Peşine dedektif takılan Tosuncuk Brezilya’dan da çıkmadı!

Mağdurlar tarafından peşine dedektif takılan Çiftlik Bank’ın ‘Tosuncuk’unun Brezilya’da olduğunun kesinleşmesinin sonrasında Türk İnterpolü’nün yaptığı iade talebine cevap geldi. Tosuncuk’un ülkede olmadığı söylenirken, uzmanlar Güney Amerika’daki rüşvet ağı sebebiyle iade edilmemiş olabileceğini ya da ülke değiştirmiş olabileceğini belirtti.
Takip et
Peşine dedektif takılan Tosuncuk Brezilya’dan da çıkmadı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yüksek kâr payı vaadiyle 80 bin kişiden topladığı 500 milyon TL’nin üstündeki parayla kayıplara karışan ve 3 senedir firarda olan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın’a ilişkin yeni bir bilgi daha gün yüzüne çıktı.

Çiftlik Bank sistemi üstünden mağdur olanların geçtiğimiz sene anlaştığı avukatlık bürosu firari Mehmet Aydın’ın yerinin tespiti için Uluslararası Özel Dedektif Birliği’ne mensup bir firma ile çalışmaya başlamıştı.

Aydın’ın yerinin tespiti için harekete geçen ve iz sürme sürecinde Latin Amerikalı bir dedektif şirketiyle da iş birliği yapan büro çalışmalarını geçtiğimiz sene ağustos ayında tamamlamış, Aydın’ın Brezilya’da olduğuna ilişkin bilgileri, adresleri ve çekilen fotoğrafları da mahkeme ve Türk Interpol’ü ile paylaşmıştı.

Meydana Gelen gelişmeler üstüne o dönem Aydın’ın yakalanmasının an meselesi olduğuna ilişkin iddialar da ortaya atılmıştı.

YANIT GELDİ: BREZİLYA’DA YOK!

Yeni Şafak’ın haberine göre, sürece ilişkin gelinen noktada firari Mehmet Aydın’ın Brezilya’da bulunduğuna yönelik kendisine iletilen birden fazla adresi Brezilya resmi kurumları ile paylaşan Türk Interpol’üne beklenen cevabın geldiği öğrenildi. Brezilya resmi makamlarından gelen cevaba göre Çiftlik Bank firarisi Mehmet Aydın bahsedilen adreslerde ve ülkede bulunmuyor.

Peşine dedektif takılan Tosuncuk Brezilya’dan da çıkmadı!

RÜŞVET VERMİŞ OLABİLİR

Kırmızı Bülten’le aranmasına karşın özellikle Güney Amerika ülkelerindeki rüşvet ağına dikkat çeken güvenlik uzmanları ise; Aydın’ın Brezilya’daki adresinde yakalanarak bu nedenlerden ötürü Türkiye’ye iade edilmemiş olma olasılığının yüksek olduğunu iddia ederken, bir başka olasılığın de yakalanacağını anlayınca ülke değiştirmiş olması olarak ifade ediyor.

Aydın’ın farklı bir ülkede belirlenmesi halinde Türk İnterpol’ü tarafından yeni bir iade talebinde daha bulunulabileceği de kaydediliyor.

3 senedir firarda olan Mehmet Aydın’ın Ukrayna, Kıbrıs, Dubai, Brezilya, Paraguay ve Uruguay olmak üzere 6 ülkede görüldüğü iddia edilmişti.

Peşine dedektif takılan Tosuncuk Brezilya’dan da çıkmadı!

75 BİN SENE HAPİS CEZASI İSTENİYOR

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede ise, 11’i tutuklu, 7’si firari toplam 48 kişi şüpheli, 3 bin 762 kişi de müşteki olarak yer alırken, zanlılardan 18’inin örgüt yöneticisi, 23’ünün örgüt mensubu ve 7’sinin de örgüte yardım eden konumunda olduğu söyleniyor.

İddianamede, bu kapsamda 18 örgüt yöneticisinin 22 bin 580 seneden 75 bin 260 seneye kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

İddianamede, 23 sanığın da “suç işlemek maksadıyla kurulan örgüte mensup olma”, “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından dörder seneden onar seneye kadar, 7 sanık ile ilgili ise “suç işlemek maksadıyla kurulan örgüte yardım etme” ve “suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” suçlarından dörder seneden onar seneye kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.