Polatlı darbe girişimi davasında 51 sanığa hapis onandı!

Yargıtay, Polatlı’daki darbe girişimine ilişkin davada anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardımdan 51 sanığa verilen hapis cezalarını onadı. 11 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti
Takip et
Polatlı darbe girişimi davasında 51 sanığa hapis onandı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi gecesi Polatlı 58. Topçu Tugayı ile Topçu ve Füze Okul Komutanlığındaki eylemlere ilişkin davada temyiz araştırmasını tamamladı.

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinin 19 Nisan 2018’de sanıklar ile ilgili verdiği karar, istinaf yasa yoluna başvurulması üstüne Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21. Ceza Dairesince hukuka uygun bulundu.

İstinaf kararının temyiz edilmesi üstüne dosya, Yargıtay 16. Ceza Dairesine geldi.

Daire, sanıklar dönemin Topçu ve Füze Okulu Komutanı eski tümgeneral Osman Meşhur, 58. Topçu Tugayı Komutanı eski tuğgeneral Murat Aygün, Oğuz Serdar Özgür, Abdulkerim Ceyhan, Murat Dinlecener, Bilal Akdoğan, Selçuk Serhat Pesek, Ali Dilcioğlu, Uğur Tümürlek, Alper Doğan ve Mustafa Kemal Biber’e “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis ile eski yüzbaşı Aytekin Kara’ya aynı suçtan verilen müebbet hapis cezasını onadı.

Gerekçede sanık eski tuğgeneral Murat Aygün’ün darbe girişimi esnasında iş bölümü yaptığı, 2 fırlatma aracına Bora füzesi yüklenmesi talimatını verdiği aktarıldı.

Sözde sıkıyönetim atama listesinde eski tümgeneral Osman Meşhur’nün 4. Kolordu Komutanı olarak görevlendirildiği ifade edilen gerekçede, sanığın 4. Kolordu Komutanlığına gittiği, burada bulunan 28. Mekanize Tugay Komutanlığındaki komutan odasına geçerek zırhlı birlikleri ve darbe sürecini sevk ve idare eden firari eski tuğgeneral Ali Kalyoncu ile bir arada bulunarak süreci izlediği anlatıldı.

Daire, anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçuna yardımdan 51 sanığa verilen çeşitli oranlardaki hapis cezalarını da onadı. İki sanığın kanıt yetersizliğinden beraatinde isabetsizlik görmeyen Daire, beraat eden öbür 62 sanık hakkındaki beraat hükmünü de “ceza verilmesine yer olmadığına” biçiminde düzelterek onadı.

BOZMA GEREKÇELERİ

yargıtay 16. Ceza Dairesi, 11 sanık ile ilgili “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve bu suça yardımdan verilen cezaları, Türk Ceza Yasası’nun (TCK) 62. maddesi kapsamındaki indirimin yapılmaması sebebiyle bozdu.

“Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçuna yardımdan ceza verilen iki sanık hakkındaki karar da “fazla ceza tayin edilmesi”, “TCK’nin 62. maddesindeki indirimin uygulanmaması” sebepleriyle bozuldu.

Daire, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezasına mahkum edilen 26 sanık hakkındaki hükümleri, bu kişilerin eylemlerinin “anayasayı ihlale yardım” suçunu yarattığı gerekçesiyle bozdu.

Darbe girişiminin meydana geldiği dönemde uzman çavuş, uzman onbaşı ve uzman er rütbelerinde olan 160 sanık hakkındaki kararlar da bozuldu. Bu sanıkların eylemlerinin, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçunu yarattığına işaret edilen gerekçede, sanıkların askeri hiyerarşi içinde en alt rütbede görev yaptıkları söylendi.

“FETÖ İRTİBATLARI ARAŞTIRILSIN”

Bütün sanıkların FETÖ ile irtibatlarının bulunup bulunmadığının araştırılması istenen gerekçede, sanıkların “askeri hiyerarşi içinde, mutlak itaat ve emrin muhtevasını sorgulayamama ilkeleri neticesi kaçınılmaz bir yanılgıya düşüp düşmediklerinin araştırılması” gerektiği bildirildi.

Sanıkların öte yandan bilgi düzeyleri, gördükleri eğitim, yaşları, rütbe ve görevleri, içinde bulundukları sosyal ve kültürel çevre şartları gibi kriterlerin suç tarihi itibarıyla meydana gelen kalkışmanın olağanüstü koşulları da dikkate alınarak değerlendirilmesi istendi.

Gerekçede sanıkların mevcut irade ve bilgilerini “eylemin haksızlığını algılama, davranışlarını bu algılama doğrultusunda yönlendirme ve böylece haksızlığı tercih etmeme bakımından kendilerinden beklenebilen tercih ve tutum noktasında kullanıp kullanmadıklarının da değerlendirilerek karar verilmesi gerektiği” kaydedildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.