adplus-dvertising

PKK’ya ağır darbe “Ağrı Grubu” imha edildi, 11 terörist öldürüldü!

Son dakika haberi: Eren-Kış operasyonları kapsamında Ağrı İl Jandarma Komutanlığınca belirlenen 100 metre uzunluğundaki mağarada 80 gün süren çalışmalar neticesi, aralarında terör örgütü PKK’nın Ağrı Dağı sorumlusunun da olduğu 11 terörist etkisiz hale getirildi.
Takip et
PKK’ya ağır darbe “Ağrı Grubu” imha edildi, 11 terörist öldürüldü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi Ağrı Dağı kırsalında, 19 Şubat tarihinde Hava Kuvvetleri, JİHA ve SİHA destekli “Eren Kış-9 (Ağrı Dağı) Şehit J.Asb.Kd.Çvş. Emre Dokumacı” Operasyonu başlatılmış, Erzurum Jardarma Bölge Komutanlığı emir komutasında; Jandarma Komando, Jandarma Özel Harekat (JÖH), Polis Özel Harekat (PÖH) ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan bin 592 personel ve 82 tim görev almıştı.

Yürütülen operasyon kapsamında PKK/KCK Bölücü Terör Örgütü (BTÖ) üyeleri tarafından kullanılan ortalama 100 metre uzunluğunda, 28 metre derinliğinde ve “Y” harfi biçimindeki mağara belirlendi. Teröristlerin barındığının tespit edilmesi üstüne operasyon için düğmeye basıldı.

MAĞARA ÇEMBERE ALINDI

Teröristlerin yaşadığı yer altındaki doğal mağara bölgesi, komandolar tarafından önce çembere alındı. Teröristlere “teslim ol” çağrıları yapıldı. “Teslim ol” çağrılarına ateşle karşılık verilmesi üstüne Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait uçaklar tarafından tespit edilen hedeflere yakın yerler bombalandı.

80 GÜN SÜRDÜ, 14 BİN 770 KAMYON HAFRİYAT ÇIKARILDI

100 metre uzunluğundaki mağaranın olduğu bölgede iş makinelerinin çalışabilmesi için 1,5 km yol yapıldı. 7 ekskavatör, 2 dozer, 2 rok makinesi ve teknik cihazlar bölgeye sevk edildi. 80 gün 6.636 saat süren çalışmalar neticesi, bölgeden 14.770 kamyon hafriyat çıkarılarak yer altı mağarası ortaya çıkarıldı.

Öte Yandan, genişletilen operasyon kapsamında komandolar tarafından bölgedeki bütün mağara ve yeraltı sığınakları da belirlenerek, kullanılamaz hale getirildi.

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU MORAL ZİYARETİNDE BULUNDU

Jandarma ekiplerince gizli ve her aşaması titizlikle yürütülen operasyon esnasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin bölgeye giderek, yerinde araştırmalarda bulundu, operasyon hakkında bilgi aldı, birliklere moral verdi.

AĞRI GRUBU ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

09 Mayıs 2022 tarihinde tamamlanan operasyon neticesinde; bölücü terör örgütünün Ağrı Dağı sorumlusunun da olduğu 11 bölücü örgüt üyesi etkisiz hale getirildi.

Operasyonda; 28 tane sığınak-depo-barınak imha edildi, 23 tane Mayın-EYP, 2 tane termal dürbün, 2 tane silah üzeri dürbün, 2 tane büyük telsiz, 4 tane küçük telsiz ile teröristlere ait çok miktarda silah, mühimmat, gıda ve hayat malzemesi ile örgütsel doküman ele geçirildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.