adplus-dvertising

Polis, İstanbul’da kaçak göçmen avına çıktı! 55 adrese baskın…

İstanbul’da kaçak göçmenlerin Avrupa’ya gönderilmeden önce toplanma alanları olan ve ‘şok evleri’ denen 55 adres basıldı. Polis, şok evlerinde insani olmayan şartlarda yaşamaya zorlanan Afganistan, Suriye ve Pakistanlıların da arasında bulunduğu 612 düzensiz göçmeni yakaladı.
Takip et
Polis, İstanbul’da kaçak göçmen avına çıktı! 55 adrese baskın…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, Avrupa’ya götürülmek üzere İstanbul’a getirilen kaçak göçmenlerle alakalı istihbarat aldı. Yürütülen teknik ve fiziki takip çalışmasıyla kaçak göçmenlerin sağlıksız şartlarda tutuldukları şok evler tek tek tespit edildi. Yapılan tespitlerin sonrasında Zeytinburnu, Esenyurt, Sultangazi, Fatih, Arnavutköy ve Küçükçekmece’de kaçak göçmenlerin Avrupa’ya gönderilmeden önce toplanma yeri olan ve ‘şok ev’ olarak isimlendirilen 55 adrese Özel Harekat Timleri ve helikopter destekli baskın yapıldı. Şok evlerinde 248 Afganistan, 156 Suriye, 97 Pakistan, 84 Bangladeş, 13 Mısır, 3 Cezayir, 3 Nijerya, 2 Fas, 2 Togo, 2 Hindistan ve 1 Burkine Fasolu olmak üzere 612 göçmen yakalandı.

Polis, İstanbul’da kaçak göçmen avına çıktı! 55 adrese baskın…

SINIR DIŞI EDİLECEKLER

Operasyonların düzenlendiği evler havasız ve rutubetliydi. Hijyen hiç yoktu. Evler ağzına kadar insan doluydu. Hem göç yolculuğu hem de evlerdeki sağlıksız şartlar sebebiyle çoğu farklı hastalıklara yakalanmıştı. İran sınırından göçmen kaçakçısı çeteler tarafından Türkiye’ye sokulmuşlar ve Avrupa’ya gönderilmeden önce son durakları olan İstanbul’daki şok evlerine yerleştirilmişlerdi. Kaçak göçmenler Avrupa yolculuğu için çetelere kişi başı 2 bin ile 5 bin Euro arasında para ödemişti. Gözaltına alınan düzensiz göçmenler yapılan sağlık kontrollerinin sonrasında sınır dışı edilmek üzere İl Göç İdaresi’ne teslim edildi.

Polis, İstanbul’da kaçak göçmen avına çıktı! 55 adrese baskın…

3.5 AYDA 4 BİN 661 AFGAN

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada da yoğun bir gayret ve hassasiyet gösterildiği söylenerek, “İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğünce 2021’de 71 bin 959 düzensiz göçmen hakkında işlem yapıldı. Bu kişilerden 23 bin 72’si İstanbul’dan sınır dışı edilirken, 39 bin 525’i ise sınır dışı işlemleri yapılmak üzere öbür illerdeki geri gönderme merkezlerine sevk edildi. 1 Ocak-15 Nisan 2022 tarihleri arasında; 4 bin 661’i Afganistan, 1418’i Pakistan olmak üzere toplam 18 bin 781 düzensiz göçmen hakkında işlem yapıldı” dendi.

TIKA BASA İNSAN DOLU

Operasyonların düzenlendiği evlerin hali içler acısı. Ağzına kadar insan dolu olan rutubetli ve havasız evlerdeki sağlıksız şartlar sebebiyle göçmenlerin çoğu farklı hastalıklara yakalanmış.

KİRAYA VERENLER DE YAKALANDI

Kaçak göçmenlerin kaldığı evleri kiraya verenlerle alakalı de bir süredir polis çalışma yürütüyordu. Dünkü operasyonda da evleri kiraya veren 8 kişiye 1 milyon 320 bin 462 lira ceza kesildi. Öte Yandan göçmen kaçakçılığından da işlem yapıldı.

Polis, İstanbul’da kaçak göçmen avına çıktı! 55 adrese baskın…

TÜRKİYE GÖÇ YOLU

İÇİŞLERİ Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de geçen sene 162.996 kaçak göçmen yakalandı. Bu sene başından itibaren ise 52.076 kaçak göçmen gözaltına alındı. Bu rakam 2020 senesinde 122.302, 2019 senesinde ise zirveye çıkarak 454.662 olmuştu. Yakalanan kaçak göçmenler arasında Afganistan, Suriye, Bangladeş ve Pakistanlılar başı çekti.

Polis, İstanbul’da kaçak göçmen avına çıktı! 55 adrese baskın…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.