adplus-dvertising

Petrol krizinin asıl etkisi Mayıs ayında yaşanacak!

Petrol ve akaryakıt fiyatlarına ilişkin son dakika gelişmeleri araştırılırken Uluslararası Enerji Ajansı’ndan (IEA) yeni bir rapor yayımlandı. Buna göre IEA, Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımların ve alıcıların Rus petrolünden kaçınmalarının, Rusya’nın petrol arzı üstündeki tam etkisinin Mayıs ayında görüleceğini savundu.
Takip et
Petrol krizinin asıl etkisi Mayıs ayında yaşanacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), yayınladığı aylık raporda Rusya’nın geleneksel petrol müşterilerinin azaldığına ve Rus petrolünün Çin’e ihracında herhangi bir artış işaretinin görülmediğine dikkat çekti. Kuruluş, COVID-19 vakalarındaki artışın Çin’de talebi düşürmesine, OPEC+ mensuplarından gelecek imalat artışlarına ve ABD ile IEA mensuplarının stratejik rezervlerinden yapacakları bugüne kadarki en büyük satışların petrol piyasasında keskin bir arz açığı yaşanmasının önüne geçeceğini de vurguladı.

Rusya’ya yönelik uygulanan yaptırımların ve alıcıların Rus petrolünden kaçınmalarının Rusya’nın petrol arzı üstündeki tam etkisinin Mayıs ayında görüleceğini savunan IEA, Rusya’nın petrol arzında kaybın Nisan ayında 1,5 milyon varil/güne çıkacağını öngördü. Mayıs ayından itibaren ise piyasadan çekilecek Rus petrol arzı miktarının ikiye katlanarak 3 milyon varil/güne yaklaşacağını savundu.
IEA, 2022 senesi için küresel petrol talebi tahminini de 260 bin varil/gün düşürerek 99,4 milyon varil/güne indirdi.

Petrol krizinin asıl etkisi Mayıs ayında yaşanacak!

KÜRESEL PETROL STOKLARI ART ARDA 14 AY GERİLEDİ

Bugünkü raporunda küresel petrol stoklarının 14 aydır düşmekte olduğunu da söyleyen IEA, küresel stokların Şubat’ta 2020 sonuna göre 714 milyon varil azaldığını, stok düşüşün yüzde 70’inin OECD mensubu ülkelerde gerçekleştiğini de ifade etti.
Rusya ile Ukrayna arasında yapılan barış görüşmelerinden olumlu bir haber gelmezken, Putin’in yaptığı açıklamalar petrol piyasalarını hareketlendirdi. Putin, Ukrayna’nın İstanbul’da barış görüşmeleri ve uzlaşmada tespit edilen maddelerden uzaklaştığını, iki ülke arasındaki görüşmelerin çıkmaza girdiğini belirtti.

Öte yandan Çin’de meydana gelen koronavirüs salgınındaki yeni gelişmeler de petrol fiyatlarına destek verdi. Bu gelişmelerle petrol fiyatları dün 108 doların üstünü gördü. Fakat bu sabah ise petroldeki ralli yerini düşüşe bıraktı.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI

Petrol fiyatlarındaki bu hareketlilik Türkiye’deki akaryakıt fiyatlarının tespit edilmesinde de etkili oluyor. Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle beraber vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını yakın markaja aldı.

Güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre;

İstanbul’da motorin litre fiyatı yaklaşık 20.21 liradan satılıyor.

Benzinin litresi ise yaklaşık 19 liradan satılıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.