Pegasus Mayıs sonunda uçun için hazır!

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, Pegasus Hava Yolları’nın uçuşlara yeniden başlamaya hazır olduğunu belirterek, salgınla ilgili tablonun iyileşmeye devam etmesi ve yetkili bakanlıkların uygun görmesi halinde mayıs sonu ile haziran başında uçuşlara iç hatlarla başlamayı planladıklarını bildirdi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, uçuşların başlamasının pandemi tedbirlerinin tamamen gevşetileceği manasına gelmediğini vurgulayarak, “Uçuşlar başladığında bazı şeylerin eskisi gibi olmayacağını hepimiz biliyoruz. Bu nedenle şimdiden kriz sonrası normalleşme konusuna odaklanıyoruz. Bizim en kıymetli varlığımız misafirlerimiz ve çalışanlarımız. Tekrar uçmaya başladığımızda misafirlerimizi ve ekiplerimizi korumak için alınması gereken tedbirler üstünde çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yaşanan salgın sürecini beklenmedik ve sıra dışı bir süreç olarak değerlendiren Mehmet Nane, “Burada süreci yaşadığımız süreç ve sonrası süreç olarak ikiye ayırmak gerekir. Biz halihazırda yaşadığımız süreci yönetirken, bir taraftan da kriz sonrası döneme hazırlanıyoruz. Kriz dönemi X süreyse, kriz sonrası normalleşme dönemi X’ten daha uzun olacak. Çünkü krizin meydana gelmesi belli alışkanlıklarda kalıcı değişikliklere sebep oldu ve biz bunların etkilerini birebir göreceğiz.” dedi.

Pegasus Hava Yolları’nın kuruluşundan bugüne ilk defa bütün uçaklarının iki aya yakındır yerde olduğunu aktaran Mehmet Nane, salgın süresince firma olarak evden çalışıp, toplantılarına devam ettiklerini ve nisan ayı içerisinde Airbus siparişleri kapsamında üç uçağı daha teslim aldıklarını belirtti. Pegasus Genel Müdürü Nane: “Airbus siparişimiz kapsamında nisan ayı içerisinde biri A320 neo, öbür ikisi A321 neo olmak üzere toplam 3 uçağımızı teslim aldık. Şu an bu 3 yeni uçağımız İzmir’de park edildi, misafirlerimizi diledikleri kentlere uçuracakları günleri bekliyorlar. Yani bizim çalışmalarımız bütün hızıyla devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

HAVACILIK SEKTÖRÜNÜN KORONAVİRÜS KAYNAKLI GELİR KAYBI 314 MİLYAR DOLARA ULAŞABİLİR

Salgının etkilerinin bütün dünyada ciddi bir şekilde hissedildiğini anlatan Genel Müdür Nane, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA’nın 20 Şubat tarihli raporunda 2020’de Kovid-19 nedeniyle havacılık sektöründe 30 milyar dolar değerinde gelir kaybı öngördüğünü, ancak daha sonra yaptığı güncellemelerle son olarak 14 Nisan’da sektördeki gelir kaybının 314 milyar dolara ulaşabileceği açıklamasında bulunduğunu belirtti. Nane, “Bu da neredeyse yarı yarıya bir ciro kaybı demek. IATA’nın gelir kaybıyla alakalı ilk açıklama yaptığı tarihle son tarih arasında ortalama 2 ay var. 2 aylık süreçte ciro kaybı tahmini 10 kat arttı.” şeklinde konuştu.

Nane, Pegasus Hava Yolları olarak 2016 senesinden beri alternatif senaryolar yarattıklarını ve farklı olasılıklara hazırlıklı bir biçimde çalışmalarını sürdürdüklerini anlatarak şu şekilde devam etti:

“Bu sıra dışı süreçte de gene aynı biçimde hareket ediyoruz. Kriz kapsamında alınacak önlemleri 2 boyutta değerlendiriyoruz. İlki nakit çıktısını azaltıcı önlemler, ikincisi taze nakit girdisini artırıcı önlemler. Buna ilaveten, sektör olarak yapılan faaliyetlerin yanı sıra devletin attığı adımlar da çok mühim. Örneğin İstikrar Kalkanı Paketi hem nakit çıktısını azaltma hem de taze nakit girdisini artırma açısından bize destek veriyor. Kısa Çalışma Ödeneği, vergilerin ötelenmesi, vergilerin belli oranda düşürülmesi; tamamı bu zorlu süreçte havacılık sektörünü desteklemek ismine mühim adımlar.”

