Paşabahçe’ye Tarihi Cağaloğlu Hamamı Davası! Satış Durduruldu

Paşabahçe’nin Cağaloğlu Hamamı’ndan esinlenerek dizayn ettiği mumluk, hamamın sahibi Faris Çağ Çağdaş’ın davası sonrası satıştan çekildi.

Tarihi Cağaloğlu Hamamı’nın sahibi Faris Çağ Çağdaş, ‘Cağaloğlu Hamamı’ markasını izinsiz kullandığı suçlaması ile Paşabahçe Mağazalar AŞ hakkında suç duyurusunda bulundu. Paşabahçe Mağazaları’nın internette ‘Cağaloğlu Hamamı Mumluk’ isimli cam ürünü 1595 liraya sattığını söyleyen Çağdaş, marka hakkının ihlal edildiğini iddia ederek 42 bin liralık tazminat istedi.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen davada Çağdaş’ın ‘Cağaloğlu Hamamı’ markasının sahibi olduğu bildirildi.

CAĞALOĞLU HAMAMI’NDAN ESİNLENİLDİ

Hürriyet gazetesinden Özge Eğrikar’ın aktardığına göre Çağdaş’ın dilekçesinde, “Davalı Paşabahçe Mağazaları AŞ, ‘Cağaloğlu Hamamı Mumluk’ ismiyle ve üstünde Cağaloğlu Hamamı’nın görselinin de yer aldığı bir ürünü bin 595 liraya satışa sundu. Satılan ürünün yanında Cağaloğlu Hamamı hakkında bilgilere de yer verildi. Satılan ürünün yanında, ‘Cağaloğlu Hamamı, Sultan 1.Mahmut Dönemi’nde 1740-1741 senelerinde inşa edilmiş, İstanbul’un en büyük çifte hamamlarından biridir. Mimarı bilinmemekle birlikte barok üslupta yapılmıştır. Davalı firma, Cağaloğlu Hamamı’nın ününden yararlanmak istemiştir. Bunu da hem marka ismini kullanarak, hem hamamın iç görselini aynen ürünün (cam mumluk) üstüne koyarak, ayrıca bir de tarihçesine değinerek satışa çıkarmıştır” denildi.

PAŞABAHÇE’NİN TAZMİNAT ÖDEMESİ İSTENDİ

Faris Çağ Çağdaş’ın avukatları dava dilekçesinde “Her ne kadar internetten satışı iptal edilse de imalatı yapılan bu ürünlerin davalı firmanın elinde olduğundan yeniden satışının yapılması olasılığı var. Marka hakkına tecavüzün önlenmesini ve ürünlere el konulması için ihtiyati tedbir kararı verilmesini talep ediyoruz. Davalı firmanın Çağdaş’a ait marka hakkına tecavüzü ve bu yolla haksız rekabet teşkil eden eylemleri nedeniyle şimdilik bin lira maddi tazminat, bin lira itibar tazminatı ve 40 bin lira da manevi tazminatın davalı firmadan tahsilini istiyoruz” dediler.

ÜRÜN SATIŞTAN KALDIRILDI

Mesele ile alakalı Paşabahçe’nin gazeteye verdiği açıklamada, “1999’dan beri ‘Tarih-Kültür-Cam Koleksiyonları’nı müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Cağaloğlu Hamamı’ndan esinlenerek tasarlanan bir mumluk da bu vizyon çerçevesinde koleksiyonda bulundu. Bu ürün ile alakalı iletilen bildirim neticesinde ürün hukuki süreç sona erene dek satıştan kaldırıldı. Hukuki süreç sürmektedir. Bu süreçte yasal haklarımız sonuna dek gözetilecektir” denildi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı