Pentagon yine aynısı yapıyor! Venezuela için askeri hamle kapıda

ABD’nin Venezuela’da halkın oyları ile seçilen Nicolas Maduro ile sorunları tırmanış göstermeye başladı. ABD’li yetkililer, Başkan Trump’ın talimatı ile Pentagon’da bir araya gelerek toplantı yaptılar. Toplantıda Venezuela halkı için askeri operasyon hamlesinin konuşulduğu açıklandı.


Pentagon yine aynısı yapıyor! Venezuela için askeri hamle kapıda

ABD ile Venezuela arasında devam eden krize bir yenisi geçtiğimiz günlerde eklenmişti. Dışarıdan destek alarak ülkede darbe yapmaya kalkışan askeri grubu Maduro destekçisi askerler durdurmuştu. Halkın oyları ile seçilen Nicolas Maduro ise geçtiğimiz günlerde binlerce asker ile gövde gösterisi yapmış ve Venezuela için barışın yakın olduğunu söylemişti. ABD bu güç gösterisine daha fazla kayıtsız kalmadı ve ülkeye askeri operasyon ihtimali için masaya oturdu. Başkan Donald Trump’ın talimatı ile üst rütbeli yetkililer Pentagon’da toplanarak konuyu masaya yatırdı.

ÜST DÜZEY BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Pentagon’da yapılan toplantıya ABD yönetimini ele alan Trump’ın ekibinden birçok kişi katıldı. Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı gibi yüksek makamların katıldığı toplantıdan çıkan sonuç basın ile henüz paylaşılmadı. Üst düzey bir toplantı geçtiği yönünde haberler ABD basınında gündem konusu oldu. Venezuela’da kriz olduğunu iddia eden ABD, askeri operasyon yapmak için konuyu masaya yatırdı.

TWİTTER HESABINDAN FLAŞ AÇIKLAMA

BD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan toplantıya katılan yüksek rütbeli isimler arasında yer alıyordu. Venezuela’da zorbalıkla mücadele etmek için çalıştığını söyleyen Shanahan, Venezuela’nın özgürce yaşaması için seçeneklerin değerlendirildiğini ve gerekenin en kısa zamanda yapılacağını açıkladı. Ekonomi ve askeri alanda süper güç olan ABD’nin Pentagon hamlesinin sonuçları kısa zaman içerisinde ortaya çıkacak. Venezuela’dan ise ABD’nin askeri operasyon ihtimaline karşı henüz bir ses çıkmadı.

Yazar: Taner Kocaman

Taner Kocaman
Taner Kocaman, Ankara'nın Mamak ilçesinde 1990 yılında dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi'nde aldığı eğitimin ardından çeşitli gazete ve basın organlarında görev yapan Kocaman, özellikle eğitim alanında kendini geliştirmiştir. Kocaman eğitim kategorisinin yanı sıra dünya, gündem, spor gibi birçok konuda da başarılı haberler yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.