Paşabahçe Vapuru Restore Edilerek Yeniden Yüzer Hale Getirilecek

Tarihi Paşabahçe vapuru İBB’nin aldığı kararla restore edilerek yeniden yolcularla buluşacak. Beykoz Belediyesi vapuru İBB’ye tahsis etti.

Bir önceki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) idaresinin, 10 sene evvel Beykoz Belediyesi’ne verdiği tarihi Şehir Hatları A.Ş.’nin sembol gemilerinden Paşabahçe Yolcu Vapuru, ismini aldığı sahilin yan tarafında çürümeye terk edilmişti. Kısa bir süre nikah salonu olarak kullanılan vapur, ardından müze yapılmak istendi. Hatta, Boğaz’da batırılarak su altı canlıları ve dalış tutkunları için rota yapılması konuşuldu. Fakat, projelerin hiç birisi olmadı ve estetik harikası gemi, 10 sene süresince Beykoz Sahili’nde çürümeye bırakıldı.

BEYKOZ BELEDİYESİ İBB’YE VERDİ

Geride bıraktığımız ay sökülmek için ihaleye çıkarılan 67 yaşındaki vapur, İBB’nin girişimleri ile jilet olmaktan kurtarıldı. İBB’nin gemiyi Boğaziçi’ne tekrar kazandırmak için geri istemesi ardından, önce ihale iptal edildi. Beykoz Belediye Meclisi de oy birliği ile verdiği kararla, Paşabahçe’nin yolcu vapuru olarak kullanılması ve 2 sene içerisinde yüzer duruma gelmesi koşulu ile İBB İştiraki Şehir Hatları AŞ’ye ücretsiz verilmesini kabul etti.

YENİDEN YOLCULARLA BULUŞACAK

İstanbul’un çok önemli tarihi olaylarına şahitlik etmiş gemi, İBB tarafından restore edilmesinin ardından tekrar Boğaz’la ve yolcularıyla bir araya gelecek. Karardan duyduğu memnuniyeti bildiren Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü Sinem Dedetaş, “Başkanımız Ekrem İmamoğlu emir verdi. Beykoz Belediyesi ile anlaşmaya vardık ve tarihi vapurun tekrar filomuza dahil edilmesini talep ettik. Destek olmak isteyenler, vapurun geri dönmesi için emek verenler var. Paşabahçe, beraber yürütülecek bir projeyle gerekirse imece usulü Boğaz’a tekrar kavuşacak” diye konuştu.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı