Piyasalar kırmızı bir günü geride bıraktı

Hisse senedi piyasaları önderliğinde gelen satış dalgasından altın da nasibini alarak satıcılı bir günü geride bıraktı.
Takip et
Piyasalar kırmızı bir günü geride bıraktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

1844 dolar/ons seviyesinden seansa başlayan sarı maden, gün boyu aşağı yönlü bir baskıyı üzerinde hissetti. FED toplantısının olduğu günde, piyasaların fiyatlaması FED’den bağımsız olarak aşı ve virüs salgını üzerinden hareket ederken, Başkan Jerome Powell’in sözlerine piyasalar tepkisiz kaldı. Astra Zeneca adlı ilaç üretici firma AB’ye taahhüt ettiği aşıları zamanında vermeyeceğini bildirmesiyle birlikte piyasalardaki risk iştahı kaçtı. Birçok ülkenin borsası kırmızıda bir günü geride bırakırken, altın da pozitif ayrışma yaşayamadı. FED ise beklendiği üzere faiz ve tahvil alım programında bir değişikliği gitmezken, Başkanın sözlerinde de piyasalara yön verecek bir etki çıkmadı. Bu sürecin sonunda günü 1844 dolar/onstan seansı kapattı ve yüzde 0,3 kayıpla seansı tamamlamış oldu.

Gümüş 10 gün sonra yeniden 25 dolar/onsun aşağısı kaydederken, günü kırmızıda kapatmaktan kaçamadı. 25,27 dolar/onstan seansı tamamlayan beyaz maden yüzde 0,8’lik kayıpla seansı tamamladı.

Platin ise yüzde 3’lük kayıpla günün en çok değer kaybeden kıymetli madeni olarak öne çıkarken, son iki haftanın en düşük seviyesini 1061 dolar/onsla kaydetti. Seansı 1068 dolar/onstan tamamlayan platin, 1100 dolar/ons seviyesinin üzerinde kalmadıkça satış baskısına maruz kalmaya bir süre daha devam edebilir.

Paladyum 2307 dolar/ons seviyesinden günü tamamlayan, yüzde 0,8 kaybı hanesine yazmış oldu. Paladyum aşı ve salgın belirsizliğinde doğrudan etkilenen kıymetli maden olarak öne çıkarken, beşinci günü de kırmızıda kapatmış oldu.

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası’nda dünkü seansta altın işlemleri dünya fiyatlarının üzerinde 1,00 dolar/onsla gerçekleşirken, hacim tarafında biraz toparlanma gözlemlendi. Borsa İstanbul’da toplamda 3.197 kg altın, 2.874 kg gümüş işlemiyle seansı tamamlandı.

Kaynak TROY
Kaynak: Hibya Ajans

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.