Pendik ve Kartal’da deniz kirliliği dikkat çekti!

İstanbul’da Anadolu Yakası’nda tedirgin eden görüntü… Pendik ve Kartal sınırında kalan sahil şeridinde deniz yüzeyindeki kirlilik endişe oluşturdu. Pisliğin atık su kanalından denize ulaştığı söylenirken çevre sakinleri ilk defa bu şekilde bir manzara ile karşılaştıklarını belirtti.
Takip et
Pendik ve Kartal’da deniz kirliliği dikkat çekti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pendik ve Kartal sınırında kalan kıyı şeridinde deniz üstünde oluşan kirlilik, sahilde vakit geçirenlerin dikkatini çekti. Kıyı şeridini kaplayarak denizin rengini değiştiren atıkları fark eden vatandaşlar vaziyetten tedirgin olduklarını söyledi. Neden kaynaklandığı halen belirlenemeyen kirlilik havadan da görüntülendi. Pisliğin atık su kanalından denize ulaştığı kaydedilirken yakınlarda da İSKİ arıtma tesisi olduğu söylendi.

“SUYUN YÜZEYİNE BU KADAR VURAN BİR ŞEY ÇOK BASİT BİR ŞEY OLAMAZ”

Sahilde yürüyüş yapanlardan Aycan Erim, “Burada devamlı gemiler var, ondan mı kaynaklı bir biçimde. Ben de çevre mühendisiyim. Suyun yüzeyine bu kadar vuran bir şey çok basit bir şey olamaz. Kaçak mı var deşarj mı var, incelenmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Daha önce öyle bir şey görmediğini belirten Erim, “Evimiz çok yakın neredeyse gün aşırı uğrarız. Hiç rastlamadık. Hem üzücü hem de tedirgin edici. Temasla bir sıkıntı oluşturabilir. Çünkü devamlı balık da tutulan bir yer. Sağlık açısından o tür sıkıntılar da oluşturabilir. Çocukların da oynadığı bir yer. Numune alınıp incelenmesi gerekir. Martılar, karabataklar da burada. Onlar da beslendiği bir yer esasında. Dolaylı olarak hayvan ölümleri de olabilir” diyerek konuştu.

“YOĞUNLUĞU FAZLA, SANKİ KİMYASAL BİR ATIK GİBİ GÖRÜNÜYOR”

Sahilde ailesiyle vakit geçiren Durmuş Sarıpınar ise, “Bugün burada yaşamış olduğumuz kirlilik daha evvelden olmayan, görmediğimiz bir olay. Tamamen sahilin kenarında gözlemlediğimiz bir kirlilik. Büyük olasılıkla gemilerden de olabilir. İncelenmesi, irdelenmesi gerekir. Nahoş bir izlenim. Yoğunluğu fazla, adeta kimyasal bir atık gibi görünüyor. Likit bir malzeme olduğu izlenimi var” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.