adplus-dvertising

Pentagon, diğer ülkelerin ABD’ye uçak verdiğine ilişkin açıklamayı geri çekti

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, dün öbür ülkelerin Ukrayna’ya savaş uçağı verdiğine ilişkin yaptığı açıklamayı geri alarak, “Geçmiş zamanda onlara uçak verildiğini söylerken yanılmışım. Hatadan dolayı üzgünüm” şeklinde konuştu.
Takip et
Pentagon, diğer ülkelerin ABD’ye uçak verdiğine ilişkin açıklamayı geri çekti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby dün yaptığı açıklamada, öbür ülkelerin Ukrayna’ya yedek parçaların yanı sıra savaş uçağı verdiğini ifade etmişti. Bugün düzenlediği basın toplantısında dün Ukrayna’ya uçak verildiğine dair kullandığı ifadeleri geri alan Kriby, “Geçmiş zamanda onlara uçak verildiğini söylerken yanılmışım. Hatadan dolayı üzgünüm” şeklinde konuştu.

Kirby, “Bununla beraber, Ukraynalılar ABD’nin koordinasyonu ve tedariki yoluyla haftalar önce filolarında iki ila üç uçaktan daha çok sabit kanatlı uçağı faaliyete geçirebilecekleri kadar yeterli yedek parça ve ek ekipman aldılar” ifadelerini kullandı.

Ukrayna, Rus işgalinin başlamasından ortalama iki ay sonra hava güçlerini çalışır vaziyette tutmakla kalmayıp, aynı zamanda uçakları tamir ederek ve envanterine ekleyerek müttefiklerini ve askeri uzmanları şaşırttı. Ukrayna, Rus kuvvetlerini püskürtmek için müttefiklerinden defalarca savaş uçağı talep etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.