Piar Araştırma Cumhurbaşkanlığı Seçimi Anketini Yayınladı

Piar Araştırma'nın Kasım ayı anketinde Cumhurbaşkanlığı seçimi olması durumunda Ekrem İmamoğlu'nun yüzde 44,5, Recep Tayyip Erdoğan'ın ise yüzde 39,7 oy alacağı tahmin edildi.
Piar Araştırma Cumhurbaşkanlığı Seçimi Anketini Yayınladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Piar Araştırma’nın kasım ayında yaptığı “Türkiye geneli siyasi gündem” incelemesinin neticeleri yayımlandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de içeren incelemeye göre yüzde 44.5 ‘Ekrem İmamoğlu’na oy veririm’ derken, Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 39.7’de kaldı.

26 İLDE ARAŞTIRMA YAPILDI

Artı Gerçek’ten Rıfat Doğan’ın haberine göre araştırma 19-24 Kasım tarihleri arasında Türkiye genelini temsil eden 26 ilde, “kent-kır oranına uyularak 2 bin 416 kişi ile yüz yüze mülakat” taktiğiyle yapıldı. Incelemede hata payı +/-%2.7 olarak hesaplandı.

GENEL SEÇİM ANKETİNDE AK PARTİ ÖNDE

Piar Araştırma’nın “Bugün genel seçim olsa ‘bu tabloya göre’ hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” biçimindeki sorusuna katılanların yüzde 31.9’u AK Parti, yüzde 24.7’si CHP, yüzde 10.6’sı MHP, yüzde 10.2’si HDP, yüzde 9’u İYİ Parti cevabı verdi.

BABACAN YÜZDE 7.7, DAVUTOĞLU YÜZDE 3.4

Araştırmaya katılanların yüzde 7.7’si bu ay içinde parti kurması beklenen Ali Babacan’a oy vermeyi düşünürken, Ahmet Davutoğlu’na oy vermeyi düşünenlerin oranı yüzde 3.4.

Piar’ın incelemesinde geçen sene yapılan 24 Haziran seçim neticeleriyle anketten çıkan neticeler karşılaştırıldı. Oy değişimlerine bakıldığında 24 Haziran’da yüzde 42.6 oy alan AK Parti’nin bugün genel seçim olması halinde yüzde 31.9’luk oyla 10 puan kaybettiği görülüyor. CHP’nin 24 Haziran seçimlerine göre yüzde 2.1 oranında oylarını artırdığı araştırma neticelerine göre HDP ve İyi Parti’de ufak oy düşüşleri gözleniyor.

EKREM İMAMOĞLU EN KUVVETLİ RAKİP

Anket şirketinin incelemesinde en dikkat çeken noktalardan biriyse cumhurbaşkanlığı seçimleri neticeleri oldu. Ankette katılanların yüzde 44.5’i “İlk turda iki adayın olduğu bir cumhurbaşkanlığı seçiminde hangi adaya oy verirsiniz?” biçimindeki soruya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu cevabı verdi. Incelemede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yüzde 39.7 ile İmamoğlu’nun gerisinde kaldı. Ankette katılanların yüzde 15.8’i ise kararsızlardan oluştu.

EN MÜHİM PROBLEM EKONOMİ

Piar’ın incelemesine katılanların yüzde 34.2’si “Size göre Türkiye’nin en mühim problemi nedir?” sorusuna “ekonomi” cevabı verirken, onu yüzde 16 ile “işsizlik”, yüzde 11 ile “Suriye politikası” ve yüzde 10.4 ile “eğitim” izledi.

Şirket ankete katılanlara “AK Parti iktidarında sayacağım konularda ne yönde değişim olmuştur?” sorusunu yöneltti. Ekonomi, demokrasi, basın özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı şıklarının yer aldığı bu bölümde katılanların yüzde 62.2’si ekonomide, yüzde 56.1’i demokraside, yüzde 63.1’i basın özgürlüğünde ve yüzde 58.7’si yargı bağımsızlığında “gerileme” olduğunu söyledi.

Ankette “Türkiye’de ekonominin kısa vadede normale döneceğini düşünüyor musunuz?” sorusuna katılanların yüzde 60.4’ü “hayır düzelmez” cevabı verdi.

  • anket
  • ekrem imamoğlu
  • recep tayyip erdoğan
Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.