Patronlar Deneme Süresini 6 Aya Çıkarmak İstiyor! İhbar Tehlikede

Patronların çalışanlarını, çalışanların da patronlarını denedikleri 2 aylık süreç uzatılıyor mu? İhbar tazminatı tehlikeye girer mi?
Patronlar Deneme Süresini 6 Aya Çıkarmak İstiyor! İhbar Tehlikede
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İhbar tazminatını tehlikeye sokacak bir düzenleme Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından dile getirildi. TİSK bireysel iş sözleşmelerinde iki ay olan deneme süresinin altı aya çıkarılmasını istiyor. Böylece işveren çalışanı kovmak istediği zaman ilk altı ay içinde ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmayacak.

ÇALIŞANLARIN DENEME SÜRESİNİN UZATILMASINI İSTİYORLAR

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda çalışma hayatına ilişkin herkesi ilgilendirecek düzenlemeler görüşülüyor. Buna göre iş verenler çalışanlarının deneme süresinin uzatılmasını istiyor. Sendikalar ise düzenlemelere işçinin hakkında gasp olacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, TİSK Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada deneme sürelerinin uzatılması gerektiğini ifade etti.

TEK BİR ÇALIŞAN İÇİN 2 AYDAN 6 AYA ÇIKIYOR

Şu an 2 ay olan bireysel iş sözleşmesinde çalışan, işveren tarafından çıkarılırsa ihbar tazminatı alamıyor. TİSK bu sürenin de 6 aya çıkarılmasını istiyor. Toplu iş sözleşmelerinde ise deneme süresinin bir yıla çıkarılması talep ediliyor.

Patronlar Deneme Süresini 6 Aya Çıkarmak İstiyor! İhbar Tehlikede

DENEME SÜRECİNİ 12 AYA ÇIKARTMAK İSTEYENLER VAR

Esnek iş gücü piyasasının ülkelerin rekabet gücünü artırdığı belirten Akkol, “Belirli süreli iş sözleşmelerinin yapılmasında objektif koşul aranmamalı ve üst üste yenilenebilmesine imkan tanınmalıdır. Belirli süreli iş sözleşmesinin ilk defa ve/veya kümülatif süresi 24 ayı geçmemek üzere yapılması ve bu süre içinde yinelenmesi halinde objektif kriterlerin aranmamasına imkan tanınmalıdır.

Patronlar Deneme Süresini 6 Aya Çıkarmak İstiyor! İhbar Tehlikede

ÜRETİMİN YOĞUN OLDUĞU SEKTÖRLERDE İHTİYACI KARŞILAMIYORMUŞ

Mevcut uygulamada 2 ay olan deneme süresi bireysel iş sözleşmeleriyle 6 ay, toplu iş sözleşmeleriyle en az 12 ay olarak düzenlenebilmeli. 2 ay olan denkleştirme süresi üretimin yoğun olduğu sektörlerde ihtiyacı karşılayamayacak seviyededir.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLAYACAK”

Üretimin sürdürebilirliğinin sağlanması adına geliştirilen bu esnek çalışma modelinde denkleştirme süresi en az 4 aya uzatılmalı ve işçinin onayı koşulu kaldırılmalıdır. Toplu iş sözleşmeleriyle en az 6 ay olarak kararlaştırılabilmesinin önü açılmalıdır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.