Polis Adayları İçin Açıklama Geldi, POMEM Alımı Ne Zaman?

POMEM polis alımı bu yıl büyük ilgi gördü. Polis Akademisi duyurusuna göre, Polis Amirleri Eğitim Merkezine 7 bin öğrenci alımı yapılacak. Aranan şatlar ne?

POMEM alımı her yıl olduğu gibi bu sene de yoğun ilgi gördü. Binlerce kişi polis olmak için alım yapılmasını bekliyor. Polis Akademisi tarafından yapılan açıklamada, 5 bin 40’ı erkek, 560’ı kadın lisans mezunu, 1260’ı erkek, 140’ı kadın olmak üzerede ön lisans mezununun Polis Amirleri Eğitim Merkezine 7 bin öğrenci alınacağını duyurdu. Adaylar, ‘http://www.pa.edu.tr’ adresine e-devlet şifresi ile girerek ön başvuru yapabilecek.  Yapılan duyuru sonrası polis olmak isteyen adaylar şartları ve başvuru tarihini merak etti.


POMEM ÖĞRENCİ POLİS ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

Yapılan açıklamaya göre adaylar ön başvurularını e-devlet şifresi ile http://www.pa.edu.tr sitesine girerek yapabilecekler. Adaylar ön başvuruyu 14-25 Ekim tarihleri arasında yapabilecekler. Sınavlarda başarılı olarak Polis Meslek Eğitim Merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin, eğitim sonunda başarılı olduğu takdirde polis memuru olarak atamaları yapılacak.

POMEM’İN ŞARTLARI NELER?

Adaylar POMEM öğrenci polis adayı olabilmek için belirtilen şartlara uygun olması gerekmektedir.

İşte açıklamada belirtilen şartlar:

– T.C. vatandaşı olmak,

-Önlisans, lisans mezunu veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,


-KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

-Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinin 8’inci maddesinin (c) bendinde belirlenen puanın en az % 80’ini almış olmak, (Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü eş ve çocuklarından lisans mezunları için 2018 veya 2019 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden en az (48,00), önlisans mezunları için 2018 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (52,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) (Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.)

-Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

– 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (01 Ocak 1990 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak),

– Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak,

– Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı