adplus-dvertising

Polonya Başbakanı Morawiecki: ‘Ortak komşumuz Almanya’nın doğu politikası kaybetmiş bir politikadır’

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki yaptığı açıklamada, Fransa ile ortak komşuları olan Almanya’nın doğu politikasını eleştirerek, “Ortak komşumuz Almanya’nın doğu politikası kaybetmiş bir politikadır” şeklinde konuştu.
Takip et
Polonya Başbakanı Morawiecki: ‘Ortak komşumuz Almanya’nın doğu politikası kaybetmiş bir politikadır’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa’ya resmi ziyarette bulunan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Elysee Sarayı’ndaki görüşmesinin sonrasında Fransa Girişimciler Birliği (MEDEF) tarafından gerçekleştirilen toplantıya katıldı. Toplantıda açıklamalarda bulunan Morawiecki, Fransa ile ortak komşuları olan Almanya’nın doğu politikasını eleştirdi. Avrupa’nın hem enerjide hem de öbür birçok alanda güvenilmeyecek ortakların ne kadar risk oluşturabileceğini gördüğünü ifade eden Morawiecki, “Ortak komşumuz Almanya’nın doğu politikası kaybetmiş bir politikadır. Almanya da bu kaybetmiş politikanın farkındadır” şeklinde konuştu.

“Avrupa’ya birlik çağrısı”

Avrupa içinde birliği tesis etmenin önemine vurgu yapan Başbakan Morawiecki, “AB olarak bütün günün zorluklarını beraber göğüslemeliyiz. İlerlemek istiyorsak, eylemleri değiştirmek vaziyetindeyiz. Ya Avrupa olarak beraber çalışıp, yelkenlerimizi açarız ya da hayalet bir gemiye dönüşürüz” şeklinde konuştu.

Polonya Başbakanı Morawiecki: ‘Ortak komşumuz Almanya’nın doğu politikası kaybetmiş bir politikadır’

“Mahşerin dört atlısı”

Bir salgının ardından ekonomik krizin ve nihayetinde de Rusya’nın Ukrayna’yı ezmek istediği acımasız bir savaşın yaşandığına değinen Başbakan Morawiecki, ufukta bir enerji ve gıda krizinin olduğuna işaret ederek, bunları zamanımızda “mahşerin dört atlısı” olarak nitelendirdi.

“Bugün ucuz gazın gerçek bedelini Ukrayna kanıyla ödüyor”

Rus gazı ile alakalı de konuşan Morawiecki, “Bugün Rusya’nın ucuz gazının gerçek bedelini Ukrayna kanıyla ödüyor. Çok uzun zamandır Rus gazının düşük fiyatı komşumuz birçok ülke için mühim hale gelmiş ancak Fransa hariç” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.