Piyasalarda gün sonu

17 Şubat 2021, 18:42 tarihinde eklendi
17 Şubat 2021'de yeni güne yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, bir önceki güne göre 7,67 puan ve yüzde 0,50 yükseliş göstererek 1.550,49 puana ulaştı. Piyasalarda gün sonuna gelindiğinde ise Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,14 değer kaybederek günü 1.540,59 puandan tamamladı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 2,23 puan azaldı.
Takip et
Piyasalarda gün sonu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

17 Şubat 2021 tarihinde piyasalar gözünü ABD Merkez Bankası’nın toplantı tutanaklarına çevirirken yükseliş eğilimi gösteren borsa gün içerisinde piyasalarda hareketli dakikaların yaşanmasına sebep oldu. Yabancı yatırımcıların TCMB’den faiz değişikliği beklemiyor olması da günü etkileyen diğer bir etken oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1,09 ve holding endeksi yüzde 0,34 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,38 ile finansal kiralama, faktoring, en çok kaybettiren ise yüzde 2,22 ile madencilik oldu.

Analistler, emtia fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin enflasyonist baskıları artırabileceği ve dünya genelinde beklentilerden önce faiz artışları olabileceği ihtimalinin küresel piyasalarda fiyatlanmaya çalışıldığını, bu nedenle oynaklığın arttığını söyledi.

ABD’deki ekonomik destek paketine ilişkin haber akışının yatırımcıların odağında olmaya devam ettiğini aktaran analistler, ABD tahvil faizlerindeki yükselişin ardından bugün açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının öneminin arttığını vurguladı.

Piyasalarda gün sonu

Yarın yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu toplantısında açıklayacağı faiz kararı, tüketici güven endeksi, yurt dışında ise Euro Bölgesi’nde enflasyon, ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları, Philadelphia Fed imalat sanayi endeksi başta olmak üzere veri gündeminin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.570 ve 1.582 seviyelerinin direnç, 1.525 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Piyasalarda gün sonu

TCMB Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin ekonomistlerin büyük çoğunluğu, politika faizinin sabit bırakılacağını tahmin ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.