PKK’nın askeri üsse yaptığı drone saldırısındaki cihazlar Kanada menşeli

PKK tarafından Diyarbakır’daki 8’inci Ana Jet Üssü Komutanlığı'na maket uçaklarla yapılan saldırı bertaraf edilmişti. Saldırı esnasında kullanılan dronları hayalet hale getiren beyin kartının ise kanada yapımı olduğu ortaya çıktı.
Takip et
PKK’nın askeri üsse yaptığı drone saldırısındaki cihazlar Kanada menşeli
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) eşgüdümlü operasyonlarıyla birbiri ardına darbe yiyerek üst düzey kadrosundan ağır kayıplar veren terör örgütü PKK, son zamanda dron ve maket uçaklarla değişik üslere saldırı girişiminde bulunmaya başladı. PKK’nın son olarak önceki gece Diyarbakır’daki 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na iki maket uçakla saldırı girişimi, daha önceki girişimlerinde olduğu gibi birlik personelinin dikkati ve alınan önlemlerle etkisiz hale getirildi. Özellikle Kuzey Irak’ta PKK’ya yönelik hava operasyonlarının ana üssü konumundaki Diyarbakır’daki üste herhangi bir hasar ve zayiat meydana gelmezken, önlemler en üst seviye çıkarıldı.

PKK’nın askeri üsse yaptığı drone saldırısındaki cihazlar Kanada menşeli

YERİ ZOR TESPİT EDİLİYOR

PKK’nın üsse yönelik havadan bombalı saldırısı önlenirken, terör örgütüne ait düşürülen dronlarla da alakalı teknik analiz çalışmalarına ağırlık verildi. Kulislerden sızan bilgilere göre, örgütün düşürülen dron ve maket uçaklarında oldukça değişik ve karmaşık bir sistemi olan çoklu frekansa sahip beyin kartlarının bulunduğu anlaşıldı. Çoklu frekans sebebiyle dronsavar ve jammerler tarafından yakalanması zor olduğu için makineli tüfeklerle düşürülen bu dronlardaki kartların Kanada’da üretilmiş olması yahut terör örgütünün bu ülke üstünden temin etmiş olabileceği olasılığı üstünde duruluyor. Çoklu frekans sebebiyle yakalanması zor olan bu dronların özellikle gece saatlerinde tehlikeli olabileceği söyleniyor.

TÜRKİYE FREKANSLARI ÇÖZDÜ

Detaylı teknik çalışmalar neticesi, düşürülen maket uçaklardaki tehdit frekanslar tespit edilmeye başlandı. Başta Aselsan olmak üzere Türk savunma sanayi firmalarının kartlarda belirlenen çoklu frekansları tespit etmeleri neticesi, bu frekansların devre dışı bırakıldığı bildirildi.

KANADA BİZE ‘GÖZ’ VERMEMİŞTİ

Şüphelerin yoğunlaştığı Kanada, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan’a destek verdiği gerekçesiyle Türkiye’nin ürettiği “İHA/SİHA’ların gözü” olarak bilinen “wescam lazer işaretleyici kameraların” Türkiye’ye satışına yasak getirerek, ambargo uygulamaya başladı. Fakat Kanada’nın bu hamlesi boşa çıktı. Aselsan,/SİHA’ların kritik alt sistemlerinden birisi olan “Elektro-Optik Keşif Gözetleme ve Hedef Tespit Sistemi-CATS”i tamamen yerli olanaklarla üretmeyi başararak kullanıma sundu.

PKK’nın askeri üsse yaptığı drone saldırısındaki cihazlar Kanada menşeli

Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar da, Kanada’nın ambargo kararıyla alakalı, “Kanada’nın/SİHA’larımızın sanki destan yazdığı Karabağ Tek Vatan Harekatı’nı gerekçe gösterip, SİHA’mıza kullanıcının seçimiyle taktığımız yararlı yük denen bir aksamı/kamerasını satmaması, halihazırda yerlisi ülkemiz tarafından geliştirilip, üretilip, yurt içi ve yurtdışında dahi kullanıma sunulmuşken, bizim için herhangi bir sorun oluşturmaz” açıklaması yapmıştı.

TERÖRİSTLER UÇURUYOR, MEHMETÇİK DÜŞÜRÜYOR

PKK son dönemlerde maket uçak ve dronları sıkça kullanmaya başladı. Fakat bütün girişimleri başarısızlıkla neticelendi. Son olarak 11 Mayıs’ta, Irak’ın kuzeyindeki Metina bölgesinde, PKK’lı teröristlerin saldırı maksadıyla kullandığı maket uçak, makineli tüfeklerle vurularak düşürülmüştü.

SOFİ NURETTİN CANLARINI YAKTI

PKK’nın askeri üsse yaptığı drone saldırısındaki cihazlar Kanada menşeli

Daha önce küçük askeri birliklere de aynı taktikle saldırı girişiminde bulunan PKK’nın, saklandığı mağarada F-16’lar tarafından vurularak öldürülen Sofi Nurettin’in intikamını almak için ilk defa Diyarbakır gibi büyük bir üsse maket uçaklarla bombalı saldırı yapmaya çalıştığı değerlendiriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.