Perseverance Mars iniş fotoğraflarını NASA’ya gönderdi!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) keşif aracı Perseverance, Mars yüzeyinde indiği Jezero Krateri’nin panoramik görünümünü kaydetti.
Takip et
Perseverance Mars iniş fotoğraflarını NASA’ya gönderdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Aracın ikiz Mastcam-Z kameralarının çektiği 142 fotoğrafın birleştirilmesiyle yaratılan 360 derecelik panorama, NASA’nın internet sitesinde yayımlandı.

Yakınlaştırılabilir nitelikteki kompozit fotoğraf, bugüne dek Kızıl Gezegen yüzeyinde kaydedilmiş en yüksek çözünürlüklü görüntü olma özelliğini taşıyor.

Fotoğrafta akarsuların beslediği eski bir göl olduğu tahmin edilen deltanın dış hatları ile ufuktaki yamaçlar seçilebiliyor.

Perseverance Mars iniş fotoğraflarını NASA’ya gönderdi!

Perseverance, 30 Haziran 2020’de ABD’nin Florida’daki Cape Canaveral Uzay İstasyonundan fırlatıldıktan sonra ortalama 7 aylık ve 470 milyon kilometrelik yolculuğun sonrasında 20 Şubat’ta Mars yüzeyine inmeyi başarmıştı.

MARS’A GÖNDERİLEN EN GELİŞMİŞ ARAÇ

NASA’nın California’daki Jet İtki Laboratuvarında inşa edilen ve plütonyum yakıtı ile çalışan Perseverance, şuana kadar Mars’a gönderilen araçlar içinde en gelişmiş teknolojik niteliklere sahip olmasıyla tanınıyor.

Uzay kurumu, Kızıl Gezegen’deki yeni misyonun gerçekleşmesi için altyapı çalışmalarına 2,4 milyar dolar, aracın yüzeye inmesi ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem içinse 300 milyon dolar harcandığını açıklamıştı.

Kimyasal analizörü, 20 kamerası, örnek toplamak için kaya matkabı, robotik bir “eli” ve bir minik helikopteri olan Perseverance’ın, keşif faaliyeti için Mars’ta 2 sene kalması planlanıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.