Paris’in Notre Dame Katedrali yangından sonra ilk defa Noel korosunu ağırladı

Fransa’nın başkenti Paris’in en çok ziyaret edilen ünlü Notre Dame Katedrali, büyük yangının yaşandığı 15 Nisan 2019’dan beri ilk defa Noel korosunu ağırladı.
Takip et
Paris’in Notre Dame Katedrali yangından sonra ilk defa Noel korosunu ağırladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa’nın en ünlü yapılarından, ünlü yazarların romanlarına konu olan ve başkent Paris’in en ünlü ve eski yapılarından Notre-Dame Katedrali yangından sonra ilk defa Noel korosunu ağırladı.

Ünlü katedralde 15 Nisan 2019’da çıkan büyük yangında ağır tahribat yaşanmış ve uzun yıllar sürecek restorasyon çalışmalarına başlanmıştı. Yangından sonra 2019 yılının Noel’inde kapalı kalan katedral, 2020 Noel’i için vatandaşlara kapılarını açamasa da Noel korosuna açtı. Ünlü kemancı, org ustası ve bir soprano solistin yanı sıra 20 sanatçının da bulunduğu koro, kısmen yeniden inşa edilen yapıda ilahi söyledi.

Katedralin vitray pencereleri altında sahne alan koro mensupları inşaat nedeniyle kask takmak zorunda kaldı. Sanatçılar ayrıca, maske takmamak için salgın tedbirine uyarak mesafeyi korudu. Cumartesi günü kaydedilen koro konseri bugün yayınlandı.

Konsere halkın katılmasına izin verilmezken, en az 2024 yılına kadar Notre Dame’in içine ziyaretçi kabul edilmeyeceği öğrenildi.

NOTRE DAME KATEDRALİ TÜM DÜNYAYI ÜZMÜŞTÜ

“Fransa’nın sembolü” olarak gösterilen ve savaşlara rağmen ayakta kalan dünyaca ünlü 857 yıllık Notre Dame Katedrali, 15 Nisan 2019’da yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın nedeniyle 93 metre yüksekliğindeki kulelerden biri ve katedralin çatısı tamamen çöktü. Victor Hugo’nun eseriyle ünü artan katedralin bu derece zarar görmesi sadece Fransa’yı değil, tüm Avrupa’yı üzdü.

Paris Savcılığından 26 Haziran 2019’da yapılan açıklamada, iki aydan fazla süredir devam eden soruşturma kapsamında, tarihi yapıda çıkan yangının sebebini tam olarak belirleyecek bir kanıta ulaşılamadığı belirtildi.

Açıklamada, ancak yangının tarihi katedralin elektrik sistemindeki bir arızadan veya iyi söndürülmemiş bir sigaradan kaynaklanabileceği, soruşturmanın daha detaylı devam edeceği vurgulandı.

Yangına teslim olan Notre Dame Katedrali, 850 yılı aşkın tarihiyle Hristiyanlığın bu ülkedeki sembolü olarak gösteriliyor.

Victor Hugo’nun 1831 tarihli “Notre Dame’ın Kamburu” eseriyle ünü ölümsüzleştirilen katedral, özellikle Fransız Devrimi döneminde ciddi zarar gördü ve tarih boyunca birçok kez restore edildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.