adplus-dvertising

Patronun çalışanların bilgisayarını izleme yetkisi var!

İşveren kural olarak sağladığı bilgisayarların ve internet hizmetinin nasıl kullanılacağını tespit edilme yetkisine sahip. Bilgisayar ve internetin özel maksatlı kullanımı yasaklandıysa işveren takip sistemi kurabilir…
Takip et
Patronun çalışanların bilgisayarını izleme yetkisi var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Özel yaşamımızla iş hayatımız salgın boyunca eskisine oranla çok daha çok iç içe. Çalışanlar sunum hazırlarken alışveriş yaptı, yemek hazırlarken toplantıya katıldı… Aile ve iş hayatı bir tüm oldu.

Patronun çalışanların bilgisayarını izleme yetkisi var!

Milliyet’ten Cem Kılıç’ın yazısı:

Bunu mümkün kılan en büyük araç ise internet. Yaşamımızı büyük ölçüde internete taşıdık. Bu sebeple çalışanların internet kullanımı ve buna işverenin sınır koyup koyamayacağı eskiye oranla farklı bir boyutta tartışılır oldu.

Günümüzde işverenler işin yürütümü için çalışanlara bilgisayar ve internet sağlamakta, bunlarla çalışanın işini etkin ve hızlı bir biçimde yapmasını amaçlamakta. İşverenler sağlanan bu araç ve hizmetin maksadı doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığını denetlemek istemekte, bunun için takip sistemleri kurmaktadır.

Patronun çalışanların bilgisayarını izleme yetkisi var!

İşverenin iş için sağladığı araç ve hizmetlerin yalnızca bu maksat için kullanılmasını istemesi en doğal hakkıyken, çalışanın özel yaşamının gizliliğinin korunmasını istemesi de aynı biçimde en doğal hakkı.

Bilgisayarların ve internet kullanımının takibi bahsedilen iki hak arasında ince bir çizgide bulunmaktadır. Ne var ki salgınla beraber uzaktan çalışma etkinlik kazanınca, özel yaşamın korunması ve gizliliği işverenin denetleme hakkının biraz daha önüne geçti.

HER ŞEY İÇ İÇE GEÇTİ Patronun çalışanların bilgisayarını izleme yetkisi var!

Günümüzde özellikle iş sürelerinin düzensizleşmesi, bütün hayatsal ihtiyaçların internetten karşılanmasına yol açıyor. Dolayısıyla çalışan bir yandan işini yaparken, bir yandan alışveriş yapmak, bir yandan çocuğunun eğitimi sürdürmek mecburiyetinde.

Bu sebeple salgın döneminde bilgisayarın özel maksatlı kullanımı, işverenin yönetim hakkından çıktı, neredeyse bir mecburiyet oldu. Dolayısıyla bu tür yasakların ileride farklı değerlendirilmesi gerekecek.

İZİN VERDİ Mİ, VERMEDİ Mİ? Patronun çalışanların bilgisayarını izleme yetkisi var!

Takip hakkının sınırlarının tespit edilmesi işverenin bilgisayar ve internet üstünde hangi faaliyetlere, hangi oranda izin verdiğine göre değişir. Öncelikle yapılması gereken işverenlerin iş maksadıyla sağladıkları bilgisayar ve internetin özel maksatlı kullanımına izin verip vermediğini tespit etmek, devamında verilen bir izin varsa buna ilişkin bir sınırlamanın olup olmadığını değerlendirmek.

İşverenler kural olarak sağladıkları bilgisayarların ve internet hizmetinin ne biçimde kullanılacağını tespit edilme yetkisine sahiptir. Sağlanan bilgisayarın özel maksatlı olarak kullanımını tamamen yasaklayabileceği gibi, sınırlı olarak işçinin özel amaçları doğrultusunda kullanımına izin verebilir.

ÖRTÜLÜ DE OLUR Patronun çalışanların bilgisayarını izleme yetkisi var!

Hatta özel maksatlı kullanımı tamamen serbest de bırakabilir. Bilgisayar ve internetin özel maksatlı kullanımına izin, açık bir biçimde sözlü yahut yazılı olarak verilebileceği gibi işverenin bildiği özel maksatlı kullanıma uzunca bir müddet ses çıkarmaması vaziyetinde olduğu gibi örtülü bir biçimde de verilebilir. Bilgisayarın ve internetin özel maksatlı olarak kullanımın yasaklandığı vaziyetlerde işverenin, işçinin bu yasağa uygun davranıp davranmadığını kontrol etmek maksadıyla takip sistemi kurma hakkı bulunmaktadır.

İÇERİĞİNİ İNCELEMEDEN TAKİP YAPILABİLİR Patronun çalışanların bilgisayarını izleme yetkisi var!

İşveren çalışanın bilgisayarda hangi işlemleri yaptığını inceleyebilecek, hangi internet sitelerine girdiğini, bilgisayar yahut iş yerinin ağına hangi verilerin indirildiğini ve internete bu bilgisayar üstünden hangi verilerin yüklendiğini takip edebilecektir.

Çalışan bu vaziyette özel yaşamının gizliliğini ileri sürerek takibi engelleyemeyecektir. İşveren takip neticesinde alakalı araçların maksadı dışında kullanıldığını tespit ederse çalışanın iş sözleşmesini vaziyete göre geçerli yahut haklı sebebe dayanarak feshedebilecektir. Ancak bu takip de hangi sitelere girildiğini takiple sınırlı olup, işçinin özel yaşamının gizliliğini ihlal edecek biçimde girilen sitelerde yapılan yazışmaları okuma hakkı vermemektedir.

GİZLİLİĞİ İHLAL Mİ? Patronun çalışanların bilgisayarını izleme yetkisi var!

Çalışana bilgisayarın ve internetin özel maksatlı kullanımına sınırsız izin verilmişse işverenin yapacağı bir takip özel yaşamın gizliliğini ihlal manası taşıyabilecektir. İşverenin verdiği açık yahut örtülü izne karşın çalışanın bilgisayar ve internet kullanımını takip etmesi kişilik haklarının ihlali manasına gelecektir.

Çalışan bu sebeple iş sözleşmesini haklı sebeple feshedebilecek, bir zararı doğması halinde bu zararının tazminini talep edebilecektir. Sınırlı kullanım izinlerinde ise koyulan sınıra göre değerlendirme yapmak gerekmektedir. Örneğin işveren çalışanın özel maksatlı internet kullanımına yalnızca ara dinlenmesine denk gelen 12.00 ile 13.00 arasında izin vermişse, özel maksatlı internet kullanımının bu saatler arasında yapılıp yapılmadığını takip edebilecek, bu saatlerin dışında özel maksatlı bilgisayar yahut internet kullanımının olup olmadığını inceleyebilecektir. İzin verilen saatlerdeki kullanımların içeriği incelenemeyecektir. Takibin böyle yapılması özel yaşamın gizliliğini ihlal etmeyecektir. Bununla beraber işveren süre dışında girilen sitelere yönelik de sınırlama getirmiş olabilir. Tek tek saydığı yahut türlerini belirttiği sitelere erişimi yasaklamış olabilir.

Bu biçimde bir yasak varsa, gene işveren çalışanın hangi sitelere girdiğinin takibini yapabilecek ancak izin verilen sitelerde çalışanın yaptığı işlemlerin takibini yapamayacaktır. Dolayısıyla takibin sınırları ve içeriği tamamen iş sözleşmesinde yazılı olan koşullara yahut işverenin sözlü ya da davranışsal olarak verdiği izinlere göre biçimlenmektedir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.