adplus-dvertising

Peygambere hakaret eden şahıs ilk duruşmada serbest kaldı

Sosyal medya üstünden dini değerlere hakaret eden sanık Deniz Furkan Talu 5 seneye kadar hapis talebiyle hakim karşısına çıktı. Duruşmada mahkeme, Talu’yu 2 sene 1 ay hapis cezasına çarptırarak tahliyesine karar verdi.
Takip et
Peygambere hakaret eden şahıs ilk duruşmada serbest kaldı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sosyal medya üstünden dini değerlere yönelik hakaret içeren paylaşımlarda bulunan ve şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı katledenlere yönelik övgü dolu paylaşımlarda bulunan Deniz Furkan Talu hakim karşısına çıktı. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuklu sanık Deniz Furkan Talu ve avukatı hazır bulundu. Duruşmaya müşteki Mehmet Sarı da katıldı.

“‘Seni çok seviyoruz Şafak’ biçimindeki paylaşım bana aittir”

Duruşmada ilk savunmasını yapan sanık Deniz Furkan Talu, bahse konu hesabın kendine ait olmadığını söyleyerek, “Üstüme atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Hesap muhtemelen öbür fotoğrafı paylaşmamdan ötürü bana zarar vermek isteyen bir kesimin. Paylaşımı ben yapmadım. O paylaşım herhangi bir biçimde bana ait değil, ben öyle bir insan değilim. Resim bana ait ama resmimi kopyalamışlar. Benim bu konulara yaklaşımım bu şekilde olmaz. Facebook’daki ‘seni çok seviyoruz Şafak’ biçimindeki paylaşım bana aittir. Bu paylaşımdan dolayı benim adıma bu şekilde bir hesap açılarak itibar suikasti yapılmaya çalışılmıştır” şeklinde konuştu.

Peygambere hakaret eden şahıs ilk duruşmada serbest kaldı

“Kendi ismine bu şekilde bir hesap açıldığına ilişkin bir şikayeti yok”

Müşteki Mehmet Sarı ise beyanında, “Sanık kendi ismine bir hesap açıldığını belirtti fakat kendi ismine bu şekilde bir hesap açıldığına ilişkin bir şikayeti yoktur. Aksi takdirde bu şekilde bir paylaşım, yaşamın olağan akışına aykırıdır. Sanık Talu’nun cezalandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Müştekinin beyanı üstüne sanık Talu söz alarak, hesabın aynı gün içinde açıldığı ve silindiği nedeniyle şikayetçi olmak için zamanın olmadığını söyledi.

“Müvekkilim ‘Kalkavan’ adlı iş yerinde hiç çalışmamıştır”

Duruşmada sanık Talu’nun avukatı, “Müvekkilim hesabın kendine ait olduğunu kabul etmemektedir. Müvekkilim ‘Kalkavan’ adlı iş yerinde hiç çalışmamıştır. Olayın burada gelmesinin nedeni de silahlı güçlere silah temin eden bir şirket olması ve müvekkilimin de burada çalıştığı iddiası üstüne olay bu denli abartılmıştır” dedi.

Peygambere hakaret eden şahıs ilk duruşmada serbest kaldı

Mütalaa açıklandı

Duruşmada esasa ilişkin mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, sanığın üstüne atılı suçları işlediğini söyleyerek ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan 1 seneden 3 seneye kadar, ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan ise 2 seneye kadar hapis cezası olmak üzere toplamda 1 seneden 5 seneye kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

Açıklanan mütalaada öte yandan, sanığın tutuklulukta kaldığı süre de göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verilmesi istendi.

“Şafak’ın fotoğrafına öyle yazma sebebim kişisel arkadaşlığım”

Duruşmada esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapan sanık Talu, “Şafak’ın fotoğrafına öyle yazma sebebimi açıklamak istiyorum. Şafak benim okuldan arkadaşımdır ve kişisel bir tanıdığımdır. Benim için bir sembol değildir. Fotoğrafa yaptığım yorum Şafak’ın eylemini ve suçunu övme maksadı taşımamaktadır. Kişisel arkadaşlığım nedeniyle yaptığım bir yorumdur” ifadelerini kullandı.

Son sözü sorulan sanık Talu, hesabın kendine ait olmadığını ve Şafak ile alakalı fotoğraf paylaşımını da suçu ve suçluyu övmek maksadıyla paylaşmadığını belirtti.
Tahliyesine karar verildi

Kararını açıklayan mahkeme, sanık Deniz Furkan Talu’nun savunmalarının cezadan kurtulmaya yönelik olduğunu söyledi. Mahkeme, sanık Talu’yu ‘suçu ve suçluyu övme’ suçundan 5 ay hapis cezasına ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçundan 1 sene 8 ay hapis cezasına çarptırdı.
Sanık Talu’yu toplamda 2 sene 1 ay hapis cezası veren mahkeme, sanık hakkındaki 2 suçtan da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi de dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Talu’nun sosyal medyada tepkilere yol açan paylaşımlarına yer verildi. İddianamede, Talu’nun paylaşımlarının bir tüm olarak değerlendirildiğinde, halkın din bakımından farklı niteliklerine sahip bir kesimi olan Müslüman vatandaşlar açısından öbür kesimi aleyhine salt aşağılamanın da ötesinde kin ve düşmanlığa tahrik edici mahiyette olduğu gibi kamusal bir münakaşaya hiçbir katkısı olmayan başkaları için ucuz saldırı niteliğinde bulunduğu vurgulandı.

Söz konusu paylaşımların sosyal medya platformlarında geniş bir yakın uyandırdığı aktarılan iddianamede, eylemin soyut saygısızlık, ret ve aşağılamanın ötesinde, halkın bir kesimini yoğun bir şekilde kin ve nefrete tahrik ettiği, toplum kesimi üstünde kin ve nefret duygularının oluşumuna etkide bulunduğu aktarıldı.
Hazırlanan iddianamede, şüpheli Deniz Furkan Talu’nun, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ile ‘suçlarından cezalandırılmasını talep edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.