adplus-dvertising

Phaselis Tüneli açıldı… Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Enflasyonun boynunu kıracağız’

Phaselis Tüneli açılışına video konferans taktiğiyle katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye siyasi olarak yakın tarihinin en itibarlı konumundadır. Ekonomide de hamd olsun imalat tarafında işler gayet iyi gidiyor. Enflasyonun da boynunu kırdığımızda artık hedeflerimize ulaşmamızın önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Açılışı yapılan her eseri bu doğrultuda atılmış yeni bir adım olarak görüyoruz” şeklinde konuştu.
Takip et
Phaselis Tüneli açıldı… Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Enflasyonun boynunu kıracağız’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kemer ilçe sınırları içinde kalan Phaselis Tüneli’nin açılışı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismaioğlu, AK Parti Antalya Milletvkilleri ve siyasi parti il başkanlarının katılımıyla açıldı.

Tünel girişinde gerçekleştirilen törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 2002 senesinden beri yürütülen çalışmalarla bütün yurt genelinde olduğu gibi, Antalya’nın imarında da çağ atladıklarını kaydetti.
Akdeniz’in incisi Antalya’nın bölünmüş yol uzunluğunu, 197 kilometreden alıp 677 kilometreye çıkardıklarını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “ Toplam uzunlukları 21 bin 473 metreye ulaşan 20 tünel,17 bin 753 metrelik 154 köprü inşa ettik. Antalya Havaalanı’nın işletme hakkı kiralama sözleşmesiyle Türkiye ekonomisine büyük bir katkı sağladık. Bütçe dışı finansman taktiği ile kamuya devletin kasasından 1 kuruş çıkmadan 765 milyon avroluk yatırım ve 8 milyar 555 milyon avroluk da kira bedeli kazandırıyoruz. Ulaştırma ve Lojistik Ana Planı’nda tespit ettiğimiz çevreci senaryoya uygun olarak, 2053’e geldiğimizde bölünmüş yol ağımızı 38 bin 60 kilometreye, otoyol ağımızı ise 8 bin 325 kilometreye yükselteceğiz”diyerek konuştu.

Phaselis Tüneli açıldı… Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Enflasyonun boynunu kıracağız’

“Son bir ayda dev eserler kazandırdık”

“Hedefimiz Türkiye’nin kalkınmada dünyada ilk 10 ülke arasında öncü ülke olmasıdır”diyen Bakan Karaismailoğlu, “ Açılışına teşrif ettiğiniz Phaselis Tünelimiz, bin 305 metre uzunluğunda 2×2 şeritli çift tüpten oluşuyor. Tünel ile beraber, bağlantı yollarını da tamamladık. Tünelimizin bugün hizmete girmesiyle, yol güzergahı 2 kilometre , seyahat süresi de 10 dakika kısalacaktır. Hizmete açtığımız her yol, tıpkı akarsu gibi geçtiği, her yerin imalat, istihdam, ticaret, turizm ve kültürel hayatına can katıyor. Cumhuriyet’imizin 100. Sene dönümünde ülkemizin ve milletimizin dünyada hak ettiği yeri alması için, gece-gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Bunun en güzel örneği liderliğinizde 20 senede yaptığımız dev eserlerdir. Yalnızca son bir ayda dahi dev eserleri milletimize kazandırdık. 1915 Çanakkale Köprüsü, Tokat Havaalanı, Malatya Çevreyolu gibi başarılı ve verimli neticeler doğuracak çalışmaları milletimize kazandırdık. Yaşama geçen her bir projemizle milletimizin geleceğe yürüdüğü yola bir taş daha döşüyoruz. çalışma azmiyle bir araya gelmiş AK Parti kadrolarıyla daha fazla eser yapacak, dünyayı Türkiye’ye bağlamaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.
Açılışa video konferans taktiğiyle katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizin önde gelen turizm ve tarım kenti Antalya’nın ulaşım ağına kazandırdığımız son eserimiz Phaselis Tüneli’nin şehre ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diledi.

Phaselis Tüneli açıldı… Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Enflasyonun boynunu kıracağız’

Akdeniz sahil yolu üstündeki bu tünel Antalya’nın batısındaki ilçeleriyle ulaşımına büyük kolaylık sağlayacağını dile getiren Erdoğan, “ Böylece Demre, Finike, Kumluca, Kemer, Kaş gibi ilçelerimizin Antalya şehir merkeziyle irtibatı aha hızlı ve güvenli hale gelecektir. Aynı biçimde ülkemizin en mühim sebze yetiştirme merkezlerinden bu bölgemizden yola çıkan ürünler kolayca öbür şehirlerimize ulaşabilecektir. Bu tünel yalnızca vakit ve akaryakıt tasarrufuyla ülkemize senede 31 milyon lira kazandıracak, karbon emisyonunda 1,8 bin ton azaltım sağlayacaktır” diyerek konuştu.

Erdoğan, Türkiye’nin son 20 senede gerçekleştirdiği büyük kalkınma hamlesi sayesinde kentlerin her birinin cumhuriyet tarihinde yapılanların toplamının 5-10 katı hizmetlere kavuştuğuna bildirdi.

“Biz çoktan bitirdik”

Eser ve hizmet siyasetlerinin en somut ve en iftihar verici örneklerinin görüleceği alanların başında ulaştırmanın geldiğine değinen Erdoğan, “ Ülkemizin dört bir yanını bölünmüş yollarla, oto yollarla, yen inşa ettiğimiz ve baştan sona yenilediğimiz tren hatlarıyla, havalimanlarıyla donattık. Geçtiğimizi günlerde ilan ettiğimiz ulaştırma ve haberleşme 2053 vizyonu ile bütün bu alanlarda ülkemizi önümüzdeki 30 senede çıkartacağımız seviyeyi milletimizle paylaştık. Salgın ve savaş krizlerinin ortasında yatırımıyla, istihdamıyla, üretimiyle, ihracatıyla büyüyen bir Türkiye fotoğrafına sahip olmamızı geçtiğimi 20 senenin ününü bu alt yapıya borçluyuz. Öbür ülkelerin başlasalar bugün başlasalar çeyrek asırda tamamlayamayacakları işleri biz çoktan bitirdik ev gözümüzü daha büyük hedeflere diktik” şeklinde konuştu.

Phaselis Tüneli açıldı… Cumhurbaşkanı Erdoğan: ‘Enflasyonun boynunu kıracağız’

“Borazanlık yapıyorlar”

Türkiye’nin, alt yapıları eskiyen, köhneyen yetersiz hale gelen gelişmiş ülkelerle yarışabilecek çoğu alanda da onları geçecek olanaklara sahip olduklarını kaydeden Erdoğan, “Bu avantajı en güzel biçimde kullanarak ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmekte kararlıyız. Zahmetsiz rahmet olmayacağının bilinciyle, bugün yaşadığımız sıkıntıların, önümüzdeki dönemde kavuşacağımız büyük ve kuvvetli Türkiye’nin bedeli olarak görüyoruz. Bizim en büyük gücümüz milletimizin birliği, birlikteliği, kardeşliğidir. Bu iklimini kimsenin bozmasına müsaade etmez, hep beraber 2023 hedeflerine odaklanır, 2053 vizyonumuza sarılırsak, Allah’ın izniyle önümüzdeki durabilecek hiçbir güç yoktur. Bu hakikatlerin yalnızca biz değil, rakiplerimizde farkında. Bunun içinde ekonomik zorluklar üstünden milletimizin moralini bozacak siyasi mühendislik hesaplarıyla, ülkesinin rotasını değiştirecek her türlü oyunu sergiliyorlar. Dünyanın hepsinde daha fazlasıyla meydana gelen sıkıntıları adeta yalnızca Türkiye’ye mahsus gibi göstermeye çalışanların özellikle niyeti milletin derdini dile getirmek değil, küresel senayoların borazanlığını yapmaktır” şeklinde konuştu.

“Enflasyonun boynunu kıracağız”

Enerjiden gıdaya, madenlerde teknoloji ürünlerine kadar pek çok alanda fahiş fiyat artışlarının bütün dünyanın ortak sıkıntısı olduğunun altını çizen Erdoğan,” Hatta Türkiye imalat kuvveti, lojistik avantajlarıyla bu sıkıntıdan en az etkilenen ülkelerden biridir. Milletimden çoğu da mevsim etkisinden kaynaklanan istisnai vaziyetleri felaket tellallığının malzemesi haline dönüştürmeye çalışanlara itibar etmemesini istiyorum. Ülkemizde herkes can ve mal güvenliğine sahiptir. İsteyen herkesin çalışacak işi vardır. Devletimiz ihtiyacı olan herkesin yanındadır. Türkiye siyasi olarak yakın tarihinin en itibarlı konumundadır. Ekonomide de hamd olsun imalat tarafında işler gayet iyi gidiyor. Enflasyonun da boynunu kırdığımızda artık hedeflerimize ulaşmamızın önünde hiçbir engel kalmayacaktır. Açılışı yapıla her eserin bu doğrultuda atılmış yeni bir adım olarak görüyoruz. Phaselis Tüneli’nin ülkemize ve Antalyamıza hayırlı olmasını diliyorum” diyerek konuştu.

“Yeşili arttırın talimatı”

Çavuşoğlu ev Karaismailoğlu’nun kurdeleyi kesmesinin sonrasında Erdoğan, “ Adil bey yeşilliği arttırarak çok daha güzel olacak. Yeşili severim. Sende Of’lu olduğuna göre yeşili sevmen gerekir, Antalya yeşil ona göre” şeklinde konuştu.
Konuşmaların sonrasında tünelin açılış kurdelesi kesildi, daha sonra Karaismaioğlu’nun kullandığı arabayla girdiği tünele Çavuşoğlu’da yanına oturarak eşlik etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.