PKK’lı teröristin yeri sinyal ile bulunup F-16 ile vurulmuş!

Terör örgütü PKK'nın örgüt içi infazcısı olarak bilinen Kasım Engin kod adlı İsmail Nazlıkul'un etkisiz hale getirildiği nefes kesen operasyona ilişkin detaylar belli oldu. Terör örgütü yayın organlarına demeç verdiği sırada elde edilen sinyallerle yeri tespit edilen terörist, F-16'lar ile vuruldu.

Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen İHA destekli hava harekâtıyla saklandığı evde öldürülen ve en çok aranan teröristler listesinin 10 milyonluk kırmızı kategorisinde yer verilen Kasım Engin kod isimli İsmail Nazlıkul’un öldürüldüğü nefes kesen operasyonun detayları belli oldu.

Örgüt içi infazlarda Abdullah Öcalan’ın kurşuna dizme emri talimatı verdiği ve “Apo’nun Celladı” olarak bilinen terörist Nazlıkul’un öldürülmeden 1 gün önce terör örgütünün yayın organlarına demeç verdiği tespit edildi. Teröristin verdiği demeç sonrası sinyal takibiyle 24 saat içinde saklandığı eve gerçekleştirilen operasyonla öldürüldüğü öğrenildi.

KANDİL’DEN KAÇMIŞTI

Sabah’ın haberine göre; Kuzey Irak’ın Süleymaniye şehri Sinyan mezrasında saklandığı eve MİT ve TSK’nın ortak operasyonu neticesi öldürülen PKK Merkez Komite mensubu İsmail Nazlıkul’un sinyal takibi neticesi gerçekleştirilen hava operasyonuyla öldürüldüğü öğrenildi. Kandil’e yönelik hava harekâtları sebebiyle buradaki barınma alanlarını terk edip Kandil eteklerindeki Bradost bölgesindeki bir evde gizlenen İsmail Nazlıkul terör örgütü PKK’nın yayın organlarına 25 Mayıs günü demeç verdi. MİT Sinyal İstihbaratı Başkanlığı ile Dış Operasyonlar Başkanlığı terörist Nazlıkul’un gizlendiği evi tespit etti.

Örgütün beyin takımını yaratan çekirdek kadrolardan biri olan Nazlıkul’un güvenlik sebebiyle sıklıkla yer değiştirdiğini de dikkate alan istihbarat birimleri teröristin kaldığı eve sivillerin zarar görebileceğini de göz önünde bulundurup sabaha karşı operasyon yapma kararı aldı. Fakat bu süre zarfında terörist Nazlıkul’un evden ayrılıp başka bir yere gidebileceği olasılığını de masaya yatıran istihbarat birimleri evin bulunduğu bölgede TSK’nın harekatı yapacağı saate kadar insansız hava araçlarıyla (İHA) keşif ve istihbarat uçuşunu sürdürdü. 26 Mayıs günü operasyon için düğmeye basıldı.

1 TONLUK MÜHİMMAT

Saatler 03.52’yi gösterdiğinde Diyarbakır 2. Yöntem Hava Güçleri Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü Atmaca filosundan havalanan mühimmat yüklü F-16, teröristin bulunduğu evi ısıya güdümlü, hedefe kilitlenen 1 tonluk akıllı mühimmatla tam isabetle vurdu. Nazlıkul ile beraber evde bulunan Irak uyruklu PKK kuryesi de öldürüldü. Terör örgütü PKK, Nazlıkul’un öldürüldüğünü gizlerken, örgüt yayınları her zaman olduğu gibi yalana sarılarak Nazlıkul’un öldürüldüğü evin sivillere ait bir evmiş gibi kamuoyu yaratmaya çalıştı. Azılı teröristin öldürüldüğü Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanınca terör örgütü PKK da bir açıklamayla Nazlıkul’un öldürüldüğünü duyurdu. Terörist Nazlıkul, 1994’te 18 üniversite öğrencisini dağdan inmek istedikleri için infaz etmişti.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı