adplus-dvertising

Pırlanta fiyatları zamlandı! Tek taş yüzük alacaklar yandı…

Döviz kurunun yükselmesi, evlilik teklifi yapmaya hazırlanan damat adaylarının bütçelerine de yansıdı. Damat adaylarına kötü haberi veren kuyumcular, pırlanta fiyatlarının dövizle birlikte yüzde 15 oranında arttığını belirtti.
Takip et
Pırlanta fiyatları zamlandı! Tek taş yüzük alacaklar yandı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son zamanlarda döviz kurunun hareketliliği ile birlikte vatandaşlarda ne yapacağını şaşırdı. Kimi vatandaşlar altınlarını bozdurma yoluna giderken kimi vatandaşlar ise altın fiyatlarının daha da yükseleceğini düşünerek altına yatırım yaptı. Döviz kurunun hareketliliğinin bütün alım kalemlerine yansıdığı günlerde bir kötü haber de evlilik teklifi yapmaya hazırlanan damat adaylarına geldi. Pırlanta taşının yurt dışından döviz bazlı olarak geldiğini belirten kuyumcular, pırlantaya yüzde 15 oranında zam geldiğini doların yükselmesi ile birlikte daha da yükseleceğini dile getirdi.

“PIRLANTADA YÜZDE 15 FİYAT FARKI”

Döviz artışıyla beraber kıymetli madenlerin fiyatlarında da yükselme olduğunu belirten kuyumcu Can Eraslan, “Şimdi alıştan çok satış oluyor. Millet elindeki altınları TL’ye dönüştürüp yatırım yapmaya çalışıyor. Pırlantalarda da şuan fiyatlar yükseldi bunun nedeni ise taşların bize dolar bazlı olarak yurt dışından gelmesinden kaynaklı. Dolar yükselince pırlantanın fiyatı da yükseliyor ve müşteriyi de etkilemiş oluyor. Örneğin 2 bin TL’lik bir pırlanta ürününde şu an 200 – 250 TL gibi bir yükselme söz konusu. Bu artışın yüzde 10’luk kısmı taşından yani doların yükselmesinden kaynaklıdır. Yüzde 5’lik kısmı ise altın fiyatının yükselmesinden kaynaklıdır” şeklinde konuştu.

“DÖVİZ YÜKSELDİĞİ SÜRECE PIRLANTA DA YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK”

Doların artışı ile birlikte pırlantadaki yükselişin vatandaşı etkilediğini belirten Eraslan, “Pırlantada şuan yüzde 10 yüzde 15 kadar bir yükseliş söz konusu. Örneğin pırlanta zammı sebebiyle 2 bin TL’lik bir ürün 200 – 300 TL kadar, 6 bin TL’lik bir üründe ise 600 – 700 TL kadar bir fark olur. Alınan ürünün değerine göre de yüzdelik olarak fiyat farkı yansır. Şu an kimse keyfi olarak pırlanta almıyor, pırlanta zaruri ihtiyaç vaziyetinde. İnsanlar evlenme tekliflerinde mecburen pırlantanın fiyatına bakmadan alıyor, alımlar devam ediyor gene. Döviz yükseldiği sürece pırlanta da yükselmeye devam edecek” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.