“İŞ SEYAHATLERİNDE BELLİ BİR DÖNEMDE AZALMA, KEYİF SEYAHATLERİ VE ETNİK TURİZMDE ARTIŞ BEKLİYORUZ”

Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet Nane, koronavirüs salgını sonrası insanların iş, tatil, eğitim, sağlık ve tatil maksatlı seyahat alışkanlıklarında değişiklikler olacağını öngördüklerini belirterek, bu sıra dışı dönemin dijitalleşme manasında bir aciliyet oluşturduğu değerlendirmesinde bulundu.

Teknolojiyi kullanarak haberleşebilme, özellikle fiziksel bir gereklilik olmayan vaziyetlerde iş seyahatlerinde belli bir dönemde azalma beklediklerini aktaran Nane, bunun aksine, keyif seyahatlerinde ve etnik turizmde bir artış olacağını öngördüklerini vurguladı. Nane, keyif seyahatleri ve etnik turizmde bekledikleri artışı şu şekilde açıkladı: “Çünkü tüketicilerin zorlu bir dönem sonrası sosyalleşme ve rahatlama ihtiyacı olacaktır. Eğitim ve sağlık için seyahatler de devam edecek fakat eski seviyeye gelmesi zaman alacak gibi görünüyor.”

“MİSAFİRLERİMİZİN VE ÇALIŞANLARIMIZIN SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ İÇİN HİJYEN ZİNCİRİ KURULMASI GEREKİYOR”

Yeni dönemde uçak seyahatlerinde uygulanacak bazı önlemlerle alakalı de bilgiler veren Mehmet Nane, “Maske takılması, havaalanında belirli yerlerde ateş ölçümü yapılması gibi tedbirler olacak. Kontuara geldiklerinde personelimiz siperlikli olacak. Uçuşlarda belirli bir müddet sıcak yemek olmayacak ve yalnızca paketi açanın ilk defa dokunacağı sandviçler olacak. Bu ve benzeri tedbirler yaşamımıza dahil olacak.” şeklinde konuştu.

Uçak içinde sosyal mesafe yaratmak için orta koltukların boş bırakılmasının tartışıldığını ancak bunun pratikte bir işe yaramadığını belirten Nane, şu şekilde konuştu:

“Orta koltuğun boş bırakılması güzel bir fikir olarak görünse de pratikte bir işe yaramıyor. Dünya havacılığının yüzde 82’sinin bağlı olduğu Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA da aynı şeyi belirtiyor. Sosyal mesafe 2 metre deniliyor. Orta koltuk boş olsa da, tuvalete giderken sosyal mesafe diyerek bir şeyin kalması mümkün değil. Misafirlerimizin ve çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği için hijyen zinciri kurulması gerekiyor.”

Kriz sonrası alınacak normalleşme kararlarının bütün dünyada paralellik arz etmesinin ise büyük önem taşıdığının altını çizen Nane, bunu temin etmek için uçuş gerçekleştirdikleri 43 ülkede de benzer standartların sağlanması yönünde uluslararası boyutta görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Uçakların en etkin havalandırmanın sağlandığı en hijyen ortamlar olduğunu belirten Genel Müdür Nane şunları aktardı:

“Uçaklarda HEPA tipi denen yüksek verimliliğe sahip filtreler kullanılıyor. Bu filtreler uçaktaki bütün havayı yaklaşık her üç dakikada bir filtre ediyor. Aynı hava sirküle edilmiyor, yüzde 60 dışarıdan taze hava alınıyor. Bu hava da 1300 derecelik ısısı olan motordan geçip filtre ediliyor. Böylece virüs, bakteri ve benzeri her şeyi öldürüp havayı tekrar geri veriyor.”

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı