adplus-dvertising

Pilotlar orman yangınları için eğitim alacak!

Başta orman yangınları olmak üzere tabii afet ve acil vaziyetlerde Mehmetçik artık daha aktif bir rol oynayacak. TSK, alakalı kurumlarla koordine olarak uçak, helikopter, personel ve araç gereç desteği sağlayacak.
Takip et
Pilotlar orman yangınları için eğitim alacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Orman yangını söndürmeye uygun özellikteki hava araçlarına asıl görevlerini aksatmayacak biçimde ilave sistemler takılacak. Pilotlara orman yangınları kapsamında ilave eğitimler verilecek.

İhtiyaç hâlinde orman yangınlarında kullanılmak üzere “Rezerv Güç” yaratılacak. Öte Yandan orman yangınları konusunda ortak tatbikatlar yapılacak. TSK envanterindeki hava araçlarının çift amaçlı olarak kullanılması için Tarım ve Orman Bakanlığı ile lüzumlu koordinasyon sağlanacak.

299 ORMAN YANGINI ÇIKMIŞTI

Bu sene yaz aylarında, başta Akdeniz ve Ege olmak üzere Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 49 kentte çıkan 299 orman yangınında sekiz kişi yaşımını yitirirken yüz binlerce hektarlık orman da küle dönmüştü. Yangınlara 15 yangın söndürme uçağı, 62 helikopter, 9 insansız hava aracı, bir insansız helikopter, 850 arazöz ve su tankeri, 450 iş makinesi ve 5.250 personel ile müdahale edilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.