adplus-dvertising

Polonya Başbakanı Morawiecki: ‘Ukrayna için ekonomik merkez olacağız’

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki yaptığı açıklamada, “Polonya, Ukrayna için ekonomik merkez olacak. Bugünden itibaren çalışmalara başlayacağız” şeklinde konuştu.
Takip et
Polonya Başbakanı Morawiecki: ‘Ukrayna için ekonomik merkez olacağız’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya- Ukrayna savaşı devam ederken, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki mühim açıklamalarda bulundu. Başbakan Morawiecki yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin (AB) Polonya’ya, Ukrayna’dan yurtdışına tarım ürünlerinin taşınmasına yardımcı olup olmayacağını sorduğunu söyleyerek, “Polonya’ya bu soru soruldu, bizde şartlarımızın ne olduğunu söyledik. Ukrayna’dan Orta Doğu, Afrika ve öbür ülkelere tahıl ürünlerini ihraç etmemizi sağlayacak kapasiteyi artırmak ve altyapıyı geliştirmek için AB’den fon alıyoruz” ifadelerini kullandı. Başbakan Morawiecki öte yandan açıklamasında, “Polonya, Ukrayna için ekonomik merkez olacak. Bugünden itibaren çalışmalara başlayacağız” şeklinde konuştu.

“EN ÖNEMLİ GÖREV UKRAYNA’DA BARIŞI TEMIN ETMEK”

Başbakan Morawiecki, Polonya ve Ukrayna arasında hem Ukrayna’ya yardım edecek hem de Polonya’ya ekonomik bir ivme kazandıracak çeşitli anlaşmalar hazırlandığını duyurdu. Morawiecki anlaşmalar hakkında, “Bunlar, Ukrayna tahılının ihracatına ilişkin anlaşmalardır” açıklamasında bulundu.
Polonya’nın öte yandan askeri alanda Ukrayna ile aktif işbirliği geliştirdiğini belirten Morawiecki, şu anda en mühim görevin Ukrayna’da barışı tekrardan temin etmek olduğunu vurgulayarak, “Ukrayna’da barışı, güvenliği ve normal ekonomik yaşamı mümkün olan en kısa zamanda tekrardan tesis etmeye odaklandık” şeklinde konuştu.
Öte yandan Başbakan Morawiecki Polonya Altyapı Bakanlığı’nın Ukrayna’daki karayolu ve demiryolu projelerinde görev alacağını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.