Pazartesi günü yasak var mı, normalleşme ne zaman başlıyor?

Erdoğan, tam kapanma yasaklarının sona ereceği 17 Mayıs tarihinden itibaren kademeli normalleşme sürecinin başlayacağını açıkladı. Kısıtlamalar ne zaman bitecek, normalleşme sürecinde neler yasak? haberimizde.
Takip et
Pazartesi günü yasak var mı, normalleşme ne zaman başlıyor?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz. Bu konudaki ayrıntıları kabine toplantımızın sonrasında milletimizle paylaşacağız” sözleri heyecan oluşturdu. Bütün gözler kabine toplantısı sonrası Cumhurbaykanı Erdoğan’ın yapacağı açıklamaya çevrildi. Bu arada herkes 17 Mayıs’ta bitecek tam kapanma öneminin sonunda pazartesi günü sokağa çıkma yasağı olup olmadığını merak ediyor. Öte yandan milyonlarca kişinin beklediği kritik tarih de belli oldu. İşte koronavirüs salgınında kitle bağışıklığının sağlanacağı o tarih…

Son 24 saatte 203 bin 73 Kovid-19 testi yapıldı, 11 bin 394 kişinin testi pozitif çıktı. Ağır hasta sayısı 2 bin 670 oldu, 242 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’de uygulanan birinci ve ikinci doz toplam koronavirüs aşısı miktarı 25 milyon 646 bin 115’e ulaştı. Sinovac’ta 2. parti aşılar yolda. BioNTech aşısı ise Haziran’da 22, Temmuz’da 30 milyon doz gönderilecek. Aşılama yurt genelinde devam ederken, salgında mühim bir dönüm noktası olacak kritik tarih de belli oldu.

Tam kapanmanın sonrasında yurtdışından gelecek aşı sevkiyatıyla beraber Türkiye’nin dört bir yanında aşılama işlemleri hızlanacak. Türkiye’ye haziran ayında 22 milyon, temmuz ayında ise 30 milyon doz BioNTech aşısı gelecek.

Çin’li Sinovac firması ise gelecek hafta 2. parti aşıları Türkiye’ye gönderecek. Temmuz ayında 20 yaş üzeri herkes aşılanmış olacak. 2. doz aşılamayla da nüfusun yüzde 70’inden fazlası aşılanarak eylül ayından sonra kitle bağışıklığına geçilecek.

İki ayda 52 milyon BioNTech aşısı
Sabah gazetesinden Burak Çelik’in haberine göre, Sağlık Bakanlığı’nın Pfizer/ BioNTech ile yaptığı görüşmelerin sonrasında iki ay içinde gelecek Biontech aşılarının miktarı da belli oldu. Türkiye’ye haziranda 22, temmuz ayında ise 30 milyon doz BioNTech aşısı ulaşacak.

Böylece iki ay içinde 52 milyon doz BioNTech aşısı yurda gelmiş olacak ve 26 milyon vatandaş 2 doz BioNTech aşılarını 6-8 hafta arayla olabilecek. Çinli Sinovac şirketinin aşı sevkiyatı ise kademeli olarak artacak. Bu hafta 1.3 milyon doz aşının Türkiye’ye sevkiyatını yapan Sinovac, 2. parti aşıları da gelecek hafta gönderecek.

Çin’in şu ana kadar en çok aşıyı Türkiye’ye verdiğini söyleyen Çin Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Cheng, “Geçen yıl aralık ayından bu yana Çin aşısı Türkiye’ye gelmeye başlamıştı. Bugüne kadar Türkiye’ye 27 milyon doz Sinovac aşısı gelmiştir. “Bu rakam şu anda Çin’in yabancı ülkelere verdiği en yüksek miktar. Çin şu ana kadar en çok Türkiye’ye aşı vermiştir” ifadelerini kullandı.

Sputnik V aşısının ilk sevkiyatı ise 2 hafta içinde gerçekleşecek. Aralık ayına kadar da Rusya’dan kademeli olarak 50 milyon doz aşı gelecek.

Eylül’de kitle bağışıklığı
Öte Yandan Sputnik V aşısının imalatı Türkiye’de de yapılacak. Yüzde 90’ın üstünde etkinliği olduğu tespit edilen aşının yüksek hacimli imalatına yaz ortasında geçilecek.

BioNTech, Sinovac ve Sputnik V aşıları haziran-temmuz aylarında Türkiye’nin dört bir yanındaki hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde uygulanacak. Temmuz ayı itibarıyla Türkiye’de 20 yaş üzeri herkes aşılanmış olacak.

Sinovac aşılarının 2. doz uygulaması 28 gün sonra, BioNTech aşılarının 2. doz uygulamaları ise ilk dozdan sonraki 6-8 hafta arasında yapılacak.

Haziran-eylül ayları arasında nüfusun yüzde 70’inden fazlası koronavirüse karşı aşılandığı için de eylül ayından itibaren kitle bağışıklığı aşamasına geçilmesi bekleniyor.

Pazartesi günü yasak var mı, normalleşme ne zaman başlıyor?

Kritik gün pazartesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Vaka, ağır hasta ve vefat sayılarındaki belirgin düşüşle gördük, görüyoruz. Pazartesi gününden itibaren kontrollü normalleşme takvimimizi uygulamaya başlıyoruz. Bu konudaki ayrıntıları kabine toplantımızın sonrasında milletimizle paylaşacağız.” şeklinde konuştu. Pazartesi gününden itibaren 3 aşamalı bir normalleşme planının uygulanması bekleniyor…

Okullar bu sene uzaktan tamamlanacak
Bu arada Türkiye’nin 17 Mayıs sonrası normalleşme planına göre okullar bu senesi uzaktan eğitim ile tamamlayacak, kafeler ve restoranlar saat ve müşteri kotası ile açılacak. Turizm hakkında hazırlıklar da bütün hızı ile devam ediyor. Oteller çok sıkı tedbirler alacak. Turizm Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve gizli denetçiler ile üç taraflı bir denetim yapılacak.

Anadolu’ya gidenlerin dönüşüne tedbir
Tam kapanma öncesi büyükşehirlerden Anadolu’ya gidenlerin geri dönüşleri de endişe oluşturuyor. Tam kapanma kararının bitmesiyle tekrar büyükşehirlere dönecek kişiler için tedbir alınması gerektiği söyleniyor.

Normalleşme kapsamında ilk olarak berber, terzi, kuaför gibi küçük işletmelerin açılabileceği konuşuluyor. Restoran ve kafelerin de dış alanlarını kullanarak saat ve müşteri kotasıyla açılabileceği konuşuluyor.

Düğün, nişan, taziye, asker uğurlama…
Kademeli açılma süreci içerisinde düğün, nişan, taziye, asker uğurlama gibi organizasyonlara vaka sayılarının daha da düşmesinden sonra izin verilmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yakın çevremiz başta olmak üzere dünyanın hepsini etkileyen bu tehditle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” diye “İnşallah salgını kontrol altına almış olarak bayram ardından kontrollü bir biçimde normalleşme adımlarını atıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.