Pfizer ve BioNTech aşısının Delta varyantına etki edip etmediği belli oldu!

İsrail’de yapılan bir incelemenin, Pfizer-BioNTech’in ortaklaşa geliştirdiği aşının yeni tip koronavirüsün (Kovid19) Delta varyantına karşı yüzde 70 etkili olduğunu ortaya koyduğu bildirildi.
Takip et
Pfizer ve BioNTech aşısının Delta varyantına etki edip etmediği belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

2019’un son günlerinde yaşamımıza giren koronavirüs (Kovid-19) şuanda de varyantlar ile gündemde.

Koronavirüsün ilk defa Hindistan’da görülen ve ‘Delta’ isimi verilen tipi bütün dünyada yayılmaya ve vaka sayılarını artırmaya devam ediyor.

Haliyle son zamanın en merak edilen sorusu da ‘Aşılar bu varyanta karşı ne kadar etkili?’ Bu soruya cevap İsrail’den geldi.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), İbrani Üniversitesinin Delta varyantına karşı Pfizer-BionNTech aşısının etkisine ilişkin yaptığı incelemenin neticelerini yayımladı.

Incelemenin sonucunun, Pfizer-BioNTech’in ortaklaşa geliştirdiği aşının Delta varyantına karşı yüzde 70 etkili olduğunu gösterdiği kaydedildi.

Incelemede öte yandan, aşının Delta varyantı bulaşan kişilerde ciddi semptomlar görülmesini önlemedeki etkisinin, öbür varyantlara karşı gösterdiği etkiden daha düşük olduğu ifade edildi.

İsrail’de daha önce yapılan incelemeler, Pfizer-BioNTech aşısının Kovid-19’un öbür varyantlarına karşı yüzde 95 etkili olduğunu ortaya koymuştu.

Aşıyı olan kişilerin, Kovid-19’un öbür varyantlarına yakalansalar dahi oldukça fazla semptom göstermedikleri kaydedilmişti.

SINOVAC NE KADAR KORUYOR?

Sinovac sözcüsü Liu Peicheng, Kovid-19 aşısının Delta varyantına karşı etkili olduğunu duyurdu. Peicheng, Reuters’a yaptığı açıklamada aşılananlardan alınan kan örneklerine dayanan ön neticelerin, Delta varyantına karşı nötralize edici etkide üç kat azalma gözlemlendiği bilgisine yer verdi.

Peicheng, üçüncü doz aşı hakkında de açıklamalarda bulundu. Peicheng, üçüncü doz uygulamasının, Delta varyantına karşı daha kuvvetli ve daha dayanıklı antikor reaksiyonunun ortaya çıkmasına yardımcı olacağını söyledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.