Pixie Bob Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Köpeğe benzetilen ender ırklardan olan Pixie Bob kedileri hakkında tüm bilinmesi gerekenler haberimizde. Peki Pixie Bob kedilerinin farkı nedir? Ne kadar yaşarlar? Bakımları nasıl olmalı?

Pixie Bob kedileri vahşi görünümlerinin aksine çok insancıl ve sevecen kedilerdir. Sayıları oldukça az olduğundan sahiplenmesi çok zordur. Bu nedenle de Dünyanın en pahalı kedilerinden biridir.
Rutin bir hayat yaşamaktan hoşlanan Pixie Bob kedileri, düzenlerinin bozulmasından hoşlanmazlar. Sahiplerine çok bağlı olan bu kediler çocuklarla iyi anlaşırlar ve yun oynamayı da çok severler.

Amerikan Bobtail kedileriyle büyük benzerlikler gösteren Pixie Bob kedilerinin dişileriyle erkekleri arasında gözle görülür bir boyut farkı vardır.Kusursuz tüy yapısı ve küçücük kuyruğuyla dikkat çeken Pixie Bob kedileri, farklı renk tonlarında olabilir.

Pixie Bob, vahşi bir görünüme sahip olmasının yanı sıra oldukça sevecen ve insancıl bir ırk olarak tanınmaktadır. Adeta köpek gibi yol kenarında yürümekten ve sahibi ile berber yürüyüşe çıkmaktan hoşlanan ender ırklardan bir tanesidir. Dişisine nazaran erkek kedisi oldukça iri cüssesi ile bilinmektedir. Sayıca oldukça az olan Pixie Bob kedisi dünya üzerinde sahiplenmek isteyenler tarafından talepte bulunulması ile birkaç yıl içerisinde teslim edilmektedir. Bu da Pixie Bob kedisini dünyanın en değerli ve en pahalı ırklarından bir tanesi yapmaya yetmektedir.

İlk olarak 1985 yılında Amerika’da ortaya çıkan Pixie Bob kedisi Carol Ann Brewer adında bir kadının aynı yıl içerisinde benekli erkek kedi ile kısa kuyruklu dişi kedilerin çiftleştirilmesi ile ortaya çıktığı söylenmektedir. Sonraki yıllar normal bir Bobtail kedisinde bir hayli farklı bir mizaç ve görünüme sahip olmasından dolayı 1998 yılında şampiyonluk ödülüne layık görülmüştür.

Pixie Bob Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

PİXİE BOB KEDİSİNİN BAKIMI

Oldukça titiz olan Pixie Bob kedilerinin bakımı diğer türlere göre biraz daha özen ister. Bulunduğu ortamın sürekli olarak temizlenmesi gerekir. Su, mama ve kum kabı belirli aralıklar kimyasal kullanmadan yıkanarak temizlenmelidir.

Pixie Bob kedisi diğer kedi türlerinde de olduğu gibi titiz bir bakım uygulamasına ihtiyaç duymaktadır. Her daim düzenli beslenme ve hijyenik ortam koşullarının sağlanması bu kedi için oldukça önem arz etmektedir. Bakım uygulamalarında ilk olarak tüy yapısının korunması için düzenli tarama işlemleri Pixie Bob kedinizin ölü tüylerden kolayca kurtulmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca ılık bir banyo ile kedinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.
Tüy bakımı kadar tırnak bakımının da oldukça önemli olduğu Pixie Bob kedinizin tırnaklarını kedi kuaförü yada veteriner kliniğinde kesim uygulamaları yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca evinize alacağınız kedi tırmığı ile tırnaklarında ki ölü tabakaların kendi yolu ile kolayca kırılmasına olanak sağlayabilirsiniz. Hızlı ve hareketli kişiliği ile Pixie Bob kedinizin kulaklarında biriken tozları düzenli olarak nemli bir bez ile silmeniz de yeterli olacaktır.

Pixie Bob kedisinin bakım uygulamalarında her daim mama, su ve kum kabının dezenfekte edilmesi oldukça önemlidir. Bakteri ve mikrop oluşumlarını kolayca engelleyecek temizlik uygulamalarınızda kimyasal (çamaşır suyu, deterjan) madde kullanmamanız kedinizin sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca her daim kaliteli mama tüketimi ile Pixie Bob kedisini sağlıklı bir yaşam koşulu oluşturabilirsiniz

PİXİE BOB KEDİSİ KAÇ YIL YAŞAR?

Pixie Bob kedisi dünyanın en sağlıklı kedi ırklarından bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Herhangi bir kalıtsal hastalıktan muzdarip olmayan bu tür, kaliteli beslenme ve uygun diyet ile ortalama yaşam süresi 12 ile 14 yıl arasında değişiklik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı