Paşinyan, Genelkurmay Başkanının görevden alındığını duyurdu!

Ermenistan silahlı kuvvetleri, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümeti istifaya çağırmış, Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurmuş, fakat Cumhurbaşkanı bu kararı reddetmişti. Reuters, Paşinyan’ın Genelkurmay Başkanının görevden alındığını açıkladığını duyurdu
Takip et
Paşinyan, Genelkurmay Başkanının görevden alındığını duyurdu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ermenistan Genelkurmay Başkanı ve üst rütbeli komutanlar, geçtiğimiz günlerde bir bildiri yayımlayarak, Başbakan Paşinyan’ın başbakanlık görevini yerine getirmekte yetersiz kaldığını, dış politikadaki ciddi hataların Ermenistan’ı çöküşün eşiğine getirdiğini söyledi. Ermeni silahlı kuvvetleri “Her şeyin bir sınırı var” mesajını paylaşarak Başbakan Paşinyan’dan ve hükümetten istifasını talep etti. Paşinyan ilk açıklamasında “Bu bir darbe girişimidir” diye, istifa çağrılarını reddedip destekçilerini sokağa çağırdı.

CUMHURBAŞKANI’NDAN VETO

Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını duyurdu. Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ise Genelkurmay Başkanının görevden alınmasıyla alakalı belgeyi imzalamadı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan, Başbakan Paşinyan’ın genelkurmay başkanının görevden alınması yönündeki kararını reddetti.

PAŞİNYAN GÖREVDEN ALINDIĞINI AÇIKLADI

Reuters’ın son dakika koduyla duyurduğu habere göre, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Genelkurmay Başkanının görevden alındığını açıkladı.

DARBE GİRİŞİMİNE EVRİLEN SÜRECE NASIL GELİNDİ?

Her şey 2. Karabağ Savaşı’nın Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanmasıyla başladı. Ermenistan’da ordu ve hükümet yenilgiden birbirini sorumlu tuttu.

2016 senesinde Rusya’dan satın alınan İskender füzeleriyle alakalı münakaşa, tansiyonu daha da tırmandırdı.

Eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, savaş esnasında İskender füzelerinin zamanında kullanılmadığını belirtti. Paşinyan,”Kullanıldı ama hiçbir işe yaramadı” şeklinde konuştu.

Sonrasında da genelkurmay başkanı yardımcısını görevden aldı. Ordu Paşinyan’ın bu açıklamalarına muhtırayla cevap verdi.

Kaynak: Haber Global

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.