adplus-dvertising

Pekin’de yeni vakalar çıktı, halk marketlere koştu

Çin’in başkenti Pekin’de belirlenen yeni Covid-19 vakalarının sonrasında halk gıda stoklamak için marketlere akın etti.
Takip et
Pekin’de yeni vakalar çıktı, halk marketlere koştu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Çin’in finans merkezi Şanghay’da ortalama bir aydır sürdürülen sıkı karantina önlemlerinin sonrasında başkent Pekin’de de aynı önlemlerin uygulanması endişesi, kent sakinlerinin gıda stoklamak için marketlere akın etmesine neden oldu.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve görüntülerde, panik yaşayan vatandaşların süpermarketleri doldurduğu, pirinç, yağ, et ve un gibi temel gıda ürünleri satın aldığı görüldü. Birçok süpermarkette ürün rafları boşalırken, kasaların önünde uzun kuyruklar oluştu. Yoğun talebi karşılamak için başkentteki süpermarketlerin çalışma saatleri uzatılarak, personel sayısı artırıldı.

Toplu nükleik asit testi yapılacak

Pekin’de son iki günde 47 Covid-19 vakası belirlenirken, vakaların 26’sının Chaoyang semtinde bulunduğu kaydedildi. Toplam bin 230 kişinin yakın temaslı olarak tespit edildiği ve karantina altına alındığı bilgisi paylaşıldı.
Chaoyang semtindeki çok sayıda bina da karantina altına alındı. Ortalama 3,5 milyon nüfuslu semtin hepsine üç tur toplu nükleik asit testi yapılacağı, semtte çalışanların ve yaşayanların pazartesi, salı ve cuma günü teste tabi tutulacağı açıklandı. Pazartesi sabahı erken saatlerde test noktalarının önünde uzun kuyrukların oluştuğu görüldü.

Şanghay’da 51 can kaybı

Şanhay’da Covid-19 sebebiyle dün 51 kişi hayatını kaybetmiş, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Şanghay’da yerel kaynaklı 2 bin 472 semptomatik, 16 bin 983 asemptomatik vaka tespit edildiğini açıklanmıştı. Şehirde 26 Şubat’tan bu yana 138 kişi de yaşamını yitirmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.