynalı dostlarımızın güvenliği için teslim edilen tankların sayısını paylaşmayacağız. Ukrayna’ya öbür alanlarda da desteğimiz sürecek, onlar bize yardım ediyor, biz de onlara” şeklinde konuştu.

Morawiecki öte yandan, Polonya’nın NATO bünyesinde ABD ve Avrupa Birliği’nden (AB) yardım aldığını ve Polonya halkının kendini güvende hissetmesi gerektiğini söyledi. Morawiecki, Polonya’nın Ukrayna’ya uçak göndermeyi hala düşünülüp düşünmediği sorulduğunda, “Bu Şekilde bir mecburiyet yok, bu şekilde bir talep yok” şeklinde konuştu.

Ukrayna’ya MiG-29 teslimi reddedilmişti

Geçtiğimiz mart ayında Polonya, bütün MiG-29 savaş jetlerini Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’ne konuşlandırmaya ve ABD’nin hizmetine sunmaya hazır olduğunu söylemişti. ABD ise Polonya’nın teklifini reddetmişti.

Çekya da tank gönderme kararı almıştı

Rusya’nın saldırıları karşısında Ukrayna’yı desteklemeye devam eden Çekya, bir ilke imza atarak ordu envanterinde bulunan ve kullanılmayan çok sayıda T-72 tipi tank ile BVP-1 tipi zırhlı aracı Ukrayna’ya gönderme kararı almıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.