adplus-dvertising

Pazarda domates, patlıcan satışları kredi kartıyla yapılıyor!

Semt pazarlarında da marketlerdeki gibi kredi kartı ile alışveriş yaygınlaşmaya başladı. Eskiden tekstil gibi tezgahlarda uygulanan kartlı alışveriş artık domates, patlıcan gibi sebze ürünlerinde de uygulanmaya başlandı. Pazarcılar marketle yarışmak için çaresizce pos kullanmak vaziyetinde kaldı.
Takip et
Pazarda domates, patlıcan satışları kredi kartıyla yapılıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Düşen alım kuvveti ve yüksek fiyatlar sebebiyle semt pazarlarında esnaf, kredi kartı ile ödeme kabul etmeye başladı. Daha önce giyim ve şarküteri gibi kategorilerde uygulanan ödeme taktiğinin öbür kategorilere de yayıldığını belirten İstanbul Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün, “Artık sayı ile meyve sebze alınıyor. Biz de müşteriyi markete kaptırmamak için POS cihazına geçtik” şeklinde konuştu.

Pazarcı esnafı, düşen alım kuvveti ve artan enflasyon sebebi ile nakit alışverişten kartlı ödeme sistemine geçti. Daha önce hazır giyim ve şarküteri gibi görece daha yüksek fiyatlı kategorilerde kullanılan pos cihazları, hali hazırda meyve sebze de dahil olmak üzere bütün kategorilere yayıldı.

İstanbul Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün, müşterilerin sayı ile meyve-sebze almaya başladığını, artan fiyatlar sebebi ile market müşterisinin pazara geldiğini pazarcı esnafının da hem mevcut hem de yeni müşterileri kaybetmemek ismine POS cihazı kullanmaya başladığını anlattı. Şengün’ün verdiği bilgilere göre Türkiye’de toplamda 300 bin civarında pazarcı esnafı bulunuyor. İstanbul’da ise bu sayı 30 bin seviyesinde ve gene İstanbul’da haftada yüzde 80’i bulunduğu mahalleye hitap eden gıda ağırlıklı 465 tane pazar kuruluyor. Her bir pazarcı ise haftada en fazla 5 gün tezgah açıyor.

“POS kullanım oranı yüzde 80’e ulaştı”
Salgında kapalı kalınan dönemde birçok pazarcı esnafının işini bırakmak mecburiyetinde kaldığını, açılmalar ile beraber tekrardan işlerine dönen esnafın bu defa de yüksek enflasyon ve düşen alım kuvveti sebebi ile sıkıntı yaşamaya başladığını anlatan Mesut Şengün, şu şekilde konuştu: “Geçen sene sonundan itibaren enerji maliyetleri, kurdaki artış gibi ekonomik gelişmeler, başta gıda olmak üzere ürün fiyatlarının hızla yükselmesine yol açtı. Hallerde satılan meyve-sebzenin yüzde 85’ini pazarcı esnafı alır ve yüksek tonajlı ürün aldığı için de daha rekabetçi fiyatlar öder. Bu vaziyet pazarda ürünlerin markete oranla yüzde 20-25 civarında düşük olmasını sağlar. Gelişmeler bu dönemde market müşterisinin pazara yönelmesine yol açtı. Pazarların müşteri kitlesini ise sabit gelirliler yaratır. Bu sınıfta kart kullanımı ise yaygındır. Hem mevcut hem de yeni gelen müşterileri kaçırmamak için pazarda da kredi kartı ile ödeme yaygınlaştı. Tüketiciler de kredi kartını soruyor. İnsanlar sayı ile sebze- meyve almaya başlamıştı” şeklinde konuştu. Şengün’ün verdiği bilgilere göre salgın öncesinde yüzde 25-30 civarında olan POS kullanım oranı şimdilerde yüzde 80’lere ulaşmış durumda. Şengün, “Hemen hemen her tezgahta POS cihazı var artık. Teknolojiyi de kullanmak vaziyetindeyiz” şeklinde konuştu.

Kart da POS sayısı da rekorda
Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre ocak ayında kredi kartı sayısı 86 milyon tane aşarak bütün zamanların rekorunu kırdı. POS cihazı sayısı ise 1 milyon 751 bin tane ile 2021 Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. MB verilerine göre ise ilk çeyrekte kartlı işlem adedi yüzde 27,7 artarak 827 milyondan 1 milyar 53 milyona çıkarken işlem tutarı ise yüzde 56,3 artarak 92,1 milyardan 144 milyar TL’ye yükseldi. Gıda enflasyonundaki artış dikkate alındığında market ve gıda ürünlerindeki kartlı harcamaların yüzde 8,1 azalmış olduğu görülüyor. İşlem başına tutar ise aynı dönemde 111 TL’den 136 TL’ye çıkarken bu tutar, enflasyondan arındırıldığında ise yüzde 27 civarında gerilemiş oluyor. Bu vaziyet da vatandaşların aylık yahut haftalık alışveriş alışkanlığının artan yaşam pahalılığı sebebi ile günlüğe doğru evrildiğini gösteriyor.

İş hacmi yüzde 50 düştü
Görüştüğümüz pazarcı esnafı, geçen senelere göre aldıkları ürün sayısının oldukça fazla düştüğünü anlattı. Daha önce 10 kasa ürün aldığını söyleyen bir esnaf, şuanda yarısını alabildiklerini bunun da gelirlerde en az yüzde 50 düşüşe yol açtığını anlattı. Pazarları gezdiğinizde de bu vaziyeti net bir biçimde görebiliyorsunuz. Geçtiğimiz senelerde tezgah arkasında 10’larca kasa ürün bulunurken şimdilerde bu oran oldukça düşük seviyede. Üstelik giderler ise sabit. Mesut Şengün’ün verdiği bilgilere göre bir pazarcı esnafı yanında en az 3 kişi çalıştırmak mecburiyetinde ve her bir çalışanın günlük yevmiyesi de 250 TL. Kendisi ile beraber bir esnafın yalnızca işçilik giderinin günlük 1.000 TL’yi aştığını anlatan Şengün, “Pazarcılar satarken değil alırken kazanır. Az kar koyar ama çok mal satar ve böyle ticaretini yürütürdü. Son aylarda alım gücünün azalması ve fiyatların artmasıyla sürüm olayı pazarlarda bitti. Az kilolu mallar satıyoruz. Bu biçimde günü idare etmeye çalışıyoruz. Havaların ısınması ve tarla ürünlerinin tezgaha gelmesi ile işlerin düzelmesini, tüketicilerin de daha makul fiyatlar ile alışveriş yapmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

‘Müşteri talep ediyor, mecbur kaldık’
Konuştuğumuz bir pazarcı esnafı, tüketicilerin artık 2’şer 3’er tane ürün almaya başladığını anlattı. Esnaf, “Bazı pazarlarda öyle bir vaziyete geldi ki 2-3 domates alan insanlar var. Patlıcanı, salatalığı da aynı biçimde. Nakit bulundurma zorluğu da arttı. Genellikle orta ve sabit gelirli insanlara hitap ediyoruz. Sabit gelirli vatandaşlar da genellikle kredi kartı kullanıyor. O müşteriyi de kaybetmemek ismine kredi kartı yaygınlaştı. Daha önce gıdada değil de yalnızca giyimde kredi kartı kullanılırdı. Şuanda gıda da kullanılıyor. Her tezgahta var. Biz de gelen talep üstüne kullanmaya başladık. Müşteriyi kaybetmemek için komisyonu göze alarak kullanıyoruz. Müşteri de talep ediyor Mecbur kaldık” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.