adplus-dvertising

PKK katliamından kurtulan aile fertleri 35 yıl önceki vahşeti anlattı

Mardin’in Midyat ilçesinde 8 Temmuz 1987’de aynı aileden katledilen 7’si çocuk 2’si kadın toplam 9 sivil, aileleri tarafından mezarları başında dualarla anıldı.
Takip et
PKK katliamından kurtulan aile fertleri 35 yıl önceki vahşeti anlattı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bölücü terör örgütü PKK üyeleri 1987 senesinde Midyat ilçesine bağlı Yuvalı Mahallesi’nde aynı aileden katledilen 7’si çocuk 2’si kadın toplam 9 sivili katletti. Ailelerin acıları hafızalarda tazeliğini korurken, şehitler mezarları başında anıldı. Katliamdan kurtulan şehit annesi Latife Dağ, kanlı baskından nasıl kurtulduğunu İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine anlattı.

PKK katliamından kurtulan aile fertleri 35 yıl önceki vahşeti anlattı

“Çocuklarımızı bile okutamadık, korkudan işe gidemedik”

Şehit oğlu ve babası Latif Dağ, “Bu gördüğünüz evde 8 şehit verdik. Bunlardan biri annem, biri oğlum, 6 tanesi yeğenim bir de baldızım köydeydi. Silah sesinden dolayı oda yardımımıza geldi. Onu da bu kayanın üzerinde öldürdüler. Avlu kapısında öldürdüler. Bu damdaki ev var ya tamamı orada diziliydi, katledildi. Bundan 35 yıl önce bu arkamızdaki damda 8 adet insanımızı, en küçüğü 4 yaşında annem, oğlum, diğerlerini, çocukları tamamını taradılar. Bizim kapıyı açamadılar, amcamın kapısından yukarı çıktılar, damda bitişikti. Geldiler onlarda yatıyordu, tamamını tarayıp öldürdüler. Evimizi de ateşe verdiler. Ondan sonra harman ne varsa çalı çırpı tamamını ateşe verdiler. Kaçtılar, kaçarken hayvanları da taradılar. O günden bugüne kadar binlerce dilekçe verdim. Evimizin halini görüyorsun, devletin bize yardımcı olmasını istiyorum. Tamir yapmasını istiyorum. Ev yapmazsa tamir yapsınlar, ondan dolayı çok mağduruz. Maddi vaziyetimiz çok kötü, yoksa şuana kadar bu ev bu şekilde kalmazdı. O zaman gelip burada Fatiha’mızı okur, mezarlığımızın başına geliriz. Maddi olanağımız yok, çocuklarımızı bile okutamadık, korkudan işe gidemedik. Hep bu şekilde fakirlikten bugüne kadar kaldık” şeklinde konuştu.

“Devletimizden isteğimiz şehitlerimize sahip çıkılması”

Katliamdan nasıl kurtulduğunu aktaran şehit annesi Latife Dağ, 35 sene aynı bugün gibi bu çocukların katledildiğini anımsattı. Dağ, “Çocuklarım katledildi. Katledildikleri esnada arkamda da konuştukları zaman ben içeriye girdim ve saklandım. Pencerenin açık olduğunu gördüler. Benim pencereden kaçtığımı zannettiler. O biçimde ben kurtarabildim. Çıktıktan sonra içerde bulunan tüm malzemeleri, tüm her şeyi yakıp çıktılar. Dışarda bulunan harmanımızı tamamını de aynı biçimde yakıp o biçimde köyü terk ettiler. O çocukları şehit edildiği esnada hiç kimsenin hiç kimsemiz kalmadı. Bana bakacak herhangi çocuk falan yok. Şu an gördüğünüz gibi mezarlarımızda yapılmıyor. Temizliği falan fazla yapılmıyor. Devletimizden istediğimiz her zaman bizim bu şehitlerimize öbür şehitler gibi sahip çıkılması, bu mezarları bir an önce temiz bir biçimde onarılması” diyerek konuştu.

“Mezarlarımızı böyle gördüğümüzde gerçekten çok canımız acıyor”

Şehit oğlu İdris Dağ, 35 sene önce PKK terör örgütünün köye yaptığı baskın neticesinde 8’i amca çocukları ve annesinin şehit edildiğini hatırlattı. Dağ, “Şehit edildikten sonra cenazeleri kaldırmak için devlet büyüğümüz merhum Turgut Özal, eşi Semra Özal, Yıldırım Akbulut ve devlet büyüklerimizin tamamı gelmişti. Şuanda biz geldiğimizde, mezarlarımızı böyle gördüğümüzde gerçekten çok canımız acıyor. Devletimiz hiçbir zaman bizi sahipsiz bırakmamıştır. Gene de aynı biçimde bizim yanımızda olmasını istiyoruz, unutulmamasını istiyoruz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.