Pazardan eli boş çıkan vatandaşın yüzü gülmeye başladı

Sebze, meyve ve baklagillerin fiyatlarının artması ile birlikte vatandaş ekonomik anlamda çok ciddi sıkıntılar yaşıyordu. Stoklanan tonlarca soğan, patates, domates ve diğer ürünler pazarda esnafın tezgahındaki yerini aldı. Pazardan eli boş dönen vatandaşın fiyatların düşmesiyle yüzü güldü.


Pazardan eli boş çıkan vatandaşın yüzü gülmeye başladı

31 Mart seçimlerinden önce sebze ve meyve fiyatlarında çok ciddi bir yükseliş olmuştu. Soğanın kilogram fiyatı 10 TL’nin üstünde, patatesin 15 TL’nin üstünde olması vatandaşı zor durumda bırakıyordu. Her evin ihtiyacı olan sebze ve meyvelerin bu kadar zamlanması, belediyelerin tanzim satış noktaları kurarak ekonomik fiyatlarla ürün satışını başlatmıştı. Pazardan eli boş dönen vatandaş son 2 haftadır pazardan yüzü gülerek çıkıyor. Soğanın kilogram fiyatı 1 TL ve altına indi.

BİLİNÇLİ OLARAK STOKLANIYORDU!

Çiftçiden alınan sebze, meyve ve baklagiller vatandaşın evine girmeden önce sürekli olarak el değiştiriyordu. Özellikle ‘komisyoncu’ grupların satın aldığı sebze, meyve ve baklagillerin kilogram fiyatları 2019’da el yakıyordu. Komisyonculardan hallere, hallerden ise vatandaşa ulaşan ürünler çok pahalı fiyata satılıyordu. Emniyet güçlerinin komisyoncuların yaptığı oyuna son vermesi ile birlikte fiyatlar normale döndü. Stoklanan tonlarca soğan, patates, domates, biber, patlıcan ve birçok ürün pazara girmeye başlayınca fiyatlarda çok ciddi düşüş gösterdi.

ÜLKENİN EKONOMİSİNE DARBE VURULUYOR

Bilinçli olarak stoklanan ürünlerin, stoklanma sebebi olarak iç ekonomiye darbe olarak gösteriliyor. Yapılan seçimlerden sonra fiyatların bir anda düşüşe geçmesinin rastlantı olmadığı, yapılan bu stok durumunun ülkeyi zora sokmak için ortaya konulan bir hareket olduğu söyleniyor. Türkiye’de sebze ve meyve fiyatlarının yenilenen seçimde nasıl tepki vereceğini hepimiz merak ediyoruz. Vatandaşın yüzünü güldüren yeni fiyatlar uzun bir süre daha düşük seviyede seyredecek.

Yazar: Demet Dereli

Demet Dereli
Meslek hayatında emin adımlarla ilerleyen Demet Dereli, 1982 senesinde Erzurum'da dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi mezunu olan Dereli, kendini internet ve basın yayın alanında da geliştirerek gazeteciliğe ilk adımı atmıştır. Dereli bir çok tanınmış yayın organında görev aldıktan sonra özellikle spor alanına yönelmiştir.

İlginizi Çekebilir

Ramazan ayında en uzun orucu Sinoplu vatandaş tutacak

Ramazan ayında en uzun orucu Sinoplu vatandaş tutacak

Ramazan ayı 6 Mayıs Pazartesi günü başlıyor ve sadece 29 gün sürecek. En uzun orucun Sinop'ta ve en kısa orucun Hatay'da tutulacağı cennet ülkemizde Ramazan ayı heyecanı şimdiden başladı. Dünya üzerindeki en kısa oruç zamanını da bu haberimizde ele alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.