Patates çuvalıyla ABD’ye kaçırılan 4 bin yıllık Hemşire Satsneferu heykeli geri isteniyor

Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Haluk Uygur, Adana’nın en mühim tarihi eserlerinden biri olan 4 bin senelik ‘Hemşire Satsneferu’ heykelinin Amerika’dan Adana’ya iade edilmesini istedi.
Takip et
Patates çuvalıyla ABD’ye kaçırılan 4 bin yıllık Hemşire Satsneferu heykeli geri isteniyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doktor ve aynı zamanda Altınoran Düşünce ve Sanat Derneği Başkanı Haluk Uygur, Adana’dan kaçırıldıktan sonra New York Metropolitan Müzesi’nde sergilenen 4 bin senelik ‘Hemşire Satsneferu’ heykelinin iadesi için 2018 senesinde dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün girişimde bulunduğunu fakat heykelin ait olduğu topraklara dönmesi için başlatılan girişimlerin neticesiz kaldığını vurguladı.

Adana’da neredeyse 40 yaşının üstündeki herkesin okuduğu Tepebağ Ortaokulu’nun mimari olarak birbirinden çok farklı iki binası olduğunu söyleyen Uygur, “Biri Amerikalılar tarafından yapılmış eski bina, diğeri ise Fransızların yaptığı yeni bina. Yeni dediysem işgalden kalma, yani en az 100 yıllık. Eskisi ise 1870’de yapılmış. Bu eski bina Amerikalı rahipler tarafından inşa edilirken temel çukurundan bir heykel çıkıvermiş. Mısırlı Hemşire Satsneferu ismi verilen heykeli papazlar, bir patates torbasının içinde Amerika’ya kaçırmışlar. Heykel günümüzde New York Metropolitan Müzesi’nde bulunuyor. Yapılan karbon testleri neticesi yalnızca 2 metrelik bir kazıda bulunan bu heykelin yaşı tam 4000 sene. Benim babam Mehmet bey Adana Belediyesi istimlak dairesinde çalışırdı. Ege Bagatur’un başkan olduğu seneler. Yani 1970 civarı olmalı. Tepebağ Mahallesi’nin ortasından geçen Cemal Gürsel Caddesi genişletilecek. O dönem çok zor olmalı ki, babam evde yapacakları işle övünürdü, ‘Yokuşu düzelteceğiz, caddenin bir ucundan bakınca diğer ucu görünecek’ diyerek. Fakat yokuşu düzeltmek için vurulan ilk kazma ile beraber tarihi eserler çıkmaya başlayınca, zamanın müze müdürü aletlerin önüne yatarak işlemi durdurduydu. Çaresiz asfalt var olan yüzeye dökülüp cadde yapıldı. Mecburen de yokuş bir cadde oldu” şeklinde konuştu.

Patates çuvalıyla ABD’ye kaçırılan 4 bin yıllık Hemşire Satsneferu heykeli geri isteniyor

Satsneferu heykelinin, insanlık tarihinde böylesine mühim bir yere sahip Tepebağ’ın, değerini ortaya koyabilecek çok mühim bir tarihi buluntu olduğunu vurgulayan Uygur, şunları kaydetti:

“Misis, Anavarza, Tatarlı gibi, Magarsus ve Tepebağ’ın da kazılmasıyla çok daha eskilerine ulaşabileceğimizi düşünmemize karşın, bugün itibariyle Adana’da bulunan en eski buluntulardan biri olan Satsneferu heykeli maalesef hala Metropolitan Müzesi’nde. İzinli olmayan bir kazıdan, yasadışı yollarla çıkarıp, gene yasadışı yollarla yurtdışına çıkarılan Satsneferu’nun artık kentimize gelmesi gerekmiyor mu? Elimizdeki belgeler onun yurtdışına çıkışının bütün aşamalarının yasadışı olduğunu, hiç tereddüt bırakmadan ispatlayacak vaziyette. Yalnızca bu belgelerden yola çıkarak resmi başvuruların yapılması gerekiyor. Acaba kent yöneticilerimiz bu başvuruyu yapma konusunda bizlerle iş birliği yapar mı? Yahut bu konuda daha önceleri açmış olduğumuz imza kampanyasını tekrardan gündeme getirsek, kentimizdeki belediyeler, kıymetli milletvekillerimiz, valilik yahut müze bize destek olur mu? Kent yöneticilerimizden haber bekleyerek saygılarımı sunuyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